Thu09282023

Poslednja izmena:09:25:37 AM

Back PRIVREDA PREDSTAVLJAMO Vojislavka Šatrić i Dejan Čorogar: Hemiski lizing u poljoprivredi

Vojislavka Šatrić i Dejan Čorogar: Hemiski lizing u poljoprivredi

  • PDF

U julu 2013, godine preduzeće "Agro Fito Pharm" d.o.o. Beograd i Centar za čistiju proizvodnju Srbije potpisali su pismo o namerama o primeni poslovnog modela - hemijski lizing.
Šta je hemiski lizing?

Nije retkost da poljoprivrednici, odabirom hibrida koji ne ispunjavaju svoj pun potencijal ili prekomorenom upotrebom đubriva i pesticida, ulažu više u svoju poljoprivrednu proizvodnju od onoga što je potrebno. Hemijski lizing je novi poslovni model, podržan od strane OUN za industrijski razvoj, osmišljen da korišćenjem optimalnih količina hemikalija, koji utiču na zaštištu životne sredine, omogući ekonomsku dobit. Ovaj poslovni model fokusiran je na pružanje usluga koje podrazumevaju obuku o optimalnoj upotrebi hemikalija radi optimalizacije troškova i smanjenja zagađenja životne sredine, sve od strane distributera. Distributeri tako uz prodaju materijala prodaju i znanje, pri tom ostvaruju ekonomsku dobit prema unapred dogovorenim uslovima. Model se do sada u Srbiji sa velikim uspehom primenjivao u metaloprerađivačkoj i prehrambenoj industriji i u industriji pića (Knjaz Miloš, Bambi, Coca Cola, FKL, ECOLAB, Henkel, Safechem), a danas zahvaljujući preduzeću „Agro Fito Pharm“ ovaj model je postao zastupljen i u poljoprivredi. Njihova pomoć poljoprivrednim proizvođačima ogleda se uglavnom u kvalitetnim preporukama u skladu sa prethodno sprovedenim analizama vezanim za prihranu useva i zaštitu zdravlja biljaka u zavisnosti od problematike koja se javlja na terenu. Ideja stručnjaka okupljenih oko ove ideje nije samo da daju savete na osnovu utiska samog proizvođača, u apoteci, već da izađu na teren i da na osnovu svog znanja prepoznaju problem i nađu adekvatno rešenje.
Da svoje ideje sprovedu u delu, pomogli su im Centar za čistiju proizvodnju Srbije i Organizacije Ujedinjenih nacija za industrijski razvoj (UNIDO), koji su hemijski lizing prepoznali kao model koji pruža mogućnost da svoje ideje sprovedu u delo, da se još više približe proizvođačima kako bi oni na jedan kvalitetniji i sigurniji način, povećanjem prinosa a samim tim i prihoda, ostvarili svoju proizvodnju.
Primer dobre prakse kako se može proizvesti više uz manje troškove proizvodnje i kako se istovremeno može čuvati životna sredina minimalizacijom - racionalnom primenom ''hemije'' (mineralna đubriva, pesticidi, nafta kao pogonsko gorivo), ističe se saradnja preduzeća sa gazdinstvom porodice Ota Varge iz Bačkog Gradišta. Početkom saradnje smatra se potpisivanje ugovora kojim je unapred definisano koje će usluge „Agro Fito Pharm“ da pruža, i na koji način će postignuta dobit da se deli. Ratarska proizvodnja porodice Varga prostire se na 120 ha, a površina od 8ha podeljena dva dela, na kojoj se gaje dve kulture (pšenica i kukuruz) poslužila je kao ogledno dobro. Jedan deo (4ha) rađen je u skladu sa ranijom praksom domaćina, a drugi kao pilot projekat. Projekat je spoveden u nekoliko etapa: zemljište je ispitano pre pripreme, redukovana obrada, izbor i količina semena, setva uz ostavljanje stalnih tragova, prihrana u skladu sa rezultatima ispitivanja zemljišta (N-min metodom i Greensicker - aparatom koji je preko GPS tehnologije merenja dao informaciju o potrebi biljke za hranom), uz primenu pesticida uskog spektra dejstava u skladu sa stanjem useva. Konačni bilans je bio, da je na pšenici ostvarena ušteda 220 - 230 evra po hektaru, a na kukuruzu 50 - 60 evra.
Ovakvim načinom primene kroz značajnu uštedu resursa postignuto je i smanjenje negativnog uticaja na životnu sredinu.
Koliki je doprinos hemijskog lizinga poljoprivredi potvrđuje nagrada u kategoriji Studije slučaja, u konkurenciji više zemalja sveta, koju je UNIDO uručio preduzeću „Agro Fito Pharm“. Ovaj poslovni model podržan je od Vlada Austrije, Nemačke i Švajcarske.
Na IV Međunarodnoj agrobiznis konferenciji - MAK 2017, koji je krajem januara, u organizaciji Etno centra „Gegula“ iz Kraljeva održan u kongresnoj sali Family Hotel Angella, na Kopaoniku, rad na temu: Primena poslovnog modela hemiskog lizinga u poljoprivredi, predstavio je akademik SKANU, gospodin Dejan Čorogar, uz Vojislavku Šatrić, autora ovog naučnog rada.
 

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com