Wed10042023

Poslednja izmena:11:58:31 AM

Back PRIVREDA INSTITUCIJE Prof. dr Dragan Soleša: Pčelarska proizvodnja u svetu se ubrzano razvija

Prof. dr Dragan Soleša: Pčelarska proizvodnja u svetu se ubrzano razvija

  • PDF

Učesnike manifestacije „Slatka jesen novosadskih preduzetnika“, održane u petak, 17.11.2017. godine na Fakulteta za ekonomiju i inženjerski menadžment, ispred udruženja „Libertas“ i FIMEK-a pozdravio je dekan ove ustanove, prof. dr Dragan Soleša i poželeo im dobrodošlicu i prijatan boravak na manifestaciji.

Obraćajući se prisutnima on je naglasio da je udruženje „Libertas“ dobrovoljno, nevladino i neprofitno udruženje, osnovano radi ostvarivanja ciljeva u oblasti izgrađivanja i unapređenja kapaciteta obrazovnog sistema. Ciljevi Udruženja su: izrada programa edukacije, organizovanje i izvođenje edukacija samostalno ili kroz saradnju sa drugim organizacijama/institucijama; istraživanja u oblasti obrazovanja i alternativnih vidova obrazovanja, kao i razvoja karijere, razvijanje obrazovnog okruženja zasnovanog na toleranciji i interkulturalnim vrednostima kroz uvažavanje različitosti.
Govoreći o Fakultetu za ekonomiju i inženjerski menadžment, dr Soleša je rekao da je Fakultet od svog osnivanja do danas izrastao je u snažnu, autonomnu i integrisanu akademsku zajednicu nastavnika-istraživača i studenata inkorporiranu u međunarodnu Univerzitetsku mrežu. Sa ponosom je istakao da FIMEK danas ima 12 akreditovanih studijskih programa u tri naučna polja, od toga 6 studijskih programa osnovnih akademskih studija, 4 studijska programa master akademskih studija i 2 studijska programa doktorskih studija. Posebno je naglasio da je Fakultet dobio dozvolu za obavljanje naučnoistraživačkog rada u dva naučna polja: društveno humanističko polje i tehničko tehnološko polje i tako se svrstao u mali broj Fakulteta u Republici Srbiji koji imaju akreditaciju nauke u dva naučna polja.
- U svetu pčelarska proizvodnja ima sve više značaja i ubrzano se razvija, kao rezultat profesionalne i preduzetničke orijentacije u proizvodnji, institucionalne podrške i saradnje, povećane brige za zdravlje i životnu sredinu i posebno kao odgovor na rastuće i specifične potrebe potrošača. Moderno, održivo pčelarstvo, u kontekstu održivog razvoja poljoprivrede, zasniva se na primeni agroekoloških, agroekonomskih principa, a zakonski je regulisano i obuhvata proizvodnju, preradu, čuvanje, distribuciju i prodaju proizvoda od meda, uz kontrolu proizvodnje i sertifikaciju ovog proizvoda. Proces urbanizacije, razvoj industrije i sve veća upotreba hemijskih sredstava zaštite predstavlja opasnost po pčelarsku proizvodnju, a posredno prinose zemljoradnje.
Moderna srpska poljoprivreda ne može se zamisliti bez razvijenog i modernog pčelarstva. Vojvodina, a posebno šire područje grada Novog Sada i Fruška gora imaju bogate prirodne resurse za razvoj pčelarstva i meda visokog kvaliteta, na šta je ukazano u okviru završenog pokrajinskog projekta čiji je nosilac bio Fakultet za ekonomiju i inženjerski menadžment u Novom Sadu. Istraživanja su bila usmerena na Društvo pčelara „Jovan Živanović“ iz Novog Sada, i pokazala su da je pčelarstvo u Vojvodini relativno dobro razvijeno, ali da postoji potreba za jasnom preduzetničkom orijentacijom. Problemi sa kojim se sreću pčelari je prvenstveno oslanjanje na primarne faktore proizvodnje; mali udeo dodate vrednosti u finalnom proizvodu (marketing, brendiranje, diferencijacija, dizajn, pakovanje); nedostatak ulaganja i inovacija u pčelarstvu. Ukazano im je na potrebu za jačanjem saradnje sa naučnim i obrazovnim institucijama, poljoprivrednim proizvođačima u oblasti voćarstva i povrtarstva i medijima - rekao je prof. dr Dragan Soleša.
Manifestacija „Slatka jesen novosadskih preduzetnika“, promoviše preduzetništvo i umrežavanje, odnosno uspostavljanje veze između preduzetnika, pčelara, zemljoradnika, zaštite životne sredine, inovacija i konačno obrazovanja. U fokusu je dugoročno tržišno pozicioniranje i ostvarivanje profita pčelara na duži rok, i tako obezbeđenje preduslova za privredno jačanje grada. Direktno je usmerena na korisnike na lokalnom i regionalnom nivou u AP Vojvodini (članovi Društva pčelara „Jovan Živanović“ proizvode med sa geografski priznatim poreklom). Neposredna korist koju će studenti i ostali učesnici manifestacije imati je u razmeni iskustava i sticanju novih znanja. Što se tiče učesnika manifestacije, proizvođača meda, članova udruženja poljoprivrednih proizvođača i šire naučne i stručne javnosti, planirane aktivnosti će direktno uticati na promociju njihovog delovanja, usvajanje novih znanja i animiranje i povezivanje predstavnika civilnog društva, obrazovnih institucija, medija i mladih (srednjoškolaca, kao budućih preduzetnika, posebno iz ruralnih područja).
Na kraju, prof. dr Dragan Soleša, poželeo je svim učesnicima projekta poželeo srećan rad i puno uspeha u daljem razvoju sopstvenih potencijala !
 

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com