- Business Samit – UPOSLIMO SRBIJU postaje tradicionalna manifestacija koja se širi, koja je i ovoga puta okupila predstavnike struke i nauke iz jedne bivše države radi razmene njihovih znanja iiskustva.
Ovo može da bude početak sveobuhvatnijeg obnavljanja saradnje između ovih, sada samostalnih republika, koje su se do sada povezivale uglavnom na kulturnom i privednom planu - izjavio je gospodin Milivoje Miletić, predsednik Privredne komore Beograd, koja je bila jedan od pokrovitelja 5. Business Samit-a u organizaciji Etno centra Gegula od 24.-26. juna u Vrnjačkoj Banji. Gospodin Miletić je istakao da u ovoj manifestaciji vidi ciljeve koji zaslužuju pažnju i siguran je da će postati tradicionalna, jer Srbiji nedostaju aktivnosti i manifestacije na lokalnom nivou koje govore o potrebi saradnje na polju znanja, obrazovanja i specifičnih iskustava.
On je takođe napomenuo da ima dosta konferencija i skupova koji se završavaju plenarnim delom, a da njihovi učesnici često nisu razmenili ni osnovne informacije i iskustva.
- Ova manifestacija potencira izuzetno važne stvari, a jedna od njih je razvoj preduzetništva na regionalnom nivou. To je ono što Srbiji nedostaje kao način života, rada i mišljenja, jer još uvek vlada uverenje po kome mlade ljude posle završene škole čeka posao. Zbog takvog razmišljanja relativno mali broj je spreman da uđe u sopstveni biznis i na taj način napravi neki rezultat - rekao je gospodin Miletić ističući da je za taj korak potrebno pomoći ljudima, posebno na lokalnom nivou, preko kojeg su preduzetnici organizovani. Zato je ključna odgovornost na lokalnim samoupravama, ali i poslovnim zajednicama i privrednim komorama.
Strateško opredeljenje Vlade Srbije je razvoj konkurentne privrede koja počiva na idejama privatne inicijative, preduzetničkog duha i društvene saglasnosti o važnoj ulozi države i čitavog društva u podsticanju takvih vrednosti. Zbog toga je 2016. godina, sa stanovišta države, proglašena Godinom preduzetništva. Tokom ove godine predviđeno je sproveđene vrlo konkretnih paketa pomoći i podrška privatnom sektoru zasnovanom na preduzetničkom pristupu, sa ciljem jačanja preduzetništva, pružanja finansijskog oslonca preduzetnicima koji počinju posao ili su ga, do određenog nivoa razvili, za dugoročni razvoj preduzetničkog duha. Gospodin Miletić napominje da nije manje važna ni nefinansijska saradnja i pomoć koja se ogleda pre svega u potrebi za edukacijom i pružanju određene količine informacija, pre svega vezanih za tržišta, kao i za ambijent privređivanja i da će zahvaljujući novom Zakonu o komorama poslovna zajednica imati priliku mnogo više nego što je to bio slučaj u prethonom periodu da učestvuje u kreiranju ambijenta privređivanja, i privrednici će kroz organe upravljanja imati priliku da predlažu neka rešenja koja su značajna za njih i na taj način skrate put inicijativa koje su do sada ne retko ostajale bez realizacije.
Milivoje Miletić je ukazao na značaj porodičnog biznisa koji ne mora nužno da preraste u velike, ali će u porodičnom krugu realizovati određene poslovne ideje. Osim porodičnog danas se sve više govori o ženskom preduzetništvu, preduzetništvu mladih...
- Kada su u pitanju investicije, upravo su se poslovne zajednice i komore zalagale da investitori imaju jednaka prava, bilo da su stranci ili domaći. Najnoviji Zakon o ulaganjima predsnost daje domaćim resursima. Zaključak je da moramo više raditi, da se mora više koristiti znanje, a ono je pre svega u akademskoj zajednici - na fakultetima i institutima. Naš put je put komercijalizacije inovacija. Danas imamo institute koji sjajno rade zato što sve inovativno odmah primenjuju u preduzeću. Spoj instituta s jedne strane i poslovnih zajednica je ono čime se Privredna komora Beograda bavi u poslednje vreme i na čemu će instistirati u narednom periodu – saopštio je gospodin Milivoje Miletić.