Na inicijativu Pokrajinske vlade, Novosadski sajam je po prvi put, tokom 4. i 5. decembra, domaćin poslovnom Sajmu „Nauka za privredu“, a u cilju povezivanja kompanija i naučno-istraživačkih organizacija. Pokrajinski sekretarijat za visoko obrazovanje i načno-istraživačku delatnost omogućio je u Kongresnom centru Novosadskog sajma uslove za predstavljanje fakulteta, univerziteta i Razvojne agencije Vojvodine, kao i poslovne susrete.
Slogan Naučnog instituta za prehrambene tehnologije u Novom Sadu (FINS), „Mesto susretanje nauke i privrede“, govori o dugoj saradnji Instituta sa privredom, pa je nastup na ovom Sajmu bila i obaveza koju godinama nastoji da sprovede u delo. Direktorica Naučnog instituta za prehrambene tehnologije, prof. dr Olivera Đuragić, je tom prilikom istakla da ova institucija, u skladu sa zahtevima Sajma, ima mnogo toga da ponudi, da predstavi brojna tehnička dostignuća i rešenja privredi, odnosno sve ono što može da se valorizuje u privredi. Vrlo važnim istakla je planirane susrete sa predstavnicima privrede, ali i razmene iskustva, dostignuća članica Univerziteta među sobom, značajno za uspostavljanje što čvršćih veza unutar samo Univerziteta. - Uloga Univerziteta je da pospeši saradnju nauke i privrede. Pokrajinska vlada je uložila dodatni napor i sredstva da omogući da se na jednom mestu susretnu predstavnici privrede i obrazovanja i nadam se da će to imati odjeka - rekla je dr Đuragić. Osnovna strategija ove naučno-istraživačke institucije jeste primenljivost rezultata postignutih u nauci, ali u praksi stvari stoje malo drugačije.
- Ne zavisi sve od nas, nego i od stanja u privredi. Mi se trudimo da sve što radimo kroz naučno istraživanje primenimo u praksi u vidu tehnoloških rešenja, patenata, nekih drugih aplikacija, i mislimo da je Sajam dobra prilika da upoznamo širi auditorijum sa našim radom. Mnogi i ne znaju domete Instituta, niti drugih članica Univerziteta, njihovu povezanost sa privrednim institucijama, i upravo u ovakvim događajima vidim mogućnost približavanja ova dva sektora. Imamo dosta zakazanih susreta sa predstavnicima prehrambene industrije, i nadamo se da ćemo napraviti i neke nove ugovore i proširiti postojeću saradnju - istakla je dr Đuragić. Ime Instituta za prehrambene tehnologije se pojavljuje uz najavangardnije kompanije, kao znak kvaliteta. Uprkos brojnim aktivnostima, posebno u kontroli kvaliteta prehrambenih proizvoda, kada su u pitanju prehrambene tehnologije i hrana za životinje, Institut je vidljiviji van zemlje nego u njoj, pa su nastojanja u narednom periodu okrenuta ka umnožvanju aktivnosti koje će dovesti do prepoznavanja značaja i uloge ove institucije u državi. - Možemo da se pohvalimo odličnom saradnjom u oblasti hrane za životinje sa inostranim kompanijama koje dolaze u naš Inistitut radi instraživanja i proba unutar naših pilot postrojenja. Sa našom prehrambenom industrijom takođe postoji saradnja, ali nije toliko razvijena. Voleli bih da imamo više zahteva jer zaista imamo mnogo toga da ponudimo. U pitanju su razne vrste prehrabenih tehnologija, tehnologija proizvodnje konditorskih proizvoda, tehnologija pekarskih proizvoda, tehnologija voća i povrća i dr. - kaže dr Đuragić. Razloga za hvalu ima još. Pre par dana Institut je dobio ulogu rukovodioca projekta prekogranične saradnje sa mađarskim partnerima, koji se odnosi na prepoznaljivost malih, tradicionalnih proizvoda sa teritorije Vojvodine i naših suseda. Projekat će konkretno biti usmeran na formiranje standarda kvaliteta ovakvih proizvoda u obe države, a vodeća uloga u domenu uspostavljanja tih standarda pripašće Institutu. Projektom je predviđeno postojanje zajedničke platforme koja će objediniti sve proizvođače malih, tradicionalnih proizvoda.