Proslava praznika u čast jedne od najznačajnijih ličnosti srpske istorije, Svetog Save, prilika je da svake godine iznova izvršimo određenu vrstu duhovne smotre, jer Sveti Sava zadužio je srpski narod u mnogim oblastima, a naročito na polju spomenute duhovnosti, prosvete i, naravno, kulture. Nakon dosta godina u Novom Bečeju je 27. januara organizovana svečana Svetosavska akademija koja je imala i humanitarni karakter, a prikupljenim sredstvima od aukcije slika i dobrotvornih priloga pomoć će biti upućena šestogodišnjem Pavlu Vlaškalinu, Novobečejcu koji boluje od teške i retke autoimune bolesti.
Dobitnik ovogodišnje Svetosavske povelje je Dragan Rauški, a prema rečima predsednika opštine Novi Bečej, Saše Maksimovića, u opštini trenutno ne postoji osoba koja više zaslužuje ovo priznanje:
- Zahvaljujući svom radu na zaštiti raznih objekata u opštini Novi Bečej, kao i svom radu vezanim za kulturu i finansijskim sredstvima koja su, najviše njegovim trudom, obezbeđena opštini od strane Ministarstva kulture, Dragan Rauški ovo priznanje više nego zaslužuje. Bar šezdeset posto onoga što je opština prošle godine dobila kroz „Gradove u fokusu“ jeste direktno njegova zasluga i posledica izuzetnog pregalačkog rada, truda i zalaganja.
Dobitnik Svetosavske povelje u 2017. godini, Dragan Rauški, zaljubljenik je u istoriju i tradiciju i jedan je od glavnih ljudi zaslužnih za to što je opština Novi Bečej prošle godine proglašena za “Grad u fokusu”, prestižnu titulu kojom je obezbeđeno čak pedest i sedam miliona dinara za oblast kulture:
- Iza tog velikog posla stoji jedan ozbiljan i velik tim koji je uspeo da napiše takav projekat koji je prošle godine osvojio to prestižno priznanje. U pitanju je iznos novca od oko pola miliona evra, koji je isključivo namenjen kulturi. Nije lako potrošiti taj novac, ali se nadam da ćemo do kraja godine uspeti da završimo sve aktivnosti koje su predviđene projektom.
Kao jedan od glavnih i najozbiljnijih projekata u narednom periodu, Rauški navodi osnivanje Zavičajnog muzeja opštine Novi Bečej, koji bi trebalo da bude realizovan u naredne dve godine, uz podršku Ministarstva kulture Vlade Republike Srbije, kao i sređivanje multifunkcionalne sale u Domu kulture u Novom Bečeju.
U programu Svetosavske akademije učestvovao je i čuveni hor „Despot Stefan Lazarević“ iz Beograda, pod dirigentskom palicom mr Predraga Miodraga, koji je više decenija nastupao pod nazivom Akademsko pevačko društvo „Obilić“:
- Rado smo se odazvali pozivu i drago mi je da smo zajedničkim snagama pripremili jedan lep program. Sveti Sava je za srpski narod oduvek značio mnogo, a danas znači sve više i više. Hvala Bogu što se narod malo dozvao pameti, sebi i svojim svetosavskim, duhovnim korenima.
Odlomke iz knjige o Svetom Savi Miloša Crnjanskog i čuvenu pesmu „Slovo ljubve“, despota Stefana Lazarevića, u okviru programa govorila je prvakinja drame Srpskog narodnog pozirišta iz Novog Sada, Gordana Đurđević-Dimić, koja se, najpre, zahvalila organizatorima i izrazila veliko zadovoljstvo što je u Novom Bečeju:
- Zaista nema veće slave od Svetog Save i dokle god je srpstva, Sveti Sava se ne sme zaboraviti. Moramo se truditi da ga nikad ne razočaramo svojim životima i svojim delanjem.
U Svečanoj akademiji učestvovalo je i novobečejsko sveštenstvo, kao i dve učenice novobečejskih osnovnih škola, dok je besedu na temu „Život po jevanđelju“ održao veroučitelj, Marko Galetin.
Danilo Gurjanov,
Odnosi sa javnošću opštine Novi Bečej