Thu06082023

Poslednja izmena:02:53:31 PM

Back TURIZAM TURISTIČKE ORGANIZACIJE Radomir Lišanin: Ivanjičani praznuju od Nikoljdana do Savindana

Radomir Lišanin: Ivanjičani praznuju od Nikoljdana do Savindana

  • PDF

Direktor Turističke orgаnizаcije opštine Ivаnjicа, Rаdomir Lišаnin, na predstavljanju turističke zimske ponude Regije Zapadna Srbija 1. decembra u TO Srbije, govorio je o tome šta turiste u narednom periodu očekuje u ovoj varošici. Kao i svake zimske sezone tako i ove ivanjički turistički poslenici težište svojih aktivnosti su stavili na organizaciju predstojećih praznika. Ivanjica je poznata po organizaciji sjajnih novogodišnjih dočeka. Svi kapaciteti su spremni za doček gostiju, kako hotelski („Park“, „Javor“, „Logos“, „Western City“), tako i privatni smeštaj u gradu i okolnim selima (Katići, Kušići, Raščići, Kumanica, Lisa, Devići, Bele Vode...) i drugi tursitički objekti tipa kafića, kafana. U ovom kraju se, po rečima gospodina Lišanina, od polovine decembra - Nikoljdana, pa do Savindana praznuje, i oni koji borave u tom periodu u ivanjičkoj opštini imaju priliku da to i iskuse.

- Svi hoteli sa svojom ponudom, vikend i novogodišnjim aranžmanima, nude zanimljiv provod. Više domaćinina u privatnom smeštaju je dobilo priznanja "Turistički cvet". Oni koji su bili u gostima mogu da potvrde da se domaćini uvek potrude da obezbede nezaboravne ambijent. Zanimljivo je istaći da su cene ili na nivou prošlogodišnjih ili su čak i snižene. Ivanjica se nalazi ispod Javora i Mučnja i Golije koji je naš veliki potencijal i budućnost turizma ovog kraja - rekao je gospodin Lišanin, koji je obavestio da će ski staza na Dajića brdu na Goliji će raditi od 2. januara 2016. godine svakog vikenda, a u dve smene biće organizovana i ski škola za početnike.
Ivanjica leži na obali reke Moravice koja izvire na planini Goliji, na nadmorskoj visini od 468 metara. Po nalogu kneza Miloša, 1833 godine kapetan Sima Jaković osniva varoš. U 49 naselja ivanjičke opštine danas živi nešto više od 35.000 stanovnika.
Ivanjica je i turističko mesto. Godine 1873. Prilički Kiseljak je proglašen banjom, koje je nekada bilo veoma posećeno mesto, a danas čeka rekonstrukciju.
Od kulturno-istorijskih spomenika obavezno treba posetiti Crkvu Sv. Cara Konstantina i Carice Jelene podignutu 1836 godine, Kameni most na reci Moravica sagrađen 1904., koji je najveći jednolučni most na Balkanu, Električnu centralu na Moravici sagrađenu 1911., sedmu hidrocentralu u Srbiji, sa prelepim vodopadom koji je vizuelni simbol Ivanjice. Nedavno je podignut spomenik đeneralu Draži Mihailoviću koji se nalazi u centru grada. Nadomak grada se nalazi Palibrčki grob na kome je podignuta crkva na grobu Boška Jugovića (Kosovskog junaka) posvećena Sv. Knezu Lazaru kao i Manastir Kovilje iz XIII veka, 25 km od Ivanjice.
Od prirodnih rariteta tu je Hadži-Prodanova pećina u dolini Rašćanske reke pa je zovu i Rašćanska (trenutno zbog renoviranja nije otvorena za turističke posete), planina Golija sa netaknutom prirodom sa gustim šumama, Tičar jezerom na Dajićkom brdu (1.500 mnv), jezerom na Okruglici nastalo 1974. godine nakon zemljotresa u Rumuniji i Košaninovim jezerom zaraslom u tresavsku vegetaciju, pa vodopadi na reci Izubri i puno izvora sa čistom planinskom vodom, preko 100 vrsta lekovitog bilja, mnogo divljači i reke i potoci puni plemenite ribe (potočne pastrmke, krkuše i dr...).
Ivanjičani kažu da se sa vrha Golije vidi polovina Srbije, jer se uzdiže iznad ostalih starovlaških planina, kao ostrvo na ustalasalom moru. Njeni tereni, sa dosta snega u toku godine, idealni su za razvoj zimskih sportova kao i celokupnog razvoja planine Golije. Javor je istorijski znamenita planina, do 1912. granica između Srbije i Turske carevine, ne zaostaje mnogo po svojim prirodnim lepotama za Golijom. Selo Kušići – 12 km od Javora prema Ivanjici, danas je vrlo interesantno mesto za turiste, zbog idealne nadmorske visine (1.000 m), borove šume, koncentracije jona i ruže vetrova koji blagotvorno utiču na prevenciju bronhitisa i astme, a Specijalna bolnica za rehabilitaciju osnovana je 1978. godine. Uredbom Vlade Republike Srbije od 26. januara 2000. godine prostor od 2.156,50 ha proglašen je „vazdušnom banjom“, a planina Golija, od komiteta MAB/ UNESCO 15.09.2001. za rezervat biosfere, jedini kod nas i jedan od 211 rezervata u svetu.
 

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com