Već tradicionalna Škola za zaštitu životne sredine, Water Workshop, pod nazivom "KVALITET VODA", u organizaciji Univerziteta u Novom Sadu, PMF-a i Departmana za hemiju, biohemiju i zaštitu životne sredine, uz pomoć Udruženja za unapređenje zaštite životne sredine „Novi Sad“ i Fondacija „Docent dr Milena Dalmacija“, održava se po 21. put, od 20-22. septembra 2017. godine na Prirodno-matematičkom fakultetu.
Svečano otvaranje je u 20. septembra u 9 30 časova, u amfiteatru zgrade Departmana za biologiju i ekologiju. Goste će pozdraviti predstvanici republičkih, pokrajinskih i gradskih institucija nadležnih za oblast zaštite životne sredine.
Ovo je jedan od vodećih skupova u zemlji iz oblasti kvaliteta vode za piće, upravljanja kvalitetom i vodosnabdevanjem uopšte, upravljanja otpadnim, površinskim vodama i sedimentom.
Centralne teme ovogodišnjeg Water Workshop-a: Kvalitet vode za piće i Kontrola kvaliteta otpadnih voda.
Takođe, biće organizovana i dva okrugla stola (panel diskusije) na temu nacionalnog Pravilnika o higijenskoj ispravnosti vode za piće i ulozi referentnih dokumenata za najbolje dostupne tehnike u kontroli kvaliteta otpadnih voda. U okviru Kursa profesionalnog razvoja, učesnici će biti i predstavnici industrijskog sektora.
Izbor baš ovih tema, motivisan je čitavim nizom izazova i problema sa kojima se naša zemlja susreće u ovoj oblasti. Naime, u Srbiji, važeći Pravilnik o higijenskoj ispravnosti vode za piće, donet je 1998. godine, i odgovarao je tadašnjim zahtevima, potrebama i saznanjima u oblasti kvaliteta pijaće vode. Međutim, vrlo je važno inovirati i pravne regulative, te je baš iz tog razloga Svetska zdravstvena organizacija je 2004. godine, u 3. izdanju Smernica za kvalitet vode za piće, preporučila defnisanje plana za bezbednu vodu za piće, koji je zasnovan na principima procene rizika i upravljanja rizikom, kao prvi korak u obezbeđivanju zdravstveno bezbedne pijaće vode. U skladu sa tim su mnoge zemlje promenile svoje pravne regulative u oblasti vode za piće.
No, poređenjem Pravilnika o higijenskoj ispravnosti vode za piće Republike Srbije, sa preporukama datim od strane Svetske zdravstvene organizacije i važećim Direktivama EU, mogu se uočiti jasne razlike, ne samo u propisanim maksimalno dozvoljenim koncentracijama za pojedine neorganske i organske komponente u vodi, već i u pristupu proceni rizika i konceptu praćenja kvaliteta vode za piće.
Industrijske otpadne vode, ukoliko se ne prećišćavaju ili nedovoljno prečišćavaju, predstavljaju jedan od važnih izvora zagađenja vodnih resursa sa potencijalnim negativnim efektima na ekosistem i zdravlje ljudi.
Kao odgovor na sve veću potrebu za obrazovanim kadrom u oblasti zaštite životne sredine, tokom proteklih deset godina, na Departmanu za hemiju, biohemiju i zaštitu životne sredine, PMF-a, realizuju se programi na svim nivoima studija (osnovne, master, specijalističke i doktorske studije), te se ove godine održava okrugli sto pod nazivom Značaj studija zaštite životne sredine u zaštiti voda. U okviru ovog panela, studenti osnovnih, master i doktorskih studija imaju mogućnost da predstave svoje radove sa temama iz oblasti zaštite životne sredine.