Ivana Cvijetan iz Gljivarskog društva „Niš“, u okviru manifestacije „Dani vrganja“, koja je na Kopaoniku održana od 3.-6. septembra, imala je, između ostalog, lep zadatak da održi jedno predavanje najmlađim učesnicima, učenicima šestog i sednog razgreda osnovne škole iz Raške, pobednicima na kvizu o ekologiji, koji je organizovao Eko klub „Zeleni putokazi“, takođe iz Raške. Kao nagradu, Opština Raška im je obezbedila jedan dan boravka na Kopaoniku u vreme manifestacije, kao i vožnju žičarom do Pančićevog vrha i bobom po šinama.
Oduševljeni, verovatno će dugo pamtiti ne samo boravak na ovoj planini, znanja koja su ovde „pokupili“, već i razlog svog dolaska, jer biti dobar, biti najbolji, povlači sa sobom određene beneficije.
Ivana Cijetam, diplomirani biolog-ekolog i član GD „Niš“, koja je umestno predavanja, sa decom, sa interesovanjem za prirodu i sa bazičnim znanjima iznad proseka njihovih vršnjaka, imala jedno lepo druženje na kojem su interaktivno razgovarali o gljivama i svoja znanja dopunili novim. Pričala im je o opštim karakteristikama gljiva, i iskoristila priliku da im pokaže izložbu gljiva, koja je organizovana u okviru „Dana vrganja“, ubranih u okolnim šumama, gde su mogli da provere znanja na prethodnoj prezentaciji.
-Deca su bila radoznala i aktivno učestvovala u diskusiji. Predavanje nije bilo tipa ex katedra, monolog, već interakcija sa njima i proveravanja njihovog znanja. Poražavajuća je činjenica da su, prema nastavnom programu osnovnih škola u Srbiji, gljive zastupljeni sa samo dva školska časa u petom razredu. Osim toga, deca imaju vrlo retku priliku da posete ovakvu jednu manifestaciju i da čuju nešto konkretno o gljivama od ljudi koji se gljivama bave dugi niz godina - kaže Ivana Cvijetan.
Ona je naglasila da je bilo dosta pitanja, da su deca sama postavljala pitanja i imali odgovore na ista, tako da su međusobno dobro komunicirala, vrlo zainteresovana za gljive, ali da samo dvoje-troje od te dece ide sa nekim starijim na teren u berbu gljiva, dok ostali nisu imali do sada nikakav aktivan kontakt sa njima, što je prava šteta jer se opština Raška prostire na zapadnim delovima Kopaonika i istočnim delovima Golije, koje obiluje ovim šumskim blagom.
Druženje mališana sa iskusnim gljivarima bilo je istovremeno i pokušaj menjanja nekih navika. Bio je to podsticaj deci da od malih uče, stiču praktična znanja o gljivarstvu, a možda jednog dana i da se na neki način i profesionalno opredele (da li kroz edukaciju ili njihovu upotrebu u ishrani), jer je gljivarstvo i sakupljanje lekovitog bilja, po mišljenju naše sagovornice, budućnost ovog kraja.
Ovaj iskorak u svet podučavanja nije novina za Gljivarsko društvo „Niš“. Od pre pet godina, kada je osnovano, traži priliku da širi svoje znanje o čudesnom svetu gljiva.
-Gljivarsko društvo „Niš“ već dve godine drži predavanje za decu iz osnovnih škola u našem gradu. Gostovali smo i u Ćupriji, na poziv Ekološkog pokreta „Ćuprija“, gde smo za decu srednjoškolskog uzrasta držali predavanje na temu gljiva, i mogu reći da je to sve popularnija tema u Srbiji koja sve više zaokuplja interesovanje i mlađe populacije – optimistički je izjavila Ivana Cvijetan.


















