Turistička organizacija Beograda najavljuje i za ovaj, poslednji vikend u 2015. godini, niz zanimljivih događanja u glavnom gradu.
Prva vest je da će otvoreni autobus BS Tours u subotu i nedelju, 26. i 27. decembra, biti dostupan Beograđanima i gostima grada za panoramsko razgledanje prestonice. Polasci su u 13 časova sa turističkog stajališta na Trgu Nikole Pašića. Cena karte je 850 dinara, a minimum broja putnika za realizaciju razgledanja je 10.
Karte se mogu kupiti u info centru TOB u Knez Mihailovoj 5, i u autobusu BS Tours pre polaska. BS Tours je firma koja već godinama radi sa TOB na realizaciji programa razgledanja grada otvorenim autobusom. Ove godine će uzeti učešće u manifestaciji Ulica otvorenog srca tako što će 1. januara raditi razgledanje grada koje će početi u 14 h, sa Trga Nikole Pačića, sa promotivnom cenom od 400 dinara. Prikupljeni novac će donirati izgradnji novog prostora za decu iz Prihvatilišta Beograd, što je i humanitarna akcija ovogodišnje manifestacije.
Druga je da će potomci porodice Grujić otvoriti vrata za posetioce svog doma-muzeja za novogodišnje praznike. Naime, 1. januara će na taj način učestvovati u manifestaciji Ulica otvorenog srca. Takodje , i 2. januara će biti otvoren sa željom da što veći broj turista poseti njihovu porodičnu baštinu. Da podsetimo, Dom Jevrema Grujića u Svetogorskoj 17 je jedinstvena kuća umetnosti, istorije, diplomatije i avangarde, koja čuva umetničku kolekciju sakupljanu tokom dva i po veka tradicije ove diplomatske porodice. Ovaj muzej ne sadrži samo prošlost jedne ugledne srpske porodice, već i istoriju i tradiciju čitave srpske države.
Dom-Muzej Jevrema Grujića je otvoren pod pokroviteljstvom Grada Beograda, a u njemu posetioci mogu da vide dela najznačajnijih srpskih slikara: Paje Jovanovića, Uroša Predića, Steve Todorovića, Uroša Kneževića, Arsenija Petrovića, Zore Petrović, Ivana Tabakovića, Đorđa Krstića, zatim skulpture, stilski nameštaj, oružje iz Prvog i Drugog srpskog ustanka, među kojima je i puška Hajduk Veljka, umetničke predmete, kao i bogat arhivski materijal i to sve u autentičnom ambijentu gradske vile s kraja 19. veka.
Treća vest vezana je za izložbu “Ruska avangarda u Beogradu”, koja je za publiku otvorena u Muzeju istorije Jugoslavije (objekat Stari muzej). Na izložbi će biti predstavljena umetnička dela čuvenih autora iz pet ustanova: Ruskog državnog arhiva književnosti i umetnosti, Državnog Rostovsko-Jaroslavsko arhitektonsko-umetničkog muzeja, Ivanovskog oblasnog umetničkog muzeja, Jaroslavskog umetničkog muzeja i Državnog istorijsko-arhitektonsko, umetničko i pejzažnog muzeja Caricino. Postavka će biti upotpunjena sa 11 dela iz kolekcije Narodnog muzeja Beograda, a izložba će trajati do sredine februara 2016. godine. Obuhvatiće 117 radova od preko 50 poznatih umetnika: slike, crteže, ilustracije za knjige, skice kostima za pozorište i film, porcelan sa propagandnim porukama i idejne nacrte arhitektonskih zdanja. Među najznačajnijim delima su: grafike i slike Vasilija Kandinskog, Aleksandra Rodčenka, Ivana Kljuna, Aleksandra Arhipenka, Aleksandra Vesnina, Ljubov Popove, El Lisickog i Sergeja Ejzenštajna. Na izložbi će biti predstavljen i porcelan čiji je autor najeminentniji predstavnik ruske avangarde - Kazimir Maljevič. Ovako raznovrstan pregled dela daće sveobuhvatan prikaz svih pravaca koji pripadaju pokretu ruska avangarda (kubo-futurizam, neo-primitivizam, supermatizam, konstruktivizam i funkcionalizam).
Tokom trajanja izložbe biće organizovan bogat prateći program: predavanja i stručna vođenja subotom od 13 časova, kao i avangardne večeri sredom od 18 časova (performansi, predstave, koncerti i projekcije filmova).