Tue09102024

Poslednja izmena:09:44:43 PM

Back TURIZAM TURISTIČKE ORGANIZACIJE Bečej se sve više okreće turizmu

Bečej se sve više okreće turizmu

  • PDF
  • Prethodna
  • 1 of 10
  • Sledeća

Bečejci, poznati poljoprivrednici, sve se više okreću turizmu. Kako i ne bi, kada su u njihovoj opštini nalazi dvorac iz mašte – Fantast i spomen kuća „Than“, i naravno Tisa i Veliki bački kanal.

Bečej je grad u kojem se slavi Dan tolerancije. U njemu žive 50% srpskog i 50 % mađarskog življa. Kada se datumi katoličkog i pravoslavnog Uskrsa poklope, Bečejci prave zajedničko slavlje u centru grada. Brojna je turistička ponuda ove varošice u srcu Vojvodine.
U Vojvodini, pa i u Bečeju svi se uglavnom vezuju za gastronomiju. Ali, ako odete u restoran teško možete da pojedete supu od morke, paprikaš od mangulice, kürtőskalács i sl., što ne znači da nećete jesti dobro, već da na meniju restorana nema jela iz tipične vojvođanske kuhinje. Zato su se iz bečejske opštine okupili svi tursitički subjekti, povezali sa svim udruženjima, poljoprivrednicima, pekarima, poslastičarima na ovoj teritoriji, prošli obuku za restorane i kuvare, sa instrukcijama kako bi na najbolji način mogli da prezentuju gastronomsku ponudu grada.
Gde je hrana tu je i vino. Osim Tise, Bečej ima i Mrtvu Tisu, koja gradi Biserno ostrvo, gde jedino na tom mestu uspeva Krokan, sorta grožđa od kojeg se proizvodi suvo belo vino, koje je svojevreno pio i Josip Broz Tito.
Bečej se može pohvaliti i outdoor ponudom, pre svega sportskim, lovnim turizmom, sportskim ribolovom... Čak 85% ukupnog broja gostiju Bečeja zainteresovani su za ovu vrstu ponude.
Najatraktivniji, najteže prodavani način prezentacije grada je predstavljanje kulturno- istorijskih spomenika. Bečej ima 17 zaštićenih spomenika kulture, a stara brodska prevodnica - Šlajz, koja se nalazi na ušću Velikog bačkog kanala u Tisu (građen od 1895. do 1899.), po projektu inženjera Hajnc Alberta, spomenik je kulture od izuzetnog značaja.
Spomenici kulture od velikog značaja su srpska pravoslavna i katolička crkva. Spomen kuća braće „Than“, Mora (slikar) i Karolja (hemičar), rođenih Bečejaca, potomaka plemićke loze doseljenika iz Nemačke, istovremeno je i likovna galerija i naučno-interaktivan park, mozaik od 28 naučno-interaktivnih igračaka. Ovu kuću je od aprila 2013. godine, kada je otvorena, posetilo 100.000 ljudi.
Dvorac Fantast na godišnjem nivou poseti 40.000 registrovanih turista. Letnjikovac, na imanju koje se prostiralo na preko 2.600 jutara, sagradio je, u sred ravnice, početkom XX veka, veleposednik Bogdan Dunđerski. Ovo jedinstveno zdanje reprezent je evropskih, s kraja XIX veka i početka XX veka. Od grada je udaljen 15 km a od najbližih suseda dovoljno „da se ne čuje njihov petao“. U sklopu dvorca nalazi se 40 kulturnih objekata, među kojima je kapela oslikana rukom Uroša Predića, škola za decu radnika, bioskop - prvi na ovom terenu, konjušnice, štale...
Kada je reč i razvoja turizma na Tisi i Velikom bačkom kanalu, Gordana Džigurski, direktorka TO Bečej, smatra da je za to neophodno povezivanje okolnih opština.
- TO Bečej je sa Regionalnom razvojnom agencijom Bačka napravio turističku ponudu i predlog projekta „Plovidba Velikim bačkim kanalom, Dunavom i Tisom“ kojim bi bile obuhvaćene opštine: Sombor, Kula, Vrbas, Srbobran i Bečej. Duž kanala se nalazi značajan broj spomenika kulture, ali nama je bila ideja da prikažemo bogatstvo različitosti Vojvodine: domaće radinosti, starih zanata, starih jela, običaja i dr. U pregovorima smo sa Srbobranom, i prvo ćemo sa njima da kenemo u realizaciju projekta, jer smo sigurni da će, posebno za srenjoevrpske turiste, plovidba ovim kanalom biti interesantna i iz razloga što se tu prepliće istorija i njihovih naroda.
Tisa je 2012. godine dobila status međunarodne reke, što daje znatno veće mogućnosti za njeno korišćenje. Postojao je plan, podržan od Pokrajinske vlade, kojim bi turisti sa kruzera bili gosti Bečeja. Međutim, istraživanje koje je sproveo PMF u Novom Sadu, katedra za geografiju, ustanovljeno je da od kruzera nema ekonomske koristi.
S druge strane, prekogranična saradnja sa našim bratskim gradom Čongradom, otvorila je mogućnost zajedničkog projekta: plovidbu rekom Tisom, izgradnju biciklističke staze duž reke, kao i kampa za bajkere i nautičare, u čijem sklopu će se naći i dve kućice. Sve to se nalazi u strategiji turističkog razvoja za ovu godinu, i za šta su dobijena značajna sredstva od Republike i Pokrajine. Završetak projekta je 20. juna kada dolazi nemačka firma parnter, odnosno ekološko udruženje koje će organizovati edukacije na temu eko turizma,
- Vezano za reku Tisu, Bečejcima su od prioritetnog značaja izgradnja pristana i marine. Sporazum koji smo potpisali sa kompanijom iz Kuvajta, a koja će na teritoriji grada podići banjski kompleks, obavezuje ih da izgrade i gradsku marinu - objasnila je Gordana Džigurski.
Bečejci tvrde da je Tisa kod Bečeja najlepša. Možete bezbrižno da pustite decu da se kupaju, riba iz nje je vrlo ukusna, a lepota prirode se podrazumeva. Na žalost, obale Tise nisu poput obala Dunava načičkane čardama. U Bečeju je do pre 25 godina radila na daleko čuvena po ribljoj čorbi, ribljem paprikašu i pečenoj ribi, Halász Csárda. Danas je tu restoran Šaran, ali ako zaista želite da uživate u pravim ribljim specijalitetima Bečejci će vam preporučiti lovački restoran „Mali lovac“. Nije na reci, ali nudi tradicionalna vojvođanska jela.

 

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com