Dr Jovan Plavša, redovni profesor Prirodno-matematičkog fakulteta Departmana za geografiju, turizam i hotelijerstvo, Univerziteta u Novom Sadu, bio je glavni inicijator promocije knjige našeg poznatog novinara i autora kultne emisije „5kazanja“ na RTV Vojvodina, Bore Otića - „Šorom, sredom“. Ova knjiga, u izdanju “Prometeja” iz Novog Sada, uz pomoć Vlade AP Vojvodine 2015. godine, štampana u tiražu od 2.500 primeraka, doživela je tridesetak promocija, ali nikada na nekom fakultetu.
Oduševljen njenim sadžajem, pričama poput: Bio jednom Arački drum, Bajki kanal, Firanga, Kujna, Mlin u Malom Staparu, Sremačko je najveće, Šapurika, Šera i Bugar, Tragače, koji na verodostojan način govore o Vojvođanima, znamenitostima i osobenostima ovog podneblja, dr Jovan Plavša je pre dvadesetak dana stupio u kontakt sa autorom, Borom Otićem, i u najkraćem roku upriličio predstavljanje ove knjige na PMF-u.
- Odmah po upoznavanju sa Borom Otićem krenuo sam u realizaciju ideje o njenom predstavljanju, jer mislim da je uradio pravu stvar. Toliko vrednu da je on možda nije ni svestan - kaže dr Plavša.
Kao profesor jedne istaknute obrazovne institucije, kao što je PMF , koji s pravom može da se pohvali širinom svojih aktivnosti, zadovoljan je što je i za ovakav jedan iskorak, na fakultetu bilo dovoljno sluha da se i realizuje. Na žalost, ovom jedinstvenom predavanju, u trajanju od dva sata, studenata nije bilo u preteranom broju, a verovatno je manjkalo vreme da se ova jedinstvena, iznad svega, za studente, korisna promocija, bolje organizuje.
- Trebalo je malo više animacije, jer su studenti ne samo geografije, turizma, već i biologije i hemije, imali šta da čuju. Ovo je jedna knjiga životnih priča iz kojih može dosta da se nauči o istoriji, običajima, tradiciji naroda koji žive na tlu Vojvodine, i ne bi bilo loše uključiti je, kroz određene teme, i u samu nastavu, gde bi studenti bili isprovocirani da na neki drugačiji način razmišljaju o sebi, drugima, o sredini u kojoj žive. Oni su naučili da sve rade na brzinu, a u „Šorom, sredom“ imaju mogućnost da vide da je moguće živeti i na drugačiji način. Oni treba da preuzmu „štafetnu palicu“, da se uključe i daju svoj doprinos u upoznavanje i čuvanje našeg identiteta. Ovakve prezentacije i radovi daju im lepe smernice kojim putem da krenu – objasnio je dr Jovan Plavša.