Smanjenje neplodnosti u humanoj populaciji, unapređenje genetskog potencijala u stočarstvu i očuvanje autohtonih vrsta kao i primena regenerativne medicine u lečenju određenih bolesti predstavljaju izazove savremenog društva.
Tim profesora sa Departmana za biologiju i ekologiju, Prirodno-matematičkog fakulteta i Medicinskog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu postao je rukovodilac velikog međunarodnog projekta “RAZVOJ KURIKULUMA U OBLASTI REPRODUKTIVNE BIOLOGIJE/ASISTIRANIH REPRODUKTIVNIH TEHNOLOGIJA I REGENERATIVNE MEDICINE U SRBIJI”.
Ciljevi ovog projekta su: modernizacija i unapređenje master studija iz Reproduktive biologije na srpskom i engleskom jeziku za obrazovanje reproduktivnih biologa-embriologa za rad u timovima za vantelesnu oplodnju, a koji zajednički realizuju Prirodno-matematički i Medicinski fakultet, Univerziteta u Novom Sadu; formiranje programa specijalizacije iz Animalne reproduktivne biotehnologije na Fakultetu veterinarske medicine Univerziteta u Beogradu za obrazovanje veterinara u primeni asistiranih reproduktivnih tehnologija; formiranje master studija iz Regenerativne medicine na Fakultetu Medicinskih nauka Univerzitetu u Kragujevcu.
U projektu učestvuje tri evropska univeziteta: Univerzitet St. Kliment Ohridski iz Sofije u Bugarskoj, Univerzitet iz Ljubljane, Slovenija i Univerzitet Newcastle, Engleska, kao i tri partnera iz sektora malih i sredjnih preduzeća: specijalna ginekološka bolnica „Ferona” (Novi Sad, Srbija), Stočarski i veterinarski centar za reprodukciju i veštačko osemenjavanje „Velika Plana” (Velika Plana, Srbija), Medicinski centar ReproBioMed (Sofija, Bugarska).
Kroz realizaciju ovog projekta, u visoko obrazovanje u Srbiji preneće se dobra praksa univerziteta iz EU kao i iskustva poslodavaca u oblastima humane i animalne reprodukcije i regenerativne medicine. Uvođenje novih studijskih programa podržaće modernizaciju, dostupnost i internacionalizaciju univerzitetskog obrazovanja kod nas. U oktobru 2019 počinje realizacija ovih master akademskih studija, čime se studentima pruža mogućnost za još jednu oblast usavršavanja, a studije na Departmanu za biologiju i ekologiju i Medicinskom fakultetu će ovakvim programom dobiti na aktraktivnosti i savremenosti.
Očekuje se da 2020. i 2021. godine prva generacija studenata završi nove studijske programe i bude osposobljena i kompetentna za obavljanje delatnosti na području humane i animalne reprodukcije kao i regenerativne medicine.
Takođe, od 2019. godine počinju kursevi celoživotnog učenja za reproduktivne biologe-embriologe i veterinare. Univerziteti iz Srbije, učesnici na ovom projektu, smatraju da će novi studijski programi privući više studenata kako na nacionalnom, tako i na regionalnom nivou, jer takvi studijski programi ne postoje u okruženju.