Wed10042023

Poslednja izmena:11:58:31 AM

Back TURIZAM BANJE Dragiša Milojević: Srpske banje prilagoditi srpskom džepu

Dragiša Milojević: Srpske banje prilagoditi srpskom džepu

  • PDF
  • Prethodna
  • 1 of 3
  • Sledeća

Srbija u banjama ima ogromne turisičke potencijale koji nisu iskorišćeni ni dvadeset posto.
Ovu tvrdnju izneo je vlasnik kompanije “Voda Sinđelić”, Dragiša Milojević, prvi čovek hotelskih kompleksa “Mlavske terme” u banji Ždrelo, “Sokolske terme” u Sokobanji i “Kiseljak” u Smederevskoj Palanci, koji je svoj kapital stečen u inostranstvu uložio u razvoj banjskih centara u Srbiji i to sa sjajnom idejom da te centre prilagodi platežnim mogućnostima naših ljudi.

- Jedna od najvažnijih stvari je da banjski centri, ali i drugi turistički centri u Srbiji, budu prilagođeni srpskom džepu, jer džaba svi bazeni, termalne vode i hoteli, ukoliko naši građani nemaju mogućnost da ih koriste – rekao je Milojević.
“Mlavske terme” u banji Ždrelo, po mnogima biser srpskog banjskog turizma, današnji izgled dobile su 2013. godine.
- Hotelski centar “Mlavske terme” građen je u vizantijskom stilu, a na isti taj način građen je centar u Sokobanji. Raspolaže sa sedam bazena u kojima je voda različitih temperatura i kreće se od 27 do 39 stepeni Celzijusa – obavestio je Milojević.
Hotel “Mlavske terme” ima 68 soba, od čega 5 luksuznih apartmana, a uglavnom se radi o dvokrevetnim sobama i ukupno može da primi između 140 i 150 gostiju.
Milojević je naglasio da voda u banji Ždrelo ima terapijska svojstva i dobra je za lečenje kožnih obolenja, pre svega psorijaze i ekcema, a da je kompletna fizičko-hemijska analiza mineralne vode u toj banji pokazala da je ta voda podobna i za lečenje šećerne bolesti. O lekovitosti vode postoji i sertifikat izdat od strane Instituta za rehabilitaciju Beograd.
- Srbija je poznata po termalnim vodama, ali ti potencijali nisu iskorišćeni ni 20 procenata. Veliki problem predstavlja birokratija, o čemu svedoči podatak da proces aktiviranja banje traje od dve do četiri godine, zbog čega investitori ulažu u neke druge oblasti gde brže mogu doći do realizacije, a na kraju i profita. Ljudima koji imaju novac i koji hoće da ulažu u razvoj banjskog turizma, a takvih ima, mora se dati prilika i prostor za rad i to tako što će biti zaštićeni od birokratije, ali i od uticaja politike što kod nas nije redak slučaj – naglasio je Milojević, dodajući da kada bi se turizam u Srbiji vodio domaćinski, Srbija bi sa svojim banjama bila ono što je Grčka sa svojim morem.
Milojević kaže da cela Srbija leži na termalnim vodama i to od Vojvodine, preko Mačve do centralne Srbije, ali da se ne pridaje dovoljno pažnje razvoju te turističke grane pogotovo kada je reč o privlačenju gostiju koji nemaju zdravstvene probleme, a žele da odmor provedu u banjama.
- Svega četiri-pet banja u Srbiji je okrenuto ka zdravim klijentima, dok je više od 90% banja namenjeno osobama sa zdravstvenim problemima. E to bi trebalo promeniti jer je trend svugde u svetu da upravo zdrave osobe odlaze u banje kako bi se u kratkom roku okrepile, odmorile i tako odmorne vratile na svakodnevni posao. Smatram da bi banjski centri trebalo da budu familijarno koncipirani, odnosno da nude sadržaje za sve uzraste – kazao je Dragiša Milojević, koji je upravo taj familijaran koncept primenio i u svojim banjskim centrima sagradivši bazene i drugi mobilijar namenjen svim uzrastima počevši od najmlađih.
Ono što “Mlavske terme” izdvaja od svih drugih centara u Srbiji jesu tobogani koji rade tokom cele godine, odnosno koji se nalaze u zatvorenom prostoru. Milojević je najavio izgradnju poluolimpijskog bazena sa hladnom vodom i kongresnog centra, koji će značajno proširiti ponudu “Mlavskih termi”.
Milojević je na kraju rekao da je uz sadržaje za odmor i okrepljenje ponuditi i ono što je specifičnost kraja u kome se banjski centar nalazi, pa tako u banji “Ždrelo” gosti na redovnom meniju imaju homoljske specijalitete, kao i vina iz te regije.

Tekst i fotografije: Nenad Ćaćić


 

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com