Fakultet za ekonomiju i inženjerski menadžment u Novom Sadu (FIMEK), Univerziteta Privredna akademija, aktivno obavlja i podstiče naučnoistraživačku delatnost i implementira njihove rezultate.
- Fakultet je do sada realizovalo više projekata, a istraživanje konkurentnosti Fruškogorskog lipovog meda ima značajan kontinuitet. Fakultet je istraživanje konkurentnosti pčelarske proizvodnje u Srbiji počeo kao učesnik IPA projekta “Lime Trees & Honey Bees for Sustainable Development of the Danube Microregionu“, a nastavio u okviru kratkoročnog projekata Pokrajine „Unapređenje konkurentnosti Fruškogorskog lipovog meda na domaćem i međunarodnom tržištu u funkciji održivog razvoja AP Vojvodine“. Obzirom da potrošači prepoznaju prednost sertifikovanih proizvoda, primarni cilj projekta je bio da se istraže svi činioci ponude i tražnje koji utiču na konkurentnost proizvodnje meda na domaćem i međunarodnom tržištu, kako bi se kreirala strategija dugoročnog tržišnog pozicioniranja i strategija nastupa na ciljna izvozna tržišta - obavestila je rukovodilac projekta, prof. dr Svetlana Ignjatijević.
Istraživanjem je ustanovljeno postojanje visoke tražnje za medom na tržištu Italije i Nemačke. Istraživanje tržišta Italije i Rumunije sprovedeno je u saradnji sa profesorom Daniele Cavicchioli, Univerziteta u Milanu, i Cristinom Pocol sa University of Agricultural Sciences and Veterinary Medicine Department of Economics, Cluj-Napoca.
- Važno je naglasiti da institucionalno povezivanje naučnoistraživačkih institucija i uspostavljanje novih oblika partnerstva doprinosi međunarodnom pozicioniranju našeg Fakulteta - ističe Ignjatijević.
U okviru projektnih aktivnosti održana je edukacija pčelara Društva pčelara “Jovan Živanović” iz Novog Sada, koji su bili učesnici na projektu, i studenata Fakulteta. Predavač prof. dr Jelena Bošković je, u okviru radionice “Uticaj pesticida na pčelarsku proizvodnju”, istakla je nužnost smanjivanja upotrebe pesticida u poljoprivrednoj proizvodnji, kao jedini održiv način opstanka pčelinjih kolonija i posredno čoveka i ostalih živih bića.
Doc. dr Radivoj Prodanović izlagao je na temu “Organska proizvodnja meda u funkciji povećanja konkurentnosti na domaćem i međunarodnom tržištu“. Ukazano je da je za razvoj organskog pčelarstva potrebno usaglasiti interes privatnog i javnog sektora, ulagati u dalja istraživanja i razvoj i pružiti podršku malim pčelarima, jer je samo zajedničkim naporima moguće sačuvati pčele i osigurati održivi razvoj pčelarstva.
- Konačno, mišljenja smo da bi odgovornost za unapređenje konkurentnosti pčelarske proizvodnje trebali preuzeti svi akteri, počev od nadležnih ministarstava. Odgovornost za povećanje konkurentnosti pčelarske proizvodnje snose i sami proizvođači. Tako, bez sistemske podrške i investicija ne može se očekivati značajniji rast konkurentnosti poljoprivrede, time i pčelarske proizvodnje. Podrška se očekuje i kroz programe tehničke pomoći EU u procesu pristupanja. Postojeća iskustva zemalja Jugoistočne Evrope ukazuju na višestruku korist od ovih vidova podrške, a osnovu ostvarenja ove saradnje čine zajednički projekti koji bi se morali usaglasiti sa prioritetima Ministarstva - ističe Ignjatijević.
Antrfile:
- FIMEK je proaktivan, inovativan, kreativan i odgovoran - ističe prof. dr Marijana Carić.
- Fakultet prepoznaje naučnoistraživačku delatnost kao ključni činilac unapređenja radne sposobnosti zaposlenih, odnosno konkurentnosti obrazovne institucije, odnosno predstavlja društvenu odgovornost – tvrdi prof. dr Dragan Soleša.
- Dosadašnje proaktivno delovanje u nauci i prenošenje teorijskih, a sve više praktičnih znanja afirmisalo je Fakultet kao ozbiljnu naučnoistraživačku ustanovu - naglašava prof. dr Marko Carić