Wed05292024

Poslednja izmena:10:45:55 PM

Back PRIVREDA INSTITUCIJE Prof. dr Dragan Soleša: FIMEK razvija brend promovisanja najtalentovanijih mladih ljudi

Prof. dr Dragan Soleša: FIMEK razvija brend promovisanja najtalentovanijih mladih ljudi

  • PDF

Prof. Dragan Soleša nije krio svoje zadovoljstvo tokom realizacije, a posebno velikog finala projekta „Energija je svuda oko nas“, koji je po šesti put za redom realizovan u osnovnim i srednjim školama u AP Vojvodini tokom 2015. godine, u organizaciji Centra za razvoj i primenu nauke, tehnologije i informatike, podršku Pokrajinskog sekretarijata za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine - nacionalne zajednice, građevinske firme “Simprolit” i Fakulteta za ekonomiju i inženjerski menadžment iz Novog Sada, na čijem čelu se nalazi. Za FIMEK je to samo još jedna u nizu aktivnosti koja je imala završnicu početkom 2016., a vezana je za 2015. godinu, jer ova naučno-obrazovna ustanova, u ovom projektu jedan od suorganizatora, naročitu pažnju obraća na mlade, buduće generacije, koje će biti oslonac našeg društva.

- FIMEK se poslednjih nekoliko godina profilisao u promovisanju mladih ljudi i to najpametnijih, najkreativnijih mladih ljudi na teritoriji Autonomne pokrajine Vojvodine. Mi pokušvamao da u tom segmentu svojim aktivnostima razvijemo brend, brend promovisanja najtalentovnijih. Takvih u Srbiji, prema MENSInim statistikama, ima samo 2%. Mi smo upravo svoju energiju, znanje i mogućnosti usmerili na takve mlade ljude i da ih postavimo na pijedestal koji zaslužuju. A da budu vidljivi, dostupni svima, da se široka društvena zajednica upozna ko su ti mladi ljudi koji su posebno nadareni, i koji koliko sutra mogu dati izuzetan doprinos razvoju našeg društva. Koji sutra treba da budu prepoznati od strane šire društvene zajednice, i finansirani i školovani da budu lideri, neko ko će voditi ovo društvo napred. Mislimo da je to jedan od bitnih zadataka nas kao pojedinaca, ali i našeg fakulteta FIMEK-a – rekao je dr Soleša.
Kažu da se u tom najmlađem uzrastu najviše može „primiti“ i da je to najisplativiji ulog za budućnost. Sa tom konstatacijom slaže se i naš sagovornik:
- Dete od sedam godina može da apsorbuje jako puno informacija i znanja i oni su pravi mali sunđeri koji upijaju. Ali dajete da upijaju znanje, ono svetsko bogatstvo koje je potrebno nama svima. Na taj način mi ćemo izgraditi bolje društvo, humanije, društvo sa više empatije i to je ono što nam treba. Slušamo i okruženi smo raznim ružnim i lošim stvarima. Nama je toga dosta. Mi, sa FIMEK-a pozivamo i druge fakultete, i druge relevantne faktore da se uključe i daju svoj doprinos opštem razvoju društva. Mi smo danas, na ovom primeru smo dali doprinos kada je u pitanju razvoj kulture, mišljenja, svesti, ali ima prostora i kada je u pitanju ekologija i zaštita životne sredine... svako neka da svoj doprinos kao i mi i Srbija će sutra bolje mesto za život.
Fakultet je obezbedio apsolutnu prohodnost znanja u svest mladih ljudi, njihov razvoj putem edukacije i stimulisanja, što potvrđuje i ovaj projekat. Stimulisanje rada i učenja odvija se u osnovnim i srednjim škola kroz organizovanje raznoraznih interaktivnih akcija, a širina znanja se permanentno otvara i na fakultetu, saradnjom sa svim relevantnim institucijama u Srbiji i svetu.
Koliko je teško sve to uraditi ili je to jedno zadovoljstvo imati takvu širinu, od malih nogu do najvećih umova ostvarenih?
- Jako teško, jako složeno i zahteva da puno radimo. Ali imamo dobar tim ljudi, profesora i svako ima svoj deo posla i odgovornosti. Podeljeni smo po oblastima i aktivnostima, a ja sam tu kao dekan da kooordiniram takve akcije. Pojavljujemo se svuda, gde god je to moguće i dajemo svoj doprinos. Puno je izazova, prepreka, ali mi ne odustajemo, idemo napred.
Plan aktivnosti za 2016. godinu?
- Radićemo i dalje puno na promovisanju svih pozitivniih aktivnosti koje se odnose na razvoj mišljenja, kreativnosti, znanja, na razna takmičenja, manifestacije, naučne skupove, projekte, i naravno razvoj novih studijskih programa. Sve se to od nas očekuje, a i mi samo od sebe očekujemo da učimo i napredujemo, da budemo aktuelni i praktični, kako bi iznedrili sposobne mlade ljude, spremne da odgovore izazovima savremenog vremena i savremenog načina poslovanja. Mi pokušavamo da budemo najbolji i kao takvi lideri u AP Vojvodini i do sada smo to i pokazali – zaključio je prof. dr Dragan Soleša.
 

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com