Prošle godine TO Ruma je obeležila 270 godina Rumskog vašara, najstarije manifestacije u Srbiji sa kontinuitetom trajanja dužim od dva i po veka. Čak je i u vreme kolere, 1910. godine, na intervenciju tadašnjeg gradonačelnika, Ferdinanda Ristera, vašar održan. Rumljani su ukazom Marije Terezije dobili privilegiju da trguju 1747. godine. Iste godine, 10. oktobra, održan je prvi vašar u Rumi.
Isprva je održavan četiri puta godišnje: na Cveti, Spasovdan, Miholjdan i na sv. Petra i Pavla. Neko vreme posle Drugog svetskog rata (do 1957.) Vašar je održavan svake prve srede posle prvog u mesecu, dok se nije prešlo na današnji režim svakog trećeg u mesecu, ma koji dan on padao. Turistička organizacija opštine Ruma je tokom cele 2017. godinu akcentovala ovu jedinstvenu godišnjicu nizom manifestacija i dešavanja u gradu, a mesec oktobar u celosti posvetila Rumskom vašaru: izdata je tematska brošura i predstavljena na jubilarnom 50. Međunarodnom sajmu turizma u Novom Sadu, početkom oktobra 2017. godine, kao i set razglednica. Povodom godišnjice raspisan je i konkurs za suvenir na temu „Rumski vašar“, na kojem je pobedio ne jedan, već nekoliko suvenira. U vreme centralne gradske letnje manifestacije, sedmog po redu RumFest-a, vreme održavanja je tempirano za 2. i 3. avgust, odnosno vreme održavanja Vašara. Za tu priliku otvorena je izložba fotografija rumskih fotografa - amatera sa temom Rumski vašar, koji su zabeležili trenutke u njegovoj istoriji. Drugi deo izložbe sačinjavale su umetničke fotografije sa Likovne kolonije „Borkovac“, koju unazad 45. godina (ove godine će biti održana 46.) organizuje Zavičajni muzej Ruma. Po rečima gospođe Mirjane Vujasinović, direktorice Turističke organizacije opštine Ruma, i sve druge ustanove kulture u Rumi, istakli su ovu tradiciju u prvi plan. Gospođa Vujasinović je, govoreći za portal TOPSRBIJA istakla da se ove godine potencira jedan drugi jubilej značajan za srpsku istoriju - 100 godina od prisajedinjenja Srema Kraljevini Srbiji. Naime, 25. novembra 1918. Velika narodna skupština u Novom Sadu donela je odluku da se Srbiji prisajedini Baranja, Banat, Bačka i Srem. Manje je poznato da je dan ranije, 24. novembra, u kući dr Žarka Miladinovića, afirmisanog advokata, vođe Srpske narodne radikalne stranke i predstavnika Srema u Narodnom veću održan Veliki narodni zbor. Iako je bio organizator Zbora, na kojem se okupilo 700 predstavnika mesnih narodnih veća iz oko 100 mesta u Sremu, i donelo odluku o prisajedinjenju, dr Miladinović nije učestvovao, „jer je hitno odazvan u Zagreb na savetovanje Centralnog Narodnog Vijeća SHS“. U ime sazivača Zbor je otvorio i vodio Jovan Radivojević, advokatski pripravnik iz Rume. - Prošle godine Skupštine opštine Ruma donela je odluku da se 24. novembar, u znak sećanja na Veliki narodni zbor i odluku o prisajedinjenju Srema Kraljevini Srbiji, proglasi Danom grada, a za gradsku slavu izabran je Dan Sv. kralja Stefana Dečanskog (Mratindan). TOOR je o tome pripremio jednu brošuru, koja je predstavljena na ovogodišnjem Sajmu turizma u Beogradu, i na taj način naznačila brojna događanja na tu temu tokom novembra 2018. - rekla je direktorica i podsetila, da je dr Miladinoviću, velikanu srpske istorije, sahranjenom u Rumi 1926., u znak zahvalnosti podignut spomenik.
Takođe je ovom prilikom pozvala na osmi RumFest, manifestaciju koja ima za cilj da predstavi kulturnu baštinu, tradicionalne zanate, običaje i lokalne proizvode, vina i mesne prerađevine, i da zabavi sugrađane i brojne goste koji su prepoznali njenu vrednost i atmosferu. Kao i prošle godine, TOOR planira da RumFest traje dva dana, i na taj način omogući sugrađanima i njihovim gostima više sadržaja i raznovrsnih događanja.