Departman za ratarstvo i povrtarstvo Poljoprivrednog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu, 21. i 22. januara 2016. godine, po četvrti put biće domaćin savetovanju pod nazivom – Dobar dan domaćine. Prošle godine, na isti povod, okupio je blizu hiljadu i po, a direktan televizijski prenos, koji je obezbedila RTV Vojvodine, više od 48 hiljada ljudi.
Direktor Departmana za ratarstvo i povrtarstvo, doc. dr Dragana Latković, kaže da je cilj savetovanja da Poljoprivredni fakultet vrati mesto koje treba da mu pripadne, a to je edukacija poljoprivrednih proizvođača. Teme o kojima će biti reči tokom ova dva dana biće pre svega aktuelne, praktične, koje poljoprivredne potrošače očekuju već tokom prolećne setve 2016. godine, a do njih su organizatori došli na osnovu ankete poljoprivrednih proizvođača.
Savetovanje će otvoriti potpredsednik Pokrajinske vlade i Pokrajinski sekretar za poljoprivredu vodoprivredu i šumarstvo, gospodin Branislav Bogaroški, koji će govoriti o ulaganjima APV u poljoprivrednu proizvodnju. Prvog dana biće teme vezane za pšenicu, tolerantnost prema herbicidima, mehanizaciji (koliko gubimo na žitnim kombajnima ako ih dobro ne podesimo itd.), teme koje više zanimaju poljoprivrednike sa teritorije Bačke, Banata i Srema. Drugog dana jedna od udarnih tema biće kukuruz, zatim agrarni budžet u 2016. godini i dr., teme prilagođene više poljoprivrednicima koji dolaze iz Mačve, Semberije, Šumadije i kolubarskog dela.
- Trudimo se da svake godine predavanja budu različita. Nema iz godine u godinu ponavljanja istih tema već pratimo trendove, želimo da pružamo nove stvari. Biće govora o hibridnoj pšenici. Hteli priznati ili ne, to je nešto sa čime ćemo se u perspektivi morati suočiti. Biće jedno vrlo zanimljivo predavanje o kojem će govoriti dr Nenad Vasić iz Chemical Agrosava, vezano za kukuruz, novine vezane za oplemenjivanje kukuruza i priču šta će se desiti ako jednog dana, pod pritiskom Svetske trgovinske organizacije budemo morali potpisati ugovor o dozvoljenom prometu GMO proizvoda, i morali sejati te hibride, kako od toga da se sačuvamo. Mi treba da se uzdamo u pamet i da naš posao shvatimo ozbiljno, da ne prepušamo slučaju i da se svake godine žalimo na godinu da li je ili nije pala kiša, rešenje uvek postoji. Neka od tih rešenja su jednostavna, jeftina, i sve zavisi isključivo od naše odluke. A to govorim iz razloga što moramo voditi računa o agrotehnici. Prema zemlji se moramo odnositi sa poštovanjem i ljubavlju. Ako se tako budemo odnosili prema našoj struci, onda će nam naša zemlja to vratiti dobrim prinosima – između ostalog istakla je dr Dragana Latković.
Ona je takođe naglasila da će na ovom savetovanju, na jednom mestu biti predstvnici Poljoprivrednog fakulteta, Pokrajinskog sekretarijata za poljoprivredu, savetodavnih službi i drugih institucija, a sve sa ciljem da se poljoprivrednim proizvođačima pruži ono što im u ovom momentu treba, a to su znanje, informacije i praktični saveti. Dr Latković je podsetila da je nekada Vojvodina bila jedan od vodećih regiona po visini prinosa ratarskih kultura, a jedan od razloga zašto je to bilo tako je taj što je nauka bila u praksi - „u brazdi“. Ovo savetovanje je jedan od pokušaja da se to vrati.
Ceo događaj biće organizovan u amfiteatru Poljoprivrednog fakulteta, i svim predavaonicama od P1 do P5. Očekuje se preko 1.000 posetilaca i prvog i drugog dana.
Uporedo sa predavanjima, u foajeu fakulteta biće priređena izložba: na štandovima će izlagati razne firme, semenske kuće... Biće organizovana i izložba mehanizacije od John Deere-a, Massey Ferguson-a, i nekih drugih kompanija koje godinama prate ovaj susret.
Glavni organizator skupa je Poljoprivredni fakultet, Departman za ratarstvo i povrtarstvo, uz pomoć prijatelja, saradnika i kolega suorganizatora, pre svega poljoprivrednih udruženja: Unije poljoprivrednih proizvođača iz Sremske Mitrovice, Udruženja „Novoseljanski paori” iz Banatskog Novog Sela, Udruženja poljoprivrednika iz Sente, Udruženja agrarnih proizvođača Vojvodine, Udruženja mladih poljoprivrednika iz Ostojićeva i Opštine Kovačica.