Tisa je moćna panonska reka, koja izvire u Karpatima, a uliva se u Dunav kod Starog Slankamena. Na njenim obalama duž celog njenog toka nanizani su gradovi. Jedan od najznačajnijih među njima je Bečej, smešten na desnoj, bačkoj strani ove panonske lepotice, za koju je grad vezao svoju najatraktivniju turističku ponudu.
Prema rečima direktora Turističke organizacije opštine Bečej, gospodina Nemanje Karapandžića, pored plovidbe brodićem i obilaska zaštićenih prirodnih dobara, parkova prirode „Stara Tisa“ i Beljanska bara, rečice duge 39 kilometara, u kojoj živi 23 vrsta riba - 7 vrsta vodozemaca i 136 vrsta ptica, posebna atrakcija je Bečejski ribnjak, jedno od najvećih staništa ptica u Srbiji. Nekada močvarno stanište izgradnjom ribnjaka postalo je zanimljivo za ptičji svet, naročito za price koje hrane ribom. Na ribnjaku obitava preko 220 vrsta ptica, stanište je osam vrsta evropskih čaplji, nacionalno je gnezdilište za Gaka kao i strogo zaštićene vrste Mali vranac.
Turistička atrakcija je i stara brodska prevodnica kod Bečeja, popularni Šlajz, deo sistema Velikog Bačkog kanala, građenog od 1895. do 1899. godine. Šlajz je predstavljao pravo tehnološko čudo svoga vremena, jer je proizvodio struju koja se koristila prilikom otvaranja i zatvaranja njegove tri kapije postavljene jedna za drugom, od kojih su do danas dve sačuvane. Širine 16, dužine 70 metara, Šlajz je najveći ustav na kanalu (od ukupno 14). Projektant je bio mladi inženjer Hajnc Albert kojeg je zaposlio Ištvan Tir, vlasnik akcionarskog društva koje je organizovalo i finansiralo izgradnju kanala i prevodnica po Bačkoj.
Nezaobilazno turističko odredište svakog posetioca Bečeja je dvorac Fantast. Sagradio ga je bogati veleposednik Bogdan Dunđerski, dvadesetih godina XX veka po ugledu na francuske dvorce u dolini Loare.
U Bečeju se nalazi i prvi inteaktivni muzej u Vojvodini i Srbiji - Spomen kuća braće Mora i Karolja Thana, rođenih Bečejaca, potomaka plemićke loze doseljenika iz Nemačke. Njihov otac Janoš bio je kraljevski nameštenik inženjer, prvak u službi uprave grada. Muzej predstavlja sponu naučno-interaktivnih eksponata i specifične likovne galerije, miks umetnosti, kulture i nauke, kao i Portrete poznatih Bečejaca, među kojima su dela poznatih slikara.
Bečej je mesto kvalitetnih restorana i ribljih čardi. Najpoznatije su Riblji restora „Ribnjak“ Bečej, čarda „Tiski šaran“, „Mali lovac“, Restoran „Don Quijote“... Hrana je odlična, friška, domaćinski pripremljena, a cene pristupačne. Bečejci vole komentare posetilaca koji su se u ovom gradu „dobro odmorili, dobro najeli i da su ljudi prijatni i domaćinstki nastrojeni“. Lepa slika lepog grada Bečeja.
Svi posetioci Bečeja moraju da dođu i prođu centralnim gradskim trgom - Trgom oslobođenja, gde se nalazi zgrada opštine iz 1881. godine, a pored nje zdanje baronice Eufemije Jović iz 1894. U njemu je 1861. bila osnovna škola, a danas Srednja tehnička škola. Na trgu se nalazi i Gradsko pozorište Bečej, nekada gradski hotel Central, kao i zgrada bivše Potiske štedionice, kuća Bogdana Dunđerskog iz 1904. godine, danas Baron Restaurant&Bar prvi u pešačkoj zoni grada. Trg krase i pravoslavna crkva Svetog velikomučenika Georgija poznata po baroknom ikonostasu sa 63 ikone, koje je oslikao čuveni srpski slikar Uroš Predić, kao i katolička crkva Vaznesenje Marijino. Rekonstrukcija trga započeta 2015., godinu dana kasnije je završena, čime je zadržana njegova lepota, a postignuta funkcionalnost i omogućen prostor za održavanje manifestacija. Gospodin Karapandžić kaže da su upravo manifestacije te koje turiste u većem broju dovode u ovaj grad.
- Manfestacioni turizam Bečeja je u ekspanziji i one su te koje povezuju kulturno-istorijske sadržaje i prirodne odlike i druge znamenitosti grada poslednjih godina. Od poznatijih su „Bečej noću“ sa bogatim koncertnim aktivnostima, trodnevni Tanderbal... Očuvanje kulturnog nasleđa i tradicije je nešto što naša opština izuzetno ceni i ulaže u programe tog karaktera. Ove godine po treći put će biti održan „Bečej folk fest“ međunarodni folklorni festival u centru grada, koji će trajati tri dana, ove godne po prvi put pod pokroviteljstvom UNESCO-a, sa ansambilima iz Gruzije, Rusije, Slovenije, Egipta, Španije, Francuske i Meksika, KUD-ova iz Srbije. I ove godine biće to prava fešta za sve ljubitelje folklora i tradicije rekao je direktor.
Možda je atrakcija Girlanda u vreme Tanderbala, sa ljudskim lancem u reci Tisi koji povezuje Banat i Bačku, a simbolično prikazuje saradnju opštine Bečej i Novi Bečej, pokrenula inicijativu četiri opštine. Osim iz dve navedene, direktori TOO Žabalj i TOO Temerin odlučili su da na turističko tržište izađu sa zajedničkim turističkim proizvodom, i da uz zanimljivosti iz svoje opštine, turistima isto ponude i u susednim.
- Shvatili smo da zajedno možemo mnogo više da ponudimo nego samostalno. Dogovor oko destinacije je pri kraju i najkasnije do jesenjeg Novosadskog sajma turizma LORIST, izaći ćemo sa ponudom, materijalom, pratećim programima, svime što želimo da ponudimo što domaćim što stranim turistima - objašnjava naš sagovornik i dodaje da je antagonizam među komšijama gde Bečejci Novobečejcima viču: „Da nema Tise sve bi to bila Bačka!“, a istom merom im uzvrća druga strana, zapravo interna komšijska šala. Da je tako potvrđuje podrška TOO Bečej na manifestaciji „Srednjovekovnom pikniku na Arači“ održanoj prošlog vikenda u oranizaciji TOONB. Predstavnici TOO Bečeja su iskoristili priliku da prisutne podsete na Zlatni kotlić Tise, ali pre svega da se druže.