Kreativna laboratorija za podsticaj i razvoj preduzetništva i inovativnih ideja studenata Univerziteta u Novom Sadu - iDEAlab, otvorena je 22. aprila u Ulici Ilije Đuričića 3 (u kampusu, preko puta zgrade Departmana za građevinu).
Ulazak prvih timova u iDEAlab planiran je nakon Startup Weekenda (13-15. maj).
Vladimir Todorović, doktorant na Departmanu za industrijsko inženjerstvo i inženjerski menadžment FTN-a, šef službe za međunarodnu saradnju, autor većeg broja domaćih i međunarodnih projekata i rukovodilac međunarodnog Tempus projekta, jedinstvenog u Srbiji - iDEAlab koji koordiniše Univerzitet u Novom Sadu, objašnjava da je otvaranje ove kreativne laboratorije, odnosno fizičkog prostora koji će studentima Univerziteta u Novom Sadu ponuditi mentorstvo, treninge, obuke i opremu u cilju podsticanja preduzetničkog razmišljanja, osmišljavanja sopstvenog biznisa, i u krajnjem slučaju „ne čekanja“ da ih neko zaposli po završetku fakulteta.
Predviđeno je da mogućnost korišćenja iDEAlab-a imaju svi studenti Univerziteta u Novom Sadu, s tim što će se zbog ograničenih resursa morati organizovati takmičenja, koja će dati odgovor koje su to ideje koje mogu da uđu i grupe studenata koje će prve da krenu da razvijaju ideju u ovom prostoru. Prva grupa u iDEAlab će ući posle Startup Weekenda na Univerzitetu (13-15. maj), i svi studenti koji se prijave sa svojom idejom dobiće priliku da za dva dana treninga, obuka, razvijaju svoju ideju i prezentuju je pred žirijem, koji će doneti odluku o prva tri tima koja će imati mogućnost „ulaska“ u iDEAlab.
Fakultet tehničkih nauka je prepoznatljiv po tome što je do sada osnovano oko 110 kompanija, tzv. spin-offova, od strane nastavnog osoblja sa fakuleteta. Ono što po mišljenju Vladimira Todorovića nedostaje je da se studenti, koji imaju odlične ideje i razmišljanja odluče na taj korak.
- FTN je pre dvadeset godina imao medija centar, mali prostor i od opreme - računar, kameru i internet. Tu su studenti imali prava da dolaze i rade uz dva obavezna zadatka: da održavaju sajt fakuleta i kreiraju jednu studentsku emisiju koja se emitovala na RTV Vojvodina. Od te grupe, koja je brojala desetak studenata, nastale su četiri kompanije, jedna veoma uspešna koja danas zapošljava 30 radnika i isključivo posluje sa tržištem SAD. To je prepoznato kao model, da se studentima obezbedi dovoljno slobode za kreativno iskazaivanje. FTN im je dao prostor gde će imati mogućnost međusobnog povezivanja, razmenjivanja ideja, jer želimo da privučemo studente različitih disciplina, da spojimo studenta sa elektotehnike, medicine, poljoprivrede, ekonomije, prava itd., na jednom mestu. Postoji velika verovatnoća da će u zajedničkim razmišljanjima doći do mnogo boljih ideja, potrebnih savremenom društvu. Pored toga, obavili smo razgovor sa nekim kompanijama. koje žele da se u ovo uključe, i počnu da zadaju realne zadatke iz njihovog poslovanja, koje će studenti za njih rešavati. To bi imalo pozitivan efekat na studente koji bi stekli neko radno iskustvo tokom studija, da kompanija ne mora da odvoji nekoliko meseci kako bi ih uvela u posao - objašnjava gospodin Todorović.
iDEAlab je smeštena u prostor od oko 45 m2, sa 13 radnih mesta, i pored računara, lap topova, studentima će biti na raspolaganju 3D štampač, 3D skener, Arduino i Lego Mindstorm kompleti...
- Nije isključivo da ovde budu studenti sa backgroundom iz računarstva, ali se pokazalo da sve današnje ideje imaju jedan segment koji zahteva IT struku. Nama je cilj da ovde privučemo studente, posebno medicine i poljoprivrede, jer danas Evropa traži napredak u svemu onome što će ljudima omogućiti kvalitetniji i jednostavniji život - naglasio je Vladimir Todorović.