Fri03312023

Poslednja izmena:11:05:16 AM

Back REPORTAŽE PREDSTAVLJAMO Udruženje Izvor iz Knjaževca je spoj modernog i tradicije

Udruženje Izvor iz Knjaževca je spoj modernog i tradicije

  • PDF
  • Prethodna
  • 1 of 5
  • Sledeća

Potrebno je da znamo odakle smo krenuli da bi znali kuda da idemo. Sećanje na pobede, mudrosti sačuvane u verovanjima i običajima dragocena su građa za oblikovanje budućnosti. Svesni tih načela, grupa umetnika i enuzijasta je u Knjaževcu, 2005. godine ozvaničilo osnivanje Udruženja za negovanje tradicije „IZVOR“. Njegovi članovi, od 16 do 75 godina, različitih su profesija i interesovanja, vraćaju se iskonskim vrednostima, i različitim aktivnostima, izložbama, revijama, nastoje da podsete i ukažu na Knjaževac, grad duge, i još uvek vitalne tradicije.

Ljiljana Mihajlović predsednica Udruženja „Izvor“ primećuje da je Knjaževac, iako malo, oduvek bio mondensko mesto, mesto vina, planinskih visova (najviši Midžor 2.169m), sedam mostova, sireva i prelepih devojaka. Istovremeno Knjaževac je sedište opštine 86 sela, što je svrstava u četiri najveće u Srbiji, u kojoj se izdvajaju tri veće antropogeografske i kulturološke celine: Timok, Zaglavak i Budžak. Ova poslednja obuhvata petnaest naselja na Staroj planini, odnosno planini Balkan, koja je dala ime poluostrvu, teritoriji koju u manjem i veće procentu deli deset država. Sve to je, po uverenju gospođe Ljiljane Mihajlović, prednost što i dan danas Knjaževac odiše boemštinom i građanskim načinom života naslonjenim na nasleđene vrednosti, bez obzira na mali broj izvornih Knjaževčana. Zbog okruženja i niza specifičnosti, ni Udruženje „Iskra“ nije uobičajeno: - Pored umetnika, članovi Udruženja su i borci za očuvanje poezije na dijalektu, književnosti i dr., ali ono po čemu smo široj javnosti najprepoznatljiviji su mladi ljudi i modeli - haljine koje oni nose. Hteli mi to ili ne, dođe vreme i neki događaji od vas naprave ono što jeste. Predstavljanje kolekcija su sinonim za „Izvor“, više od bilo koje druge aktivnosti, ali su sve druge, dovele da su i haljine i način njihove prezentacije ovakvi kakvi su. Udruženje okuplja decu svih uzrasta, od osnovnoškolskog, preko srednjoškolkog, do studenata. Nastupi na gradskim i opštinskim događajima se podrazumevaju, pozivi stižu iz svih krajeva Srbije, ali i iz Bugarske i Rusije. Udruženje je dobitnik velikog broja nacionalnih i internacionalnih nagrada. Svoje ciljeve uspevamo da ostvarimo zahvaljujući podršci lokalne samoupave, koja maksimalno, finansijski i na svaki drugi način nastoji da pomogne. Između ostalog, obezbedila je i predivan lokal i odlične uslove za okupljanje naših članova gde mlade ljude, naše članove učimo da se lepo nose, ali im prenosimo i pouke o građanskom kostimu, bontonu, kako se nekada živelo. Sarađujemo sa značajnim ljudima, koji ih upućuju u suštinu i vrednosti života, nastojimo da im ograničimo upotrebu mobilnih telefona, i posavetujemo ih da nije sve u novih tehnologijama, da je lepo pratiti svetske trendove, ali da je isto tako važno čuvati svoje korene i tradiciju. Oni pored nas i sa nama stasavaju i postaju ljudi - objašnjava gospođa Mihajlović. Ko dizjnira sve te modele? Upravo gospođa Ljiljana Mihajlović koja je tokom dvadeset godina radila kao šef gradilišta, isto toliko je radila, i još radi kao kostimograf amaterskog pozorišta, sedam godina bila je vlasnica butika venčanica, danas nezaobilazna, kada su u pitanju sve gradske priredbe. Na 40. Sajmu turizma u Beogradu svojom revijom Udruženje „Izvor“ je i ovog puta ulepšalo štand Turističke organizacije opštine Knjaževac. Ovaj sajam Udruženje je iskoristilo da poseti štand TO grada pobratima, Novog Bečeja. Predstoji im obeležavanje 50 godina bratimljenja sa bugarskim gradom Belogradčik, i nastupi u Amabasadi Republike Srbije i Ambasadi Republike Bugarske, uz pratnju Sofijske filharmonije. - Najlepše je što mladi vole da nose ove modele, spoj modernog i tradicionalnog, rukom rađene isključivo od prirodnog materijala, lana - dodaje gospođa Ljiljana Mihajlović, zadovoljna što je sve više onih sa željom da trajno poseduju deo ove kolekcije. Kraće haljine su nosive, oni koji dolaze iz inostranstva vole da imaju nešto što bi ih podsetilo na rodni kraj, a vrlo često kupuju ih za venčanje u crkvi građani koji razumeju njihov značaj i smisao.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com