U Sinagogi sa početkom u 20,00 časova svira Kamerni orkestar Anima Musicae iz Mađarske sa fenomenalnim solistom - pobednikom Međunarodnog violinskog takmičenja u Indijanapolisu, Barnabašom Kelemenom, a od 22,00 časova u Srpskom narodnom pozorištu očekuje nas svetska premijera multimedijalnog performansa “SVEČULNI TRAGOVI SVETLOSTI” na jedinstvenim akustičnim skulpturama Vladimira Labata.
Za prvi program ulaznica još ima i mogu se nabaviti u Muzičkoj omladini Novog Sada (Katolička porta 2/II, tel. 021/452-344), radnim danima od 8 do 16h, kao i dva sata pred početak koncerta na mestu održavanja programa, po ceni od 500,00 dinara, dok je drugi program R A S P R O D A T!
Svoj nastup pred Novosađanima, Kamerni orkestar Anima Musicae započeće kompozicijom Ivane Stefanović “Drvo života”, za kojom će uslediti Koncert za violinu i orkestar u d-molu, Feliksa Mendelsona, da bi koncert zatvorili popularnim delom “Uspomene iz Firence”, Petra Iljiča Čajkovskog.
Od svog debija u junu 2010, Kamerni orkestar „Anima musicae“ priredio je preko 180 uspešnih koncerata. Osim širom Mađarske, orkestar je nastupao i u Hamburgu, Beču, Parizu, Lajpcigu, Berlinu, Saragosi i na Sardiniji. Na listi poznatih mađarskih i inostranih solista s kojima su svirali nalaze se imena Krištofa Baratija, Ištvana Vardaija, ser Džejmsa Galveja, Đovanija Gucoa, Ferenca Radoša, Dite i Imrea Romana, Poline Pastirčak, Milana Vrsajkova, Rite Kinke, Deneša Varjona, Janoša Role, Tamaša Vašarija i druga. Orkestar je 2011. u Zlatnoj sali bečkog Muzikferajna na 5. Međunarodnom omladinskom festivalu „Summa cum laude“, u kategoriji gudačkih ansambala, osvojio prvu nagradu, uz ovacije žirija i publike. Naredne godine je dobio najviše mađarsko državno priznanje za mlade umetnike - nagradu „Junior prima“, koja je prvi put u istoriji dodeljena jednom ansamblu.
Decembra 2016. ansambl je održao seriju božićnih i novogodišnjih koncerata u lajpciškom Gevandhausu i u kamernoj sali Berlinske filharmonije. Repertoar ovog orkestra obuhvata sve bitne epohe klasične muzike od baroka do remek-dela 20. i 21. veka. Osim toga, redovno izvode ostvarenja mladih mađarskih kompozitora pisana upravo za njih.
Mađarski violinist Barnabaš Kelemen, je kako ga opisuje The Guardian, umetnik „urođene muzikalnosti“ i vanrednih tehničkih sposobnosti, koje poseduju „samo najveći“. Njegova izvođačka karijera blisko je povezana s velikim međunarodnim orkestrima poput Simfonijskog orkestra Bi-Bi-Sija, Budimpeštanskog festivalskog i Estonskog nacionalnog simfonijskog orkestra, Helsinške, Hongkonške, Mađarske nacionalne, Londonske, Oklendske i Malezijske filharmonije, Orkestra Holandskog radija i još mnogih ansambala svetskog glasa. Ivan Fišer, Olari Elts, Pijetari Inkinen, Vladimir Jurovski, Zoltan Kočiš, Mihael Zanderling, Kšištof Urbanski, Danijel Rajskin i Rajan Viglesvort samo su neki od dirigenata s kojima je sarađivao. Rođen u Budimpešti 1978, Barabaš Kelemen je prvo veće priznanje, treću nagradu na Takmičenju „Kraljica Elizabeta“ u Briselu osvojio 2001, da bi godinu dana kasnije pobedio na Međunarodnom violinskom takmičenju u Indijanapolisu. Značajne su i nagrade: „Šandor Veg“ Vlade Mađarske, zatim „Franc List“ i „Rozsavolgyi“ (obe u 2003) i, kao najsvežija, Košutova nagrada iz 2012. Od 2014. predaje na Visokoj školi za muziku i ples u Kelnu. Gostujući je profesor na Univerzitetu u Blumingtonu u američkoj državi Indijana.
Vladimir Labat, čija je svetska premijera multimedijalnog performansa “SVEČULNI TRAGOVI SVETLOSTI” na jedinstvenim akustičnim skulpturama rasprodata, je umetnik vrlo složene biografije – vajar, slikar, grafičar, kantautor, kompozitor, pesnik i dizajner, koji poslednjih nekoliko decenija traga za duhovnom stvarnošću. „Poeta u svemu tome, i pre svega. Jednom rečju – renesansni čovek.” Od 1979. pa do danas eksperimentiše na poljima skulpture, poezije, muzike i razvoja duhovne energije.
Labat među prvima u svetu stvara akustične skulpture, skraćeno „ASL/„AKUSTIČNE SKULPTURE LABAT“, i od 1980. na njima izvodi bezbroj koncerata, izložbi, muzičkih priloga za radio, televiziju, pozorište i film. Sa njihovim nastankom započelo je i autorovo kreativno duhovno-eksperimentalno muziciranje na njima, nazvano „SVAROMFAL“ (SVETLOST SREDIŠTA). Tokom nastupa na „ASL“ skulpturama stvara se duhovna ars-integralna improvizovana celina između novog oblika instrumenta („ASL“ skulptura), novog autentičnog zvuka i novog načina alikvotnog sviranja i pevanja.
Stvaranje DUHOVNE ARS-INTEGRALNE IMPROVIZOVANE MUZIKE jeste duhovno kreativan čin u kome pojedinac, u određenom trenutku i okruženju, stvara višeslojnu muzičku celinu, objedinjenu ars-integralnim činom improvizacije.
Pojedinci koji čine grupu izvođača jesu virtuozi improvizacije. A sam čin duhovne ars-integralne improvizacije je nesvakidašnja duhovna fuzija zvučnog, infrazvučnog i alikvotnog muzičkog sadržaja, koji publici pruža neponovljiv duhovni muzičko-scenski doživljaj.