Prvi nacionalni Serbia Start-up kup u organizaciji Klastera kreativnih industrija Vojvodine i Regionalne razvojne agencije za razvoj malih i srednjih preduzeća Alma Mons, održan u Novom Sadu, okupio je i ugostio preduzetnike i inovatore iz oblasti nauke, kreativnih industrija i agrobiznisa. Obuke i treninge u toku bootcampa bili su svojevrsna priprema za finalni nastup. Mentori i stručni treneri su zajedničkim snagama uz odličnu saradnju pružili takmičarima fundamentalna znanja i smernice neophodne za uobličavanje njihovih ideja, biznis planova i lični razvoj. Dinamično finale, kao kruna dvodnevnog događaja, pružilo nam je uvid u napredak timova, koji su kroz javne prezentacije pred brojnom publikom predstavili svoje projekte.
Pobednik u kategoriji Kreativne industrije je Miloš Aćimović, “Weather Point” ili “Meteo Tačka”. Weather Point je najmanja meteo stanica na svetu. Osmislio ga je Novosađanin, Miloš Aćimović, preduzetnik i inovator. Ovaj jedinstveni uređaj staje na privezak za ključeve, i pomoću četiri pasivna senzora meri vrednosti temperature, pritiska, vlažnosti vazduha i UV zračenja. Trenutno dostupni meteo podaci imaju tu manu da su projektovani na veća područja, a odstupanja su moguća u vrednostima koji značajno utiču na korisnika. WP pruža personalizovan podatak sa lica mesta, uz veliku preciznost, a mogućnost preciznije prognoze omogućava softverska podrška koja prikuplja podatke svih aktivnih uređaja na Cloud. Uređaj je namenjen širokoj grupi korisnika, te je primenjiv u gradovima gde usled urbanih aktivnosti i infrastrukture, kao i nedostatka većeg broja mernih stanica vrednosti temperature praktično variraju i preko 5 C, a kiša i pljuskovi mogu da zahvate pojedine delove grada. Takođe je izuzetno koristan sportistima i rekreativcima koji vreme provode u prirodi, u ruralnim područjima gde postoje velike oblasti koje nisu pokrivene zvaničnim mernim uređajima, kao i poljoprivrednicima gde precizni i pravovremeni podaci mogu značajno doprineti povećanju proizvodnje i sprečavanju štete koja može biti posledica nepovoljnih vremenskih uslova. WP koristi malu količinu energije baterije mobilnog telefona, a priključuje se na audio ulaz, tako da se može koristiti na svim modelima pametnih mobilnih telefona. Vodootporan je i može da se koristi u svim vremenskim uslovima. Modernog je dizajna i dolazi u tri modela tipova kućišta, spram potreba korisnika.
U kategoriji Agro biznis, pobedio je Nemanja Janić, Solagro team, “Solagro Press system”.
Solagro tim je osmislio i patentirao inovativan, efikasan i praktičan reciklažni uređaj - presu. Izrađuje se u obliku limenke i bicikla. Prese su atraktivnog izgleda i jednostavne za upotrebu. Njihova osnovna namena je prikupljanje i kompresija reciklažnih sirovina. Pored osnovne namene, zahvaljujući dizajnu koji inkorporira reklamni prostor, svaki uređaj može poslužiti u promotivne i edukativne svrhe. Solagro prese su već u upotrebi u nekoliko škola, javnih ustanova i tržnih centara, a kupci su i velike internacionalne kompanije. Budućnost ovog izuma je izvesna - zahvaljujući praktičnosti i jednostavnosti upotrebe, zaslužuju da se nađu na svim prometnim javnim površinama, u školama i vrtićima, tržnim centrima, stambenim zgradama. Prese u perspektivi mogu postati i izvor prihoda za korisnika ili zajednicu, jer se prikupljene reciklažne sirovine mogu prodati prerađivačkim pogonima. Smanjujući količinu otpada čuvamo životnu sredinu, ne okupiramo površine koje mogu da se koriste u bolje namene kao što je proizvodnja hrane i očuvanje biodiverziteta, a Solagro prese na zabavan i praktičan način podižu svest stanovništva o važnosti reciklaže, koja je apsolutna potreba svakog razvijenog društva.
U akategoriji Nauka, pobednik je Saša Zeković, “HandyMD”.
HandyMD je inovativan softver namenjen lekarima i medicinskim profesionalcima u praksi. Odlikuju ga jednostavnost, praktičnost i maksimalna personalizacija. Upotrebom ovog softvera za zakazivanje i organizaciju termina, lekari i osoblje efikasnije koriste vreme za administraciju, štede vreme u komunikaciji sa pacijentima i time postižu veću efikasnost i posvećenost praksi. Uz pomoć ovog softvera korisnik može brzo i lako da vrši zakazivanje i reorganizaciju termina, odmah da obavesti pacijenta o eventualnim promenama i lako da pristupi svim svojim zadacima na dnevnom i nedeljnom nivou. Softver takođe organizuje i podatke o pacijentima, njihove anamneze, istorije bolesti i tretmane. Vrši statističku obradu podataka kompletne prakse, što doprinosi efikasnosti rada i potencijalno donosi veći prihod korisniku. Na domaćem tržištu, ciljna grupa za HandyMD su medicinske ustanove privatnog sektora, a ovo univerzalno softversko rešenje može da se ponudi zdravstvenim radnicima širom sveta.
Recimo na kraju, da je Serbia Start Up nezavisno takmičenje u okviru kojeg se sprovodi program praktične obuke preduzetnika da izgrade uspšen posao koji se zasniva na njihovoj kreativnosti, veštinama i znanju.
Razvoj kreativnog preduzetništva i preduzetničkog okruženja u Novom Sadu je jedan od programskih stubova održivog razvoja za kandidaturu Grada Novog Sada za Evropsku prestonicu kulture 2021 i Serbia Start Up je deo programa "2021 do 2021" koji ima za cilj da utiče na stvaranje atraktivnih uslova za osnivanje domaćih i inostranih startapa u Novom Sadu i regionu
Tatjana Kalezić, predstavnik Klastera kreativnih industrija Vojvodine, inicijator Serbia Start Up programa za razvoj preduzetništva.