Primarna misija Specijalne bolnice za bolesti štitaste žlezde i bolesti metabolizma
Zlatibor, odnosno SB „Čigota“, od njenog formiranja davne 1964. godine, kao Zavoda za bolesti štitaste žlezde, preko Instituta, do današnjih dana je lečenje oboljenja štitaste žlezde, po čemu je poznata u regionu, pa i u svetu, o čemu govori veliki broj pacijenata iz zapadne Evrope, Ruske Federacije, čak i iz Australije.
Dr Aleksandar Simić, direktor SB „Čigota“, specijalista nuklearne medicine radi 20 godina u ovoj ustanovi, prvo kao lakar opšte prakse, potom specijalista nuklearne medicine, na poslovima pomoćnika direktora i v.d. direktora, načelnika odeljenja nuklearne medicine, sada opet v.d. direktora, Čejetinac i zaljubljenik u svoj kraj koji i pored specijalizacije u Nišu i Beogradu, obukama po Estoniji, Finskoj, Rusiji, zadovoljan što je ovde, u službi i na usluzi brojnim pacijentima koji dolaze u ovu ustanovu koja se jedina u ovom regionu bavi lečenjem štitaste žlezde najsavremenijim metodama. Ističe 55-togošnji renome ove ustovne, koja nastoji da stečenu poziciju ne samo zadrži već i unapredi, dr Simić govori o aktivnostima, planovima, saradnji i drugim oblastima rada SB „Čigota“.
- Struktura gostiju u ČIGOTI® je raznolika od pacijenata na rehabilitaciji, penzionera upućenih od strane Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje Republike Srbije, dece i adolescenta na programu lečenja dečije gojaznosti, odraslih na programu lečenja gojaznosti i poremećaja metabolizma, do turista, koji koriste odmor za proveru zdravstvenog stanja i uživanje u lepotama Zlatibora.
Istakao bih vrlo popularan „Čigota“ komercijalni program lečenja gojaznosti, koji postoji već 30 godina. U sklopu tog programa, od 2008. godine, u Centru za prevenciju i lečenje gojaznosti kod dece i adolescenata SB „Čigota" Zlatibor deluje i program „Čigotica“ namenjen sve većoj populaciji gojazne dece, koja preko Republičkog fonda za zdravstvreno osiguranje Republike Srbije, dolaze na lečenje. U radu sa decom i adolescentima pored radnika medicinske struke, uključeni su i profesori fizičkog vaspitanja, psiholozi i nutricionisti. U toku njihovog boravka u trajanju od 21 dan, deca izgube i do 10 kilograma, ali se kući vraćaju i sa izmenjenim navikama, svešću o potrebi fizičkih aktivnosti, konzumiranju zdrave hrane... Za 30 godina kroz „Čigota“ program je prošlo 50.000 korisnika i 6.500 dece uzrasta od 12 - 18 godina za 11 godina trajanja programa „Čigotica“.
Poseban segment kojim se bavi „Čigota“ DOO je turistički program, smeštaj gostiju koji dolaze na odmor i rekraciju. U ponudi je novi Spa & wellness centar, teretana, obnovljen bazen i druge pogodnosti, koji upotpunjuju njihov boravak. raspolaže sa dve kongresne sale, kapaciteta 360 mesta, bibliotekom, galerijom, otvorenom terasom, prostorom u kojem se održavaju razni kulturni sadržaji. Od 2005. godine ČIGOTA®kvartalno izdaje „Medicinski glasnik“, stručni i naučni časopis namenjen širem krugu korisnika, prvenstveno lekara različitih specijalnosti, ali i korisnicima iz oblasti koje su granične ili kompatibilne sa medicinom. Sadržajem, izgledom, redovnim izlaženjem i postojanjem elektronske verzije, časopis je uvršćen u najobimniju EBSCO bazu ACADEMIC SEARCH COMPLETE.
SB „Čigota“ je prva u Srbiji i jedina u Evropi koja je 2017. brendirala svoje medicinske i turističke usluge, pod geogrfskom oznakom „Čigota“. Brendirana je kozmetička linija, sportska garderoba, relaksirajući „Čigota“ čaj i „Čigota“ voda, jedna od najkvalitetnijih u Srbiji, koja može da se nađe samo u ovoj ustanovi
Ono čime se zaposleni u ČIGOTI® najviše ponose jeste medinski aspekt njihovog rada i rezultati postignuti na tom polju. Prošle godine nabavljen je najsavremeniji dijagnostički uređaj, hibridni SPECT/CT visoke rezolucije, za široku nuklearnomedicinsku i radiološku dijagnostiku, koja pomaže u otkrivanju najsitnijih promena, u cilju blagovremenog lečenja karcinoma štitaste žlezde, te detektovanja bolesti raznih organa, njihovu funkciju kao što su bubrezi, pljuvačne žlezde, morfologija nekih organa, i kakve su promene i kojih su dimenzija, odnosno zapremine, da li su operabilne ili ne. Ovaj uređaj odlikuju niske doze zračenja sa velikom mogućnostima u dijagnostikovanju i pozicioniranju nekih promena, najčešće na kostima, kada govorimo o metastazama koje se javljaju kod muškaraca kod karcinoma prostate, a kod žena, kod karcinoma dojki. Uređaj je namenjen svim pacijentima i korisnicima usluga SB „Čigota“. Osoblje je stručno i osposobljeno za sve vrste dijagnostičkih pretraga, svih klasičnih dijagnostičkih procedura koje se rade u svetu, mogu da se rade i kod nas.
SB „Čigota“ je kao nastavna baza Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu saradnju sa istim počela svojim osnivanjem. U nedostatku kadra, dolazili su lekari iz Kliničkog centra Beograd i smenjivali se svakih sedam dana. Kako su se razvijale službe i zapošljavali lekari postepeno su preuzimali posao. Danas u BK „Čigta“ redovno dolaze profesori sa Medicinskog fakulteta iz Beograda, endrokrinolozi, specijalisti endokrine hirurgije, kardiolozi, vaskularni hirurzi i neurohirurzi. Godine 2010. potpisan je Ugovor o poslovnoj saradnji Medicinskog fakulteta, Beograd i SB „Čigota“ koji je2018. produžen, a saradnja proširena na organizovanje i sprovođenje praktične i teorijske nastave iz master studija Fizička aktivnost, zdravlje i terapija vežbanja na Medicinskom fakultetu. Sporazumom je takođe predviđeno da studenti sa master akademskih studija obavljaju stručnu praksu u SB „Čigota“. U stručnom smislu za ČIGOTU® je ova saradnja od velikog značaja jer se oslanja na najvišu instancu u zemlji. Uvek možemo da se konsultujemo i pitamo nabolje stručnjake u zemlji, da izvrše kontrola našeg rada. SB „Čigota“ organizuje razne kongrese, seminare zajedno sa Medicinskim fakultetom, što našoj ustanovi daje veći stručni kredibilitet i poverenje naših korisnika.
U narednom periodu ČIGOTU® očekuju velika ulaganja u adaptaciju i rekontrukciju prostora, počev od kotlarnice, preko bazena do B bloka. Još se 70-tih godina prošlog veka govorilo o izgradnji hirurške sale čime bi potpuno bile zaokružena dijagnostika i terapija štitaste žlezde. Bilo je reči i o posebnom pedijatrijskom bolničkom odeljenju gde se ne leče samo gojazna deca. Imamo subspecijalistupedijatrije endorkrinologa. Najveći problem je što smo do sada ulagali sopstvena sredstva, mada je u poslednje vreme država prepoznala naše napore. Ministarstvo zdravlja, Republički fond za zdravstveno osiguranje i Republički fond za penzijsko i invalidsko osiguranje Republike Srbije su dosta pomogli, a Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija je uložilo sredstva u izgranju wellness centra. Napominjem da je naša ustanova, jedina u regionu, koja se bavi dijagnostikom i lečenjem oboljenja štitaste žlezde upotrebom radioaktivnih izotopa joda.
Da bi došli gosti i korisnici programa „Čigota“ moramo delovati marketinški, raditi na pobošljanju smeštajnih kapaciteta, usluga, kao i na inovacijama „Čigota“ programa. Takođe ćemo nastojati da poboljšamo i uspostavimo saradnju sa Fakultetom sporta i fizičkog vaspitanja Univerzita u Nišu i Beogradu, nastaviti saradnju sa Medicinskim fakultetom Univerziteta u Beogradu i Medicinskim fakultetom u Foči, Univerzitet u Istočnom Sarajevu, čiji studenti dolaze na vežbe iz nuklearne medicine.
SB „Čigota“ ima 200 zaposlenih, od čega 10 lekara, 60 zdravstvenih radnika, ostalo su radnici nemedicinskog kadra. Zanavljanje stručnog kadra je kontinuirani proces. Aktivno uključivanje u proces dualnog obrazovanja, obezbeđivanje prakse za kuvare, konobare, medicinskih sestara, je korak do njihovog zapošljavanja, jer potreba za radnicima je sve veća, a radnika na tržištu rada sve manje.
Ipak, razloga za zadovoljstvo je mnogo, najveći je onaj ljudski, pomoći ljudima, koji se može ilustrovati primerom Alekseja sa Kamčatke. Posle operacije štitaste žlezde, te boravka u terapijskom bloku i primanja ablativne doze RaJ u ČIGOTI®naredne godine je zvao da dođe na kontrolu, odnosno da izvadi krv i da mu se uradi ultrazvuk. Mejlom sam mu savetovao da ide u prvo selo da to uradi, jer mu treba 10 sati leta do Moskve, pa najmanje tri sata leta Moskva-Beograd, potom put Ibarskom magistralom, međutim on je došao, jer je jedino u nas i našu ustanovu imao poverenje. Imamo pacijente iz Australije koji dolaze na program „Čigota“. jednom ili dva puta godišnje. Na isti način jedna gošća iz Rusije je dolazila 19 puta - rekao je dr
Aleksandar Simić.