Mon09092024

Poslednja izmena:12:14:58 PM

Back TURIZAM TURISTIČKE ORGANIZACIJE Opština Ljubovija ponosna na Drinu, regatu, maline, prirodu, vredne ljude...

Opština Ljubovija ponosna na Drinu, regatu, maline, prirodu, vredne ljude...

  • PDF

Opština Ljubovija obuhvata 27 naselja u kojima na površini od 356 kvadratnih kilometara, živi oko 15 hiljada stanovnika, To je brdsko-planinsko područje koje u dužini od 38 km od Republike Srpske odvaja reka Drina, za ribolovce i ljubitelje splavarenja pravi raj.
-Opština Ljubovija ima tri pravca razvoja, a to su energetika, poljoprivreda i turizam - kaže gospodin Predrag Marković, predsednik Skupštine opštine Ljubovija, i pojašnjava:
-Kada je reč o energetskim potencijalima, reke poput Ljuboviđe, Caparićke, Gračaničke reke, Trešnjice i drugih vodotokova koji se spuštaju sa planina Bobije, Trešnjice i Sokolskih planina, na 44 lokacije u planu je, ili je počela izgradnja mini-hidroelektrana, s tim da se maksimalno pazi da se ne naruši postojeći prirodni ambijent. Mini-hidroelektrane znatno će da poboljšaju materijalni položaj stanovništva i da se dobije dodatni procenat obnovljive energije.

Naš sagovornik napominje da je opština Ljubovija veliki proizvođač jagodičastog (maline, kupine), i koštičavog (šljive) voća.
- Naš malina i kupina, osim na evropsko, odlaze na američko i japansko tržište. Imamo svu potrebnu dokumentaciju, HACCP i ISSO standarde za izvoz, tako da su naši proizvodi sigurni. Što se tiče zaštite oznake geografskog porekla maline, tu smo malo „lenji“, ali ljubovijske maline su poznate ne samo što su izuzetnog kvaliteta i zdrave, što im je dalo podneblje, ali i mali broj prskanja, već i karakteristična tačkavost. Zato mogu da kažem da je i pre zvaničnog brendiranja ljubovijska malina postala naš brend - objašnjava gospodin Marković.
Poslednje dve godine, kompanija“Zadrugar” d.o.o., osnovana 1990. u Ljuboviji, koja se bavi otkupom, zamrzavanjem i preradom jagodičastog voća, otpočela je sa organskom proizvodnjom, tako da je oko 300 proizvođača uključeno u organsku proizvodnju, za čega je ovaj kraj idealan (na teritoriji prelepe i ekološki čiste opštine nalazi se i Specijalni rezervat prirode „Klisura reke Trešnjice“).
- Nemamo industrijskih zagađivača ni u okolini, a kamoli u našoj opštini. Imamo čist vazduh, zdravu hranu, i pored toga i zelenu reku Drinu. Što se tiče reke Drine, ona je najtešnje povezana sa turizmom ovog kraja, i na njoj se organizuje veličanstvena manifestacija „Drinska regata“. „Drinska regata Ljubovija 2013.” proglašena je za najbolju tradicionalnu turističku manifestaciju u Srbiji i dobitnik je nagrade Zlatna slagalica, koju dodeljuje Privredna komora Srbije, čime je stala rame uz rame sa EXIT-om i Gučom. To govori o tome koliko smo od 2000. godine, kada je održano prvo ovakvo druženje na Drini, uložili rada, truda, sposobnosti da podignemo ovaj događaj na sadašnji nivo, i da se naši gosti osećaju prijatno na plovidbi. To potvrđuje i podatak da je prošle godine na regati učestvovalo više od hiljadu plovila i oko 12.000 ljudi. A svako ko dođe jednom, samo bolest ga može sprečiti da ponovo dođe.
Ljudi iz Ljubovije su ponosni i na jednu drugu manifestaciju koja se odvija na vodi, a to je dve godine stara Drinska regata za osobe sa invaliditetom „Drina nas spaja“, koja se odvija u saradnji sa Udruženjem „Sve je moguće“ iz Beograda, na relaciji Ljubovije-Bratunac.
- Trudimo se da Drinu, žilu kucavicu naše opštine, održimo u dobroj kondiciji, čistu i lepu kakvu nam je priroda darovala. Zbog toga smo uspostavili prekograničnu saradnju sa opštinama Bijeljina, Zvornik, Bratunac i Foča, u nameri da zaštitimo njen tok - naglasio je gospodin Marković i dodao da osim manifestacionog turizma u opštini Ljubovija je u povoju i ruralni turizam, ali da bez obzira na to, gosti mogu da biraju smeštaj pored reke Drine u selima Uzovnica, Gračanica, Vrhpolje ili na planinama u selima Podnemić, Gornje Košlje, Slavković i Sokolac. Pogotovo je selo u brdskim delovima opštine spremno za prijem gostiju, sa obilnom ponudom sve traženije zdrave domaće hrane sa ovih terena.
Opština Ljubovija ima jednu Bobiju, planinu sa iskonskom prirodom, sa čijih vrhova se slivaju nebrojani slapovi, ili Soko grad, staro tursko utvrđenje iznad kojeg se nadvijaju Sokolske planine...
U ovoj opštini razvijen je i verski turizam. Na teritoriji opštine Ljubovija nalazi se 13 crkava i 4 manastira. Pored manastira Sveti Nikolaj Srpski (ispod Soko grada), manastira Svete Trojice (Bjele Vode) manastira Svete velikomučenice Marine-Ognjene Marije (Rujevac), manastira Svete Trojice (Čitluk), obavezno treba posetiti crkvu Sabora svetih dvanaest apostola, crkvu brvnaru (Donja Orovica), crkvu Preobraženja Gospodnjeg (u centru Ljubovije), crkvu Svetih apostola Petra i Pavla iz XIII veka (Selanac), crkvu Svetog mučenika kneza Lazara (Savković, Bobija).
U Ljuboviju treba doći i sve to videti.
 

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com