Sunčica Jović je učiteljica Osnovne škole “Božidar Miljković” Gornji Prisjan, opština Vlasotince i predsednica GD „Rujnica“ iz Vlasotinca. Njoj je pošlo za raukom da poveže dve svoje ljubavi, prema radu sa decom i prirodi, pre svega gljivama, i da nastavni i vannastavni program oplemeni zanimljivim sadržajima. Interesovanje za gljive probudio je u njoj još u ranom detinjstvu pre svega deda, učitelj, koji je o gljivama znao i nešto više od drugih ljudi u selu koji su brali dve-tri vrste i koristili u ishrani. Pre 4-5 godina javilo se kod nje veće interesovanje za gljive.
Prvo u gljivarskoj sekciji u okviru Ekološkog udruženja „Eko Vlasina“, od prošle godine u GD „Rujnica“ takođe iz Vlasotinca, kreće u uzbudljivu avanturu istraživanja tajanstvenog sveta gljiva. Prošle godine, u okviru sekcije „Eko Vlasina“ bila je čelu domaćina prve i, prema oceni predstavnika Mikološko-gljivarskog saveza Srbije, jedne od najuspelije izložbe gljiva, koje organizuju gljivarska društva širom Srbije. Kada su se stekli uslovi, bila je jedan od osnivača „Rujnice“ mladog i perspektivnog gljivarskog društva iz Vlasotinca, koji danas broji 20-tak članova, sa primarnim ciljem edukacije dece, što nije problem s obzirom da je 80% članova profesionalno vezano za prosvetu. Usmrenost rada Društva na mlade naraštaje do sada je rezultiralo brojnim radionicama, edukacijama u svim osnovnim školama vlasotinačke opštine. U OŠ “Božidar Miljković” Gornji Prisjan u septembru prošle godine osnovana je i gljivarska sekcija. Na ovaj način učiteljica Sunčice Jović ima mogućnost da svoja znanja osim na redovnoj nastavi, prenosi najmlađima.
- Svaki naš susret ispraćen je upoznavanjem neke nove vrste pečurke, odlazimo na teren, učimo da ih pravilno fotografišemo. Čak učimo kako da gljive pripremimo. Za to koristimo školsku kuhinju, i za sve đake naše male škole pripremamo jelo od gljive koje smo prethodno ubrali. Sve bi to bilo nemoguće bez podrške direktora škole - kaže gospođa Jović, napominjući da u okviru izbornog predmeta Čuvari prirode, koji se bavi prirodom uopšte, takođe „provuče“ nešto iz čudesnog sveta gljiva. Kada je reč o aktivnostima GD „Rujnica“ posebno ističe projekat čija realizacija predviđa četiri faze: prva faza koja bi trebala da traje do marta naredne godine je edukacija kroz redovnu nastavu, izborne predmete i gljivarska društva; u aprilu se planiraju školska takmičenja učenika kroz kvizove (slagalice, asocijacije, razne igre) i terenskog dela, u maju opštinska i na kraju školsle godine finalno, republičko takmičenje. Završnim delom projekta predviđeno je da svi učesnici takmičenja, po dogovoru, donesu fotografiju jedne gljive sa njenim opisom, i da se od svih tih radova napravi jedna gljivarska dečja staza koja bi trajno podsećala na taj susret. Sledeće godine domaćin završne faze takmičenja bila bi pobednička ekipa iz prethodne godine, koji će takođe u amanet dobiti dečju gljvarsku stazu. Na taj način ova priča bi se širila, a u celu aktivnost bile bi uključene i turističke organizacije, pa bi ovaj projekat imao efekte i na turističku ponudu. Sunčica Jović ističe da će početkom septembra sa projektom, na redovnoj Godišnjoj skupštini Mikološko-gljivarskog saveza Srbije, biti upoznata sva društva i očekuje da ova ideja bude podržana od svih GD unutar Saveza, i u školskoj 2018/2019. godini sprovedena, a svim zainteresovanim GD „Rujnica“ će ustupiti svoja iskustva i pomoći u realizaciji programa. - Ovaj projekat nije vezan samo za gljive, već i za ekologiju, biljke, životinje, jer smatram važnim da se deca od malena pozitivno usmeravaju i ovladaju osnovnim znanjima o prirodi, što nam je i cilj - kaže naša sagovnica. Ona ističe da ovaj projekat ne bi bio moguć bez odlične saradnje osnovnih škola u opštini Vlasotince, pre svega razumevanje direktora škole koji obezbeđuju prostor za rad, zatim spremnosti učitelja da se angažuju i opširnije rade na radovnim i fakultativnim časovima. GD „Rujnica“ je maksimalno angažovano i na edukaciji i sprečavanju neželjenih posledica izazvanim konzumiranjem gljiva. Osim edukacija, stalnih priloga i apela u lokanom online časopisu „Vlasina“, na FB stranici društva, instagramu i gde god i kad god se ukaže prilika, GD„Rujnica“ je obezbedilo 24-časovno dežurstvo svoja dva člana sa zvanjem gljivar, kojima svako ko ima bilo kakvu dilemu o jestivosti neke gljive, može da se obrati. - Sprovodimo i stalna usavršavanja u okviru samog udruženja, obuke van udruženja, posebno obraćamo pažnju na najotrovnije gljive jer, nedovoljna informisanost može nekoga da košta života. Drago nam je kada nam se neko ko nije član „Rujnice“ pridruži, posebno kada odlazimo na teren, jer znamo da je to prvi korak do učlanjenja u društvo - zaključila je Sunčica Jović.


















