Povod nedavnoj poseti princa od Velsa i vojvotkinje od Kornvola 17. marta 2016., Novom Sadu, bila je otkrivanje memorijalne ploče Britankama: Margaret Polemis i njenim ćerkama, Ajrin i Meri, koje su živele u stanu zgrade u Katoličkoj porti br. 6. One su, u svojstvu bolničarki, 1919. došle u Sremsku Kamenicu, u dvorac Marcibanji – Karačonji, koji je posle Velikog rata adaptiran i u njega smešten Dom ratne siročadi, koji je pomogao Amerikanac i srpski dobrotvor Džon Frotingam.
Mlađa čerka Meri nije sačekala njegovo zatvaranje 1927., već je godinu dana ranije bila postavljena za direktora novog doma u Vranju, nastavljajući humanu misiju koju je započela njena majka. Starija ćerka Ajrin je upoznavši Dušana Marinkovića ostala u Novom Sadu dok se Meri u Vranju zaljubila u Mariborčanina Karla Lorbeka, vojnog kapelnika i fagotistu. Mladi bračni par se iz Vranja seli u Vršac, gde se 1933. godine rodio njihov sin jedinac - Josip Lorbek, pijanista i jedan od najvećih jazz muzičara jugoslovenskog prostora.
Josip Pepi Lorbek (1933-2010) je učestvovao na preko 50 jazz festivala, širom Jugoslavije, tada razjedinjene Istočne i Zapadne Nemačke, Mađarske, Rusije…Sa muzičarem i trubačem iz Budimpešte Rudolfom Tomšićem, jedno vreme delio mesto dirigenta Plesnog orkestra RTV Novi Sad. Tokom osamdesetih komponuje i snima sa novosadskim Big Bendom antologijske numere: In memoriam, Zoranova igra, Neoplanta Blues, Ujvideki Bop, Panonia Exspress i druge kompozicije koje su obeležile jedno vreme i zvuk legendarnog Plesnog orkestra RTV Novi Sad. U novosadskom „Studiu M“ Pepi proslavlja 40. godina umetničkog rada, a gosti su mu bili: jazz pevačica Lina Konkvist iz Njujorka, bubnjar beogradskog Big Benda Lazar Tošić, legendarni kontrabasista Miša Blam, jazz pevačica Dragana Kecojević.
Sredinom novembra 2015., povodom XVII Novosadskog jazz festivala na Tribini mladih upriličena je tribina pod nazivom "Sećanje na Josipa Lorbeka".
Njegov sin, Sead Lorbek, autor je istoimene polučasovne emicije "Sećanje na Josipa Lorbeka Pepija", u produkciji "Kanal 9" doo, a uz izvršnu produkciju "Kawai klaviri Srbija" ( www.kawai-srbija.com ). Emisija govori o životu i stvaralaštvu Josipa Lorbeka, ilustrovana je izuzetnim kompozicijama za trio i Big Band RTV Novi Sad. Sagovornici su novinar i publicista Vitomir Simurdić, kompozitor i dirigent Plesnog orkestra RTV Beograd Vojislav Bubiša Simić, kao i Sead Lorbek. Koriščeni su inserti i intervjui iz dokumentarnog filma "Neispričana priča" iz 2009.godine (RTV Vojvodina), kao i nastupi iz arhive RTV Vojvodine. Ovaj materijal gledaoci osim na programu TV Kanala 9 moći će da vide i na RTV Vojvodina.
Nedavno je pokrenuta i inicijativa za podizanje spomen biste Josipu Lorbeku ispred Studia „M“. Kako je Josip Pepi Lorbek, bio jedan od najznačajnih i najplodonosnijih jugoslovenskih kompozitora jazz i zabavne muzike druge polovine XX veka, čije su kompozicije izvođene baš u tom "hramu" kulture Novog Sada, ova inicijativa je imala logično utemeljenje, kako njegovih kolega muzičara i sveukupne kuluturne javnosti grada, tako i njegove porodice i prijatelja.
Ideju su podržali Grad Novi Sad, Zavod za zaštitu spomenika kulture Grada Novog Sada i Ambasade Slovenije u Srbiji, uz pomoć Društva Slovenaca "Kredarica" Novi Sad.
Imajući u vidu značaj ovog velikana jugoslovenske muzičke scene, inicijatori projekta se nadaju da će spomen biste Josipu Pepiju Lorbeku u kratkom roku biti postavljena.