Fri03242023

Poslednja izmena:11:45:13 AM

Back PRIVREDA PREDSTAVLJAMO Maša Mitrović o potencijalima nautičkog turizma na Dunavu i Tisi

Maša Mitrović o potencijalima nautičkog turizma na Dunavu i Tisi

  • PDF

Studijsko putovanje Dunavom i Tisom, pod nazivom: Dobri susedi stvaraju zajedničku budućnost (Good neighbours creating common future), koje je okupilo učesnike projekta „Uspostаvljаnje mаđаrsko-srpskih rečnih grаničnih prelаzа nа Tisi – br. HUSRB/1203/111/026“ sa mađarske i srpske strane, te turističke stručnjake, realizovano je od 18. do 22. maja 2015. godine.

U okviru IPA prekogrаničnog progrаmа Mаđаrskа–Srbijа u pаrtnerstvu sа Pokrаjinskim sekretаrijаtom zа međuregionаlnu sаrаdnju i lokаlnu sаmouprаvu (Srbijа), DKMT Evroregionаlnom rаzvojnom аgencijom (Mаđаrskа), Direkcijom zа vodoprivredu Donjeg tokа Tise (Mаđаrskа), Policijskom uprаvom Župаnije Čongrаd (Mаđаrskа), kаo i sа Opštinom Kаnjižа (Srbijа), na izradi studije u okviru projekta, koja je obuhvatila turističke potencijale nautičkog turizma u regiji Bačka i županijama Bač-Kiškun i Čongrad učestvovala je i Regionalna razvojna agencija Bačka.
Po rečima Maše Mitrović (rukovodioca projektima RRA Bačka) ovom studijom obuhvaćeno je petnaest gradova u južnim mađarskim pokrajinama i Bačkoj. Na ovom potezu vršena su ispitivanja ukupnih turističkih potencijala sa fokusom na nautički turizam: od pristajanja plovila, obezbeđivanja goriva, vode i struje, do spremnosti lokalnih preduzetnika da pruže usluge popravke brodova, čuvanje, zimovanje brodova, zatim usluge gastronomske prirode, smeštaja, manifestacija, sportskih, ribolovačkih i svih drugih sadržaja interesantnih za nautičare.
Nakon ove studije u naredna dva meseca biće dostupna i brošuru namenjena svima onima koji žele da se upuste u avanturu putovanja brodom Dunavom i Tisom.
-Svaki grad ima neku vrstu pristaništa, prihvata uz koji plovila mogu da stanu. Razlike su samo u tome da li je to prilagođeno čamcima i malim brodićima ili i ozbiljnijim jahtama i brodovima. U velikoj većini slučajeva infrastruktura je potpuno nerazvijena i možemo zaključiti da je na Tisi mnogo lošije stanje nego na Dunavu. Razlog za to je da je tek od pre dve godine Tise dobila status međunarodne, namesto međudržavne reke. Tisa je lokalnom stanovništvu služila više kao izletničko mesto za uživanje u prirodi, Od kada je postala međunarodna, otvarila se nova mogućnost korišćenja plovnog puta, a time i potreba lokalne zajednice da počne njen razvoj. Problem je što je u Srbiji turizam nedovoljno razvijen, a nautički turizam je tek nedavno prepoznat kao moguća grana turizma koja bi donosila nekakav prihod. Možemo reći da smo mi manje-više pioniri u toj priči jer se bavimo nečim što do sada nije ni postojalo - rekla je Maša Mitrović.
Pozitivna iskustva ove studije pokazuju da je svaka lokalna samouprava iz naselja koja se naslanjaju na Tisu, svesna svojih potencijala i postoje određeni planovi, strategije razvoja u kojima je inkorporirana potreba nautičara. Međutim, Maša Mitrović navodi, da je izrada projektne dokumentacije potrebne za bilo kakvu intervenciju na terenu skupa, a projekti te vrste nisu primenjivani u prethodnom periodu. Ipak, postoje nade da će se to desiti u nekom narednom periodu i da će ovaj projekat imati adekvatan napredak u smislu motivisanja i pokazivanja da je sve moguće.
Tome će zasigurno doprineti i napred pomenuta brošura, namenjena nautičarima i ljudima koji žele da se bave turizmom, onima koji imaju nameru da putuju ovim predelima. Brošura će biti distribuirana svim turističkim organizacijama svih gradova koji su do sada uključeni u rutu. Potreba za to postoji, jer iz lokalnih turističkih organizacija stižu informacije da je mnogo zainteresovanih, ali da ni oni sami nemaju podatke o tome šta mogu da ponude ili kuda da upute kada im se obrate nautičari.
 

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com