Turistička organizacija Vršac, kad god se pojavi u ulozi organizatora ili suorganizatora gradskih događaja, nastoji da sa posetiocima, gostima grada podeli što više lepota Vršca, njegove okoline, upozna ih sa njegovim znamenitostima. Tako je bilo i u vreme XII Vinofest-a održanog 17. i 18. marta, kada je TO, usled velikog interesovanja gostiju, organizovala čak tri panoramske šetnje gradom.
Četvrta grupa je bila rezervisana za predstavnike medija, uvek raspoloženih da čuju nešto novo iz tradicije grada pod Kulom. Vrščani su ponosni na svoju Kulu, ostatak nekadašnjeg vojno strategijskog utvrđenja zidanog polovinom XIV veka, Manastir Mesić u neposrednoj blizini grada iz XVI veka, vinsko selo Guduricu, do kojih često vode svoje goste. -Ovoga puta odlučili smo se za jednočasovne ture. Vodili smo računa da ispoštujemo tradiciju i da je upakujemo u realan vremenski okvir, da turisti vide ono najvažnije a da se ne umore i suviše ne udalje od vinske priče, kojoj je manifestacija bila posvećena, ističe Jasna Živković iz TO Vršac, i dodaje da su i domaći i strani gosti, koji su bili na turama, iz Vršca otišli puni utisaka i punog srca. Za to je TO angažovala tri stučna vodiča, a jezici sporazumevanja bili su pored srpskog i enleski, po potrebi rumunski. Slovenci nisu imali potrebe za prevodom, a gospođa Irena je bila angažovana za komunikaciju na mađarskom, a na iznenađenje svih, bugarski turststi su pokazali zavidno znanje našeg jezika. Organizovan obilazak grada ovoga puta vodio je rutom od Rimokatoličke crkve posvećene Svetom Gerhardu, gde ih je dočekao domaćin Andraš Mesaroš koji je ispričao kraktu istoriju katedrale građene od 14. juna 1861. do Božića 1862, godine, 63 metara visoke i 61 metar široke, karakteristične neogotske arhitekture, veoma impozantne unutrašnjosti, a kantor Lovas Janoš pokazao je velelponost zvuka orgulja iz 1911. godine. Ruta je zatim vodila do gradskog muzeja – KONKORDIJA, otvorenog 26. januara 1898, kao mesto prikupljanja materijala iz prošlosti Vršca, a kasnije i iz celog područja oko donjeg Dunava. Godine 1905. kupljena je zgrada zabavišta za potrebe Muzeja i Biblioteke, a za upravnika je postavljen Feliks Mileker. U toj zgradi Muzej se i danas nalazi (Biblioteka do 1947.). Vršac je bogat i brojnim spomenicima istaknutim ličnostima: na Svetosavskom trgu (Ruski park) nalaze se spomenici Paji Jovanoviću, Žarku Zrenjaninu, Bori Kostiću, Vaski Popu, Đorđu Arsenijeviću Emanuelu, Jaši Tomiću. Na Pozorišnom trgu gde se nalazi i Narodno pozorište „Sterija“ podignut je spomenik Jovanu Steriji Popoviću, a na glavnom gradskom trgu, koji nosi ime zaštitnika grada Svetog Teodora, spomenik Vinku Loziću. Turisti su prošetali pored Dvora eparhije banatske, građenog od 1757. – 60.) u vreme vladike Jovana Georgijevića. U dvoru se nalazi i kapela sa čudotovornom ikonom Presvete Bogorodice i ikonostasom velikog slikara Nikole Neškovića, dede po majci Jovana Sterije Popovića, i Sabornu crkvu posvećenu Svetom ocu Nikolaju, sagrađenu 1785. godine, na mestu stare crkve. Ikonostas je radio Pavel Đurković. U njoj se nalaze i slike Simeona Jakšića, Mihajla Popovića, deset celivajućih ikona Nikole Neškovića i dve velike slike Paje Jovanovića.
Staru apoteku, zgradu Dva pištolja, Magistrat, čuvene vršačke fasade, Uspensku crkvu, Kapelu Svetog Roka i drugo, turisti su mogli da vide uz put, i da čuju priče i legende vezane za njih. Tako vam je to u Vršcu. Pokaže mnogo, a nešto uvek sačuva za neki drugi put. Da bude siguran da će se svako vratiti.