Opštinu Surčin na 38. Međunarodnom sajmu turizma u Beogradu, predstavljala je Ustanova kulture „Kulutrni centar Surčin“, a posetioci su sa njenom turističkom ponudom mogli da se upoznaju na zajedničkom štandom sremskih opština (Stara Pazova, Pećinci, Šid, Ruma, Irig, Inđija, Sremska Mitrovica, Surčin) – „Divan je kićeni Srem“ ili kako su ga drugi krstili – Kad se Sremci slože, odakle su se svakodnevno smenjivale promocije i širili mirisi tog kraja.
Iako administrativno pripada Beogradu, Surčin pripada i Sremu, pa mu je upravo na ovom štandu i bilo mesto. Osim toga Opština Surčin imala je i samostalnu promociju sa Sekretarijatom za privredu grada Beograda u nedelju 21. februara. Pored gastronomskih delicija, na štandu za posetioce je bio pripremljen objedinjeni materijal izleta i ekskurzije koje je moguće organizovati na nekoj od sremskih opština.
Od 1. januara u Surčinu je otvorena Ustanova kulture „Kulturni centar Surčin“ koji se prvenstveno bazira na oblast kulture, organizaciju različitih događaja, kulturnih dešavanja i manifestacija. To su na prvom mestu Bojčinsko kulturno leto, koje se održava od maja do septembra u šumi Bojčin (od 1965. zaštićeno prirodno dobro). Od ostalih manifestacija u ovoj opštini izdvajaju se Strašilijada u avgustu u Nautičkom selu “Biser” u Boljevcima, Pozorišna smotra male forme, u oktobru,„Srednji vek u Nautičkom selu“, obeležavanje Međunarodnog dana reke Save (1. juna), turističko-sportska manifestacija "Biserna griva Donjeg Srema“ smotra konja lipicanerske rase, dečja humanitarna manifestacija „Ulica otvorenog srca“, Bogojavljenje, Poetsko veče posvećeno poeziji i vinu u čast Svetog Trifuna, „Skulpture ljudi u prirodnoj veličini“ kao deo projekta “Kao Đepeto iz priče, pravimo figure da na svog od nas liče“ i dr. Opština Surčin ima neverovatne turističke potencije i predstavlja jedno od najznačajnijih izletišta za dva miliona stanovnika glavnog grada. Ali Surčinci s pravom žele da u njihovu opštinu dolazi i veći broj gostiju iz drugih gradova, pa i stranci, što je realno s obzirom na blizinu aerodroma Nikola Tesla.
- U okviru UK KCS funkcioniše i turistički INFO centar gde se mogu dobiti najiscrpnije informacije šta, gde, kada i kako se nešto u surčinskoj opštini može posetiti. A to su pre svega jedinstven u svetu Muzej vazduhoplovstva, manastr Fenek iz XV veka, nautičko selo „Biser“, prirodni ribnjak „Bečmenska bara“, Etno kuća „Stajkov“ " u kojoj je sačuvano dva i po veka palanačkog suživota Srba i Slovaka, salaš „Stremen“ u selu Jakovu gde posetioci mogu da uživaju u domaćoj hrani i piću, kao i vožnji kočijama ili jahanju, Bojčinska šuma i drugo – objašnjava organizator turističkih, marketinških i drugih delatnosti u KCS, Sara Stanić Jovanović, i dodaje da su tokom manifestacija, vikendom, i za lepog vremena bojčinske brvnare i nautičko selo „Biser“ popunjeni, da su za ovogodišnje prvomajske praznike počele da pristužu rezervacije, posle čega se očekuje startovanje rezervacija za letnju turističku sezonu.
Poseban turistički dragulj surčinske opštine je nautičko selo „Biser“ sa svojom plažom, restoranom sa kvalitetnom hranom, kongresnim centrom, mogućnošću vožnje čamcima, jedinstvenim turističkim kompleksu na vodi - sojenicama, koje se kao niska od 16 kućica, poput bisera nižu na obali, splavom-restoranom „Savska teresa“, i marinom sa mini vezovima za čamce. Sve je to na 35 km toka reke Save, pravom mestu za sve prirodoljupce. Da uživanje bude potpuno i za svakoga, ovom kompleksu pripadaju sportski tereni, igralište za najmlađe, biciklističke staze, ali i mini bina na kojoj se u toku leta organizuju različiti programi. Tu su i mesta za roštiljanje, za hediniste koji preferiraju taj vid odmora, čime je dato na volju posetiocima da biraju između uživanja na kopnu ili na vodi.
- Destinacija nautičko selo „Biser“ je i otkrivrena i dobro posećena. Ona je često i polazišna tačka za obilazak ostatka opštine Surčin, krstarenje Savom, obilazak turističkog kompleksa sa bazenima „S-klub-a” u Jakovu, koji se prostire na pet hektara, Turističkog kluba „Queen“ u Dobanovcima, takođe sa bazenima, vinarije „Sekulić“ u Surčinu, gde se mogu degustirati različita vina, i sve to vreme kulturno-umetničke manifestacije u Bojčinskoj šumi, u Progoru, mestu na kojem je izgrađena velelepna letnja scena na kojoj se svakog vikenda od maja do oktobra daju pozorišne predstave, koncerti i drugi obilci scenskih nastupa, besplatnim za sve posetioce – istakla je gospođa Sara Stanić Jovanović.