Fri12012023

Poslednja izmena:08:03:58 PM

Back REPORTAŽE MANIFESTACIJE Održan prvi Sajam vinogradarstva i voćarstva VIVO 2019

Održan prvi Sajam vinogradarstva i voćarstva VIVO 2019

  • PDF
  • Prethodna
  • 1 of 10
  • Sledeća

            U Irigu, sedištu jednog od najvećih voćarsko-vinogradarskih područja Srbije, 14. aprila je bilo vatreno i živo (vivo), zahvaljujući prvom Sajmu vinogradarstva i voćarstva, čime je ovaj grad upisan u sajamsku kartu Srbije. Organizatori Sajma „VIVO Irig“ - Agencija za ruralni razvoj Opštine Irig, Udruženje „Agroprofit“ i Opština Irig, uz podršku profesora Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu, rešili su da dugu tradiciju uzgoja vinograda i voćnjaka unaprede i kanališu u željenom pravcu. Zamišljena kao privredno-edukativna manifestacija, „VIVO Irig“ je pored edukativnih i informativnih panela u sajamsku ponudu uključio i izložbu voća i prodaju vina i rakije, sadnog materijala, izložbu opreme za voćarstvo, vinogradarstvo i pčelarstvo, druženje i razmenu iskustava.

                        Direktor Agencije za ruralni razvoj opštine Irig, gospodin Fedor Pušić, je obraćajući se prisutnima istakao da je Irig zaslužio jednu ovakvu manifestaciju koja je u svom prvom izdanju okupila preko 100 izlagača, koji su prepoznali da je ovo mesto gde mogu da izlažu svoje proizvode, ostvare poslovne i lične kontakte, prikupe neophodna znanja o savremenoj proizvodnji, trendovima, da se informišu o iskustvima drugih proizvođača, a obaveza Agencije prema prema vinogradarima, voćarima, prema precima i budućim pokolenjima je između ostalog, da ovoj manifestaciji obezbedi kontinutitet. Takođe je naglasio da se ozbiljnost u samoj njenoj organizaciji ogleda u činjenici da je Programski savet sastavljen od istaknutih profesora, uglednih proizvođača voća, vina, rakija, na čijem čelu je prof. dr Zoran Keserović.
            - Meni je zadovoljstvo što je Opština Irig zajedno sa Agencijom za ruralni razvoj prepoznala značaj voćarstva i vinogradarstva na Fruškoj gori. Fruška gora i Irig su zaslužili da se jedna ovakva specijalizovana manifestacija, namenjena proizvođačima voća i vinove loze održi baš ovde. Fruška gora je postala prepoznatljiva ne samo u ovom regionu, nego i u Evropi po uvođenju savremenih tehnologija ali, takođe, i po jedinstvenom modelu da se intenziviranjem voćarske proizvodnje pokrene i razvoj pojedinih regija. Sa ekonomskim razvojem doprineli smo u rešavanju socijalnih i egzistencionalnih pitanja. Kako bi nam tek cela Srbija izgledala da imamo više ovako savermenih zasada i ovakvo uređenih prostora? Sigurno bi nam i pejzaži bili lepši - rekao je, između ostalog, dr Zoran Keserović, istakavši važnost podrške države za tehnologije koje su prilagođene klimatskim promenama, jer samo ona zemlja koja razume da tehnologiju mora prilagoditi klimatskim promenatma može biti konkurentna u poljoprivrednoj proizvodnji. 
            Predsednik opštine Irig, gospodin Stevan Kazimirović, ovaj grad je nazvao prestonicom vina i pozdravio odluku da se uvrsti u sajamske centre i to u onome što njegovi žitelji najbolje znaju da rade.
            - Reč je o proizvodnji grožđa, vina i voća. Otišli smo i dalje od grožđa i naučili da pravimo divna vina, a od voća rakije. Ali tu nećemo stati. Potrebni su nam kapaciteti prerade i čuvanja. Kažu statističari da smo po obimu vinograda među najvećim regionima u Srbiji i da imamo najsavremenije voćnjake i neka tako i bude. Ali, ni tu nećemo stati. Imamo prostora za nove vinograde i voćnjake, za rasadnike i cilj da prestanemo sa uvozom sadnog materijala. Realno je očekivati da uskoro voćnjake proširimo za 1.500 ha sa novim gazdinstvima koja će ući u ovaj posao. Jabuke će imati primat, ali ne vrste koje nemaju kupca. Počeli smo podizati nove zasade šljiva i tu ćemo koristiti iskustva naših prijatelja iz Osečine, koji su ovde sa nama. Svetski standardi za kvalitet voća su sve viši pa zato se moramo valjano organizovati. Naredni korak će biti osnivanje zadruge i proizvodnih grupa sa ciljem da imamo poznatog kupca. Nismo bogati da bi tragali za kupcem. Naučili smo da su kvalitet i vrsta robe presudni - naglasio je gospodin Kazimirović, i zahvalio se svima onima koji su pomogli da ovaj sajam započne svoj život.
            Podrška Vlade Vojvodine, Sekretarijata za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo ima realan značaj za razvoj ovog sektora jer je ona ne samo formalna, već i konkretna. Otvarajući ovu sajamsku manifestaciju, dr Saša Stevanović, pomoćnik pokrajinskog sekretara za poljoprivredu, je saopštio da je pre nekoliko dana Pokrajinska vlada opredelila 190 miliona dinara za voćarsku proizvodnju, za podizanje novih zasada i voćnjaka. Podsetio je da je 2017. za vinarstvo opredeljeno 15 miliona dinara, godinu dana kasnije sredstva su duplirana, a ove godine iznose 50 miliona dinara. Za pčelarstvo, takođe prisutno na Sajmu, pre tri godine opredeljeno je pet, ove 25 miliona dinara.
            - Imamo kapacitete, zemlju, kvalitetne ljude, sposobne i vredne domaćine koje mogu svašta proizvesti - izjavio je dr Stevanović, uveren u perspektivu voćarsko-vinogradarskog Iriga, ali i cele zemlje.

Više fotografija na našoj Facebook stranici: https://www.facebook.com/topserbia/media_set?set=a.2609735575706586&type=3

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com