Fri12012023

Poslednja izmena:08:03:58 PM

Back TURIZAM TURISTIČKE ORGANIZACIJE Većom saradnjom strukovnih udruženja do boljitka u ugostiteljsko turističkoj delatnosti

Većom saradnjom strukovnih udruženja do boljitka u ugostiteljsko turističkoj delatnosti

  • PDF

Na sednici Udruženja i Asocijacija turizma Srbije, održanoj nedavno u Beogradu, raspravljano je o brojnim aktuelnim temama i doneto više konkretnih zaključaka. Osnovni je da ne postoji dovoljna saradnja strukovnih udruženja i asocijacija kao i nevladinioh organizacija na razvoju i unapređenju ugostiteljsko turističke delatnosti: lokalnih samouprava, regionalnih međuopštinskih, pokrajinskih i republičkih institucija. Posebno je zanemaren model javno privatnog partnerstva na svim nivoima.

Dodatne probleme donosi i nedostatak strategije i programa raspolaganjem nepokretnosti u svojini Republike Srbije. Nedostaje popis nepokretnosti u Vladi Rsrbije, kao i strategija i plan upravljanja i raspolaganja istim. Posebno brine činjenica da su pojedina udruženja izostavljena u ravnopravnom korišćenju podsticajnih sredstava. Nemogućnost obezbeđenja trajnog izvora priohoda i finasniranja rada ovih udruženja pokrenula je inicijativu ILO (MOR) sa sedištem u Ženevi i Sacen Inerantional-a kao koordinatora na objedinjavanju ugostiteljsko turističkih privreda regiona jugoistočne Evrope da zajedno sa Privrednom komorom Srbije, Vladom i Sindikatom počne na objedinjavanju rada ovih udruženja i povezivanju istih sa međunarodnim izvorima za izradu navedenih projekata. Smatra se da na međunarodnim javnim konkursima lakše mogu proći objedinjeni projekti strukovnih udruženje i asocijacija kao i nevladini NVO u saradnji sa susednim državama republike Srbije koje su već članice EU, a posebno i sa bivšim susedima, Slovenijom, Italijom i Austrijom. U novim investicijama mesto i uloga ovakvih udruženja i asocijacija u EU je izuzetno veliko o čemu govore iskustva Poljske i Slovenije. Naročito veliko interesovanje pokazano je u oblastima održivog razvoja, poljoprivrede, turizma, prehrambene industrije i eko-etno turizma. Agro biznis je postao preko agro turizma i ruralnog turizma pravni magnet za nove investicije tako da se očekuje i ozbiljnija uloga u novim projektima za 2016. godinu naših udruženja i asocijacija. Veće regionalno povezivanje sa srodnim regijama u EU već daje rezultate na primeru Vojvode i Hrvatske Istre. Kod agrarnog turizma vredno je istaći da se od naših udruženja i asocijacija očekuju prijekti u proizvodnji organske hrane, obnovljive energije (čiste), zelenog hotelijestva i turizma kao i seoskog. Zato je neophodno ubuduće se što češće sastajati ovih naših organizacija sa predstavnicima međunarodnih finansijskih institucija EU uz podršku i pomoć naše Vlade Republike Srbije, Privredne komore Srbije i Sacen Internationala-a kao koordinatora uz podršku Nacionalnog udruženja YUTE i Repunličkog sindikata ugostiteljstva i turizma. Međunarodni investitori su najviše zainteresovani na modelu javno privatnog partnerstva iz oblasti usluga od komunalnih, saobraćajnih do vodosnabdevanja u lokalnim samoupravama. Posebno interesovanje izazivaju potencijali i mogućnosti razvoja zdravstvenog turizma, medicijskog, sportskog, kulturnog i lovnog i ribolovnog turizma. Spremni smo da napravimo stručne timove koji bi pružali podršku i pomoć na izraadi takvih projekata.

Dragan Gligorijević, predsednik Sacen Internationala

 


 

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com