Potpredsednik Pokrajinske vlade i pokrajinski sekretar za privredu, zapošljavanje i ravnopravnost poslova, gospodin Miroslav Vasin, na Andrevlju, u hotelu „CEPTOR“, 18. septembra, svečano je otvorio Konferenciju pod nazivom „Kanal Dunav-Tisa-Dunav, šansa za sveobuhvatni razvoj turizma, saobraćajne infrastrukture i ruralnih oblasti bačkog regiona“, koju je u okviru manifestacije Open Days 2015 – Local Event, pod pokroviteljstvom Komiteta evropskih regiona i Evropske komisije, organizovala Regionalna razvojna agencija Bačka. Tom prilikom, gospodin Vasin je istakao da hidrositem Dunav-Tisa-Dunav treba sagledati sa aspekta razvoja privrede i transporta, pa tek onda turizma.
Podsetio je da ova jedinstvena kanalska mreža kroz Vojvodinu ima 600 km plovnog puta (od čega je 570 km kategorisano), 17 brodskih prevodnica (12 u funkciji), 40 malih, specijalizovanih pristaništa.
Međutim, Kanal DTD je u mnogim segmentima u veoma lošem stanju. Krajem sedamdesetih i osamdesetih godina, obim ukupnog pretovara u kanalskoj mreži prelazio je četiri miliona tona godišnje, dok je poslednjih godina, ako se izuzme međunarodna luka Novi Sad, taj iznos smanjen na 500-600 hiljada tona na godišnjem nivou. Iako poljoprivredni region, učešće poljoprivrednih proizvoda u robnom pretovaru u Vojvodini je svega 1%.
Pored toga, veoma je loš udeo vodnog saobraćaja u svim vidovima saobraćajnih kretanja u Srbiji i Vojvodini. To sve pokazuje da Kanal DTD i bogatstvo koje imamo ne znamo adekvatno da iskoristimo.
Gospodin Vasin je takođe podsetio, da je Pokrajinska vlada pre dve godine usvojila Program za unapređenje privrede, preduzetništva i zanatstva, u okviru kojeg je zacrtala strateški pravac prelaska sa drumskog na železnički i vodni saobraćaj, što bi umnogome unapredilo održivost privrede u Pokrajini.
-Na tome se nešto radi, međutim to sve nije dovoljno i država mora da shvati da je projekat javno-privatnog partnerstva nešto što mora biti zamajac u pokretanju aktivnosti oko Kanala DTD. Na žalost, kod nas je javno-privatno partnertstvo svedeno na nivo ekskluziviteta. Jedina svetla tačka je turizam, koji u poslednjih dve-tri godine beleži odlične rezultate, na nivou cele Srbije, naročito u Vojvodini. To je jednim delom zahvaljujući i Kanalu DTD. Čak i ovakav kakav je, u stanju u kojem se nalazi, privlači turiste i predstavlja razvoju šansu Vojvodine. Na nama ostaje da kroz jednu sveobuhvatnu revitalizaciju Kanala DTD, svih njegovih resursa i mogućnosti koje nudi, u narednom periodu pokušamo da iskoristimo ono što nam je na raspolaganju. Jer, druge zemlje bi maštale da imaju ovakvu kanalsku mrežu a mi je imamo ali ne znamo kako da je iskoristimo - izjavio je gospodin Vasin.
Na pitanje, kako kontrolisati kompanije i pojedince, koji decenijama konstantno zagađuju vode kanala, gospodin Vasin je odgovorio: - Jednostavno. Deo evropske agende, pregovora o zaštiti životne sredine – ekologije, sigurno će biti posvećen obavezi svake kompanije da na bilo kojoj vodnoj površini mora imati odgovarajuće filtere, prečistače, i to je jedini način da se stane na put daljem zagađenju. A kada sve fabrike budu imale prečistače na toku kanala DTD neće dolaziti do zagađenja. Rešenje leži u poštovanju evropskih standarda, evropskih principa i evropskih tehnologija - zaključio je Miroslav Vasin.
Na otvaranju Konferencije prisutnima se obratio i direktor Regionalne razvojne agencije Bačka, gospodin Srđan Vezmar, prof. Mikael Dums sa Slobodnog univerziteta u Briselu i vodeći evropski stručnjak iz oblasti kanala i kanalskih mreža, kao i predsednik opštine Bački Petrovac, prof. Pavel Marčok.