Sat09232023

Poslednja izmena:12:33:25 PM

Back PRIVREDA INSTITUCIJE PMF radionica o kvalitetu vode

PMF radionica o kvalitetu vode

  • PDF

Devetnaesta radionica Water Workshop, pod nazivom "KVALITET VODA" održava se i ove godine na Departmanu za hemiju, biohemiju i zaštitu životne sredine Prirodno-matematičkog fakulteta u Novom Sadu, od 23. do 25. septembra 2015. godine. Svečano otvaranje je 23. septembra u 9:30 časova u Amfiteatru I, Trg Dositeja Obradovića br. 2. Goste će pozdraviti predstavnici republičkih, pokrajinskih i gradskih institucija nadležnih za oblast zaštite životne sredine.

Kao i svake godine, uvek aktuelne teme u vezi sa vodosnabdevanjem i zaštitom vode su: Upravljanje kvalitetom vode za piće od izvorišta do potrošača; Kontrola procesa prečišćavanja otpadnih voda i Monitoring voda.
Seminar će biti organizovan kroz niz predavanja, okruglih stolova i rada u laboratoriji. Učesnici će imati priliku da svoje stavove i saopštenja razmene za okruglim stolovima: Značaj akreditovanih laboratorija za analizu voda; Značaj Plana za bezbedno snabdevanje vodom za piće (PSV) i Organizacija kontrola prečišćavanja otpadnih voda.
U okviru Water Workshop-a organizovaće se kurs profesionalnog razvoja: “Implementacija IPPC direktive i dobijanje integrisane dozvole u Republici Srbiji“ i sekcija namenjena afirmaciji mladih istraživača (studenti osnovnih, master i doktorskih studija) pod nazivom “Značaj studija zaštite životne sredine u zaštiti voda” čiju realizaciju je omogućila Fondacija "Docent dr Milena Dalmacija".
Rizik po bezbedno vodosnabdevanje u mnogim delovima Republike Srbije je značajan, u pojedinim ili u svim koracima, od izvorišta pa do slavine potrošača. Nesigurni su podaci o kvantitativnom statusu podzemnih voda kao resursa, a u pojedinim delovima zemlje (AP Vojvodina) značajan i alarmantan problem, ustanovljen pre više od deceniju, predstavlja koncentracija arsena prirodnog porekla, za čije uklanjanje se ne primenjuju adekvatne tehnologije. Slučaj da se jedna od akumulacija, koje su karakteristične kao vid vodosnabdevanja u centralnoj Srbiji, ne može više koristiti kao izvorište za vodosnabdevanje ukazuje na neodgovarajuće upravljanje njima. Zastupljena je i nestašica vode u kritičnim delovima dana ili godine u letnjem periodu u brojnim naseljima i perifernim delovima velikih gradova. Najveći procenat (oko 90%) izgrađenosti vodovodne infrastrukture je u Vojvodini, ali u centralnoj Srbiji postoje opštinski centri koji nemaju javne sisteme vodosnabdevanja.
Zbog značajnih problema u oblasti vodosnabdevanja Svetska zdravstvena organizacija preporučuje od 2004. godine razvoj i primenu planova za sigurno (bezbedno) vodosnabdevanje. Oni se danas primenjuju u vodovodima širom sveta, dok se u Srbiji gotovo uopšte ne primenjuju. Monitoring zdravstvene ispravnosti vode za piće sprovodi se na osnovu seta zakona kojim se ne može izvršiti brzo registrovanje i pravovremeno reagovanje na neadekvatan kvalitet vode. Sanitarni nadzor vrši se samo u javnim vodovodima kojima upravljaju javna komunalna preduzeća, ali ne i nad lokalnim vodosnabdevanjem.
Glavni cilj ovogodišnje radionice je da pomogne zaposlenima u vodovodu da razvijaju, primene i održavaju Plan za sigurno snabdevanje vodom za piće u svojim matičnim vodovodima. Radionica je namenjena i institucijama nadležnim za javno zdravlje i upravljanje resursima vode u Srbiji, u cilju njihovog iniciranja i usvajanja regulatornog okvira u kojem će biti postavljeni mehanizmi za prioritizaciju i upravljanje rizikom od izvorišta do slavine potrošača, uz jasno definisane uloge, odgovornosti i granice institucionalnih nadležnosti koje se odnose na pristup upravljanja rizikom.

 

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com