Wed10042023

Poslednja izmena:11:58:31 AM

Back PRIVREDA INSTITUCIJE Održana javna rasprava Nezavno pravosuđe u budućem Ustavu Republike Srbije

Održana javna rasprava Nezavno pravosuđe u budućem Ustavu Republike Srbije

  • PDF
  • Prethodna
  • 1 of 3
  • Sledeća

Na Univerzitetu Privredna akademija 21.06.2017. godine odžana je javna rasprava na temu “Nezavisno pravosuđe u budućem Ustavu Republike Srbije”, u organizaciji Evropskog pokreta u Srbiji. Na javnoj raspravi govorili su dr Vladimir Međak, Evropski pokret u Srbiji, Milan Antonijević, Jukom, prof. dr Violeta Beširević, Pravni fakultet, Univerzitet Union, prof. dr Vladimir Medović, Fakultetu za ekonomiju i inženjerski menadžment, Univerzitet Privredna akademija u Novom Sadu. Moderator javne rasprave bio je Đorđe Mićić.

Javna rasprava organizovana je od strane Evropskog pokreta u Srbiji (EPuS) u okviru projekta Promene ustava na putu ka EU koji finansijski podržava ambasada Kraljevine Holandije u Srbiji u okviru MATRA programa Ministarstva spoljnih poslova Kraljevine Holandije.
- Suština ovakve javne rasprave jeste da sa kolegama iz akademske zajednice razmenimo ideje i mišljenja. Ovo je jedna od četiri rasprave koje smo mi, iz Evropskog pokreta obavili po Srbiji, pre svega po univerzitetskim centrima, Beograd, Novi Sad, Niš, Kragujevac. Cilj je da se čuje šta struka i naučna zajednica ima da kaže. Bitna su sučeljavanja mišljenja jer uvek iz jednog takvog dijaloga možete dobiti jednu bolju ideju od one koju ste prvobitno zamislili, a cela ideja Evropskog pokreta je da napravimo analizu toga šta u našem Ustavu treba da menjamo da bismo mogli da postanemo članica EU - istakao je dr Vladimir Međak, ispred Evropskog pokreta u Srbiji.
Prof. dr Vladimir Medović koji je na javnoj raspravi izložio i preliminarne rezultate istraživanja o osposobljenosti sudija za primenu Sporazuma o stabilizaiji i pridruživanju i pravnih tekovina EU koju je u novembru 2016. godine sproveo Univerzitet Privredna akademija u Novom Sadu naglasio je da je nezavisnost pravosuđa jedan od osnovnih uslova za ulazak Srbije u EU:
- Pre svega treba obezbediti pravično, nepristrasno suđenje u razumnom roku. Mislim da svaki građanin Srbije je zainteresovan za to bez obzira na pristupanje EU. Mislim da treba da stvorimo jedno funkcionalno društvo koje će biti zasnovano na vladavini prava. Što se tiče pristupanja EU nezavisnost pravosuđa i vladavina prava se zahteva iz jednog prostog razloga: Srbija do stupanja u članstvo u EU treba da harmonizuje svoj pravni sistem sa tekovinama EU. Međutim, nije dovoljno samo formalno uskladiti propise sa propisima EU , već treba obezbediti da ti propisi budu blagovremeno i pravilno sprovedeni.
Pored brojnih predstavnika pravne struke, javnoj raspravi prisustvovao je i rektor Univerziteta Privredna akademija i redovni profesor ustavnog prava na Pravnom fakultetau za privredu i pravosuđe, prof. dr Mirko Kulić, koji je istakao da je veoma korisno čuti različita mišljenja, pa i oko promene Ustava, te je iz tog razloga Univerzitet Privredna akademija i podržao održavanje ovakve rasprave.
- Ustav je najviši pravni akt u jednoj zemlji i ne treba ga menjati bez preke potrebe, jer ako se često menja čini se da se na taj način smanjuje pravna sigurnost. Mi treba da se postavimo kao društvo, da sudovi rade ažurnije, da se brže rešavaju sporovi pred sudom i građani brže dolaze do pravde, a sve to se ne može dobiti samo promenom Ustava. Treba raditi na tome da se celokupni pravosudni sistem podigne na viši nivo, i stručno i u smislu rukovođenja. Ako menjamo Ustav samo da bismo ga promenili, time nećemo dobiti ono pravo, da sudovi deluju brže, kvalitetnije i stručnije, da budu nezavisni. U tom smislu, ne treba da radimo da bi zadovoljili mišljenja drugih već naša, da nama bude bolje i obezbedimo viši nivo pravde na našem prostoru. Dakle, mišljenja sam da moramo podići ukupan nivo svega u državi, pa i pravosuđa - rekao je prof. dr Mirko Kulić.
Predstojeće promene Ustava Srbije u sklopu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji treba iskoristiti za širok konsultativni proces čiji bi ishod bio ustavni tekst koji odražava konsenzus o osnovnim vrednostima na kojima počiva naše društvo. Ustavom iz 2006. godine uspostavljen je sistem koji ne daje dovoljne garancije za nezavisan rad sudske i nedovoljno podržava rad nezavisnih institucija. U skladu sa navedenim, cilj javne rasprave jeste da predložimo javnosti i odlučiocima konkretne predloge za obezbeđivanje nezavisnog pravosuđa u budućem Ustavu Republike Srbije.

Tamara Krstić,
Privredna akademija u Novom Sadu

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com