Golf turnir Žabalj open Golf kluba Centar u Žablju održan je u nedelju, 19. juna 2016. godine. Organizatori ove sportske manifestacije bili su Turistička organizacija Žabalj i Golf klub Centar Žabalj, a među gostima ove manifestacije bio je i gospodin Salem Bubalo, direktor Zavoda za prostorno uređenje grada Mostara. On je ovim putem učinio uzvratnu posetu TO Žabalj i Golf klubu Centar, koji su imali promociju svoje opštine koju su začinili demonstracijom golfa, na Međunarodnom sajmu Dani trešnje u Mostaru.
Turistička organizacija je tom prilikom primila i priznanje - Zlatnu medalju sa trešnjom za promociju turističkih proizvoda sa fokusom na golf turizam. Gosti su pak u Žablju ugošćeni, kažu domaćinski. Osim praćenja turnira Žabalj Open, posetili su Festival vina - Interfest u Novom Sadu, upoznali se sa gradom, a dan završili feštom u restoranu Naša lovačka priča, u Žablju.
Veza između ova dva grada, Mostara i Žablja nije slučajna. Po rečima gospodina Bubala: „Ovo su dve fine destinacije koje su poželele da se druže, preko određenih manifestacija koje se dešavaju i u Mostaru i u Žablju, preko turističkih proizvoda grada Mostara i grada Žablja“.
Kao direktor prostornog planiranja grada Mostara, gospodin Bubalo se posebno interesovao za golf terene, pošto je regulacionim planom grada Mostara usvojen projekat za izgradnju velikog golf terena sa 18 rupa. Iskustva i znanja sakupljena na ovom putu, razgovori sa onima koji su prošli kroz tu priču, sigurno će dobro doći onima koji u tu priču tek kreću.
Osim prelepog utiska koji nosi sa puta iz Vojvodine, gospodin Bubalo je istakao i turistički potencijal grada iz kojeg on dolazi. Po njegovom kazivanju, grad Mostar je još u periodu pre nesretnih sukoba devedesetih, slovio kao jedan od najčistijih, najurbanijih gradova Evrope, prepoznatljivim po Starom mostu (kojeg je u XVI veku konstruirao turski graditelj Mimar Hajrudin 1566., srušen 1993. i ponovno sagrađen 2004.), i starom gradskom jezgru sa građevinama poput Krive ćuprije, kule oko Starog mosta, Tabhane, ulice Kujundžiluk... Najpoznatiji turistički proizvod Mostara sigurno su skokovi sa Starog mosta za koje postoji toliko interesovanje da se pojavila ideja da se manifestacija prolongira na nekoliko dana, i da svi oni koji žele da dođu i vide te veštine, mogu prisustvovati spektaklu, biti u blizini takmičara - skakača koji sa velike visine skače u hladnu Neretvu. Jer, „treba i kao posmatrač preživeti taj ritual“, koji se organizuje poslednje nedelje jula, u špici turističke sezone.
Grad Mostar je i sajamski grad. Devetnaesti Međunarodni sajam gospodarstva na kojem se ove godine predstavilo više od 800 izlagača iz 24 zemlje, organizovan u aprilu, nadmašio je očekivanja i organizatora i izlagača. Sajam privrede, koji se održava krajem juna, devetnaesti po redu, takođe privlači sve veći broj izlagača i posetioce, postao je brend među sajamskim manifestacijama i kao takav ima veliki značaj prije svega za grad Mostar ali i Bosnu i Hercegovinu. Tu je i jedinstveni, ove godine po četrnaesti put održan Međunarodni sajam Dani trešnje, čiji je cilj da malim proizvođačima i pojedincima pruži šansu za pokretanje vlastitih radionica i plasiranje proizvoda na domaće i strano tržište.... Tu su još i Sajam turizma, Sajam knjige i grafičke industrije...
U neposrednom okruženju su Tekija u Blagaju, gde se na samo 12 km od Mostara nalazi čuveno Vrelo reke Bune, najjači kraški izvor na teritoriji Evrope sa prosečnim godišnjim protokom vode od 43 m³ u sekundi. Izvor se nalazi ispod kamene litice visoke 200 m, a u blizini samog izvora je sagrađena Derviška Tekija, koja sa okolinom čini jedinstvenu i neponovljivu celinu. Voda je izuzetno hladna i čista i predstavlja stanište endemske vrste potočne pastrmke. Tu je i srednjovjekovni „grad od kamena“, kako je Počitelj nazvao Ivo Andrić, remek delo srednjovekovne arhitekture, smešten na levoj obali Neretve na oko 30 km od Mostara, prava je Meka za umetnike. Za sve pobornike verskog turizma destinacija br. 1 je Međugorje, na 27 km od Mostara. Ono je od 24. juna 1981. godine, kada se u blizini sela Podbrdo, na mestu koje se danas naziva Brdo Ukazanja „Čudo iz Međugorja“, gde se devica Marija ukazala grupi dece, postalo meta hodočasnika iz celog sveta. Antička rimska vila Mogorjelo, arheološka nalazišta u Stocu, misteriozna nekropola Radimlja, sve su to blaga koja nikako ne treba zaobići kada se dolazi u ovu regiju.
- U narednom periodu u Mostaru će biti izgrađen aqua park, turističko-zabavna atrakcija bogata sadržajima. Ovaj projekat je jednim delom već započet: izgrađen je velik bazen koji treba da se opremi sportsko-rekreativnim sadržaima, predstoji izgradnja zatvorenog olimpijskog bazena, ledene piste, kako bi se ovaj lokalitet koristio i zimi. Mostarci u ovoj investiciji vide perspektivu pogotovo kada je u pitanju priprema sportista, jer iz Mostara, koji se nalazi na 60 m.n.v. za samo 20 minuta može se doći do izletišta Rujište (1.200 m.n.v.) na planini Prenj. U svetu postoji još samo jedna destinacija sa ovakvim pogodnostima. Masiv Rujište nudi opciju razvoja zdravstvenog turizma jer na njemu uspeva endemska vrsta bora - Munika, koja je prirodni rezervoar kiseonika. Danas se tu razvija jedan poseban koncept aktivnosti koji u skorije vreme može da porodi kvalitetan turistički proizvod, u kojem svako može da nađe za sebe svega, onoliko koliko smatra da bi mu trebalo - objasnio je Salem Bubalo.