Prethodnih jedanaest godina studenti Departmana za geografiju, turizam i hotelijerstvo, Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu, na zadovoljstvo Novosađana i njihovih gostiju, u okviru predmeta Animacija i logistika u turizmu, uspešno promovišu etnološko i antropološko nasleđe raznih naroda kroz organizaciju tematskih večeri koje imaju humanitarni karakter. Studenti, motivisani da što bolje odgovore temi, jer je ovo deo njihovog praktičnog ispita (za tri dana polažu usmeni deo), priredili su 9. februara, u restoranu „Ribarac“ na Ribarskom ostrvu, nesvakidašnji performans inspirisan Ex Yu prostorom. Animacija u turizmu, prisutna je od 2006. godine. Za to vreme preko 750 studenata organizovalo je 39 ovakvih humanitarnih akcija.
- U početku su bile organizovane jednom godišnje, u jednom trenutku bilo je pet-šest godišnje. Obuhvaćene su mnoge države , kulture, narodi, uvek uz podršku Univerziteta u Novom Sadu, ambasada prisutnih u Srbiji i svih privatnika i kompanija, koji su želeli da doniraju novac. Prikupljena sredstva od donacija i prodatih ulaznica uvek su odlazila u neku od institucija koja se bavi decom, od njihovog zbrinjavanja, lečenja. Na ovaj način sarađivali smo i sa Institutom za dečju onkologiju, hematologiju, oftalmologiju, i sada sa Udruženjem „Transplant Heroji“, osnovanom od strane roditelja dece kojoj je transpalntirana jetra. Imamo i robne nagrade koje prikupimo tako što gosti donose slatkiše, školski pribor, odeću i dr., i to prosledimo siromašnoj deci ili dečjoj „Sigurnoj kući“. Bili smo uključeni i u akcije nacionalnog karaktera, kao što je „Bitka za bebe“ koju je pokrenuo Fond B92. Za ovih jedanaest godina prikupili smo preko pet miliona dinara plus robne donacije, i nadam se pomogli onima kojima je bilo potrebno – rekao je tom prilikom doc. dr Igor Stamenković, asistent na predmetu Animacija i logistika u turizmu. On napominje da je poslednjih godina ostvarena odlična saradnja sa Predškolskom ustanovom „Radosno detinjstvo“, da su studenti realizovali animacije za decu kroz dečje predstave u četiri vrtića, i da su tamo donirane i robne nagrade: klima uređaji, televizori, DVD plejere ili didaktički materijal, neophodan za rad sa decom.
Ovaj predmet su ranijih godina slušali i studenti hotelijerstva i turizma, dok ga trenutno isključivo slušaju studenti hotelijerstva, pa je zbog toga ove godine osim Ex Yu večeri, realizovano još samo „Čudesno putovanje kroz bajke“, 3. februara u vrtiću “Kalimero” na Limanu II. Planovi Departmana su da predmet „Animacija u nastavi“ preraste u akreditovan seminar, a polaznici tog kursa bi dobili diplomu sertifikovanih animatora, kojih još uvek nema u Srbiji.
Dr Igor Stamenković kaže i da je svaka godina teža za realizaciju ovakve vrste programa. Seća se vremena kada je za jedno, rusko veče, prikupljeno pola miliona dinara, ali je zadovoljan što je i Ex Yu okupila veliki broj gostiju, jugonostalgičara, koji su evocirali svoja sećanja i pri tom uživali.
Ovakvi događaji su velika promocija PMF-a u Novom Sadu. Pored profesora, kolega, gostiju, na večerima je prisutan i veliki broj privrednika, ljudi koji su direktno ili indirektno vezani za turizam.
- Na ovaj način ostvareni su i brojni kontakti, pa je na večeri egipatske kulture bio prisutan i amasador te zemlje u Srbiji, i nekoliko godina posle toga studenti PMF-a su pozivani da volontiraju na štandu Egipta u vreme Sajma turizma u Beogradu, iz čega su proistekle neke nove ideje i saradnje. Ove godine kolege iz ambasade Crne Gore u Beogradu povezali su nas sa jednom institucijom iz Hrvatske koja se bavi animacijom u turizmu. Oni su voljni da unapredimo našu saradnju, a dogovaramo i gostovanje hrvatskog ministra za turizam na našem fakultetu – naglasio je dr Stamenković.
Ovakvi susreti uvek su magnet za medije, pa je i ovoga puta bilo akreditovano osam medijskih kuća, o čemu će se danima pisati, studenti će gostovati na svim lokalnim televizijama i radio stanicama. Ovo je događaj par exellece, mogli bi reći da je šteta da ih nema više, jer je ovo druženje sa mladim ljudima prilika da se doživi nešto novo, drugačije, neuobičajeno. Osim kostima, muzike i plesova, predstavljanje poznatih ličnosti određene zemlje, tu je i hrana, mirisi i ukusi tog podneblja, što nije manje interesantno. Iza svega ovoga stoji veliko srce i veliki trud da se drugi učine srećnim.
Više fotografija možete da pogledate na našoj Facebook stranici: https://www.facebook.com/topsrbija.