Delegacija Privredne komore Vojvodine (PKV) na čelu sa predsednikom Boškom Vučurevićem boravila je sredinom avgusta 2019. godine u Rumuniji, u Županijama Hargita (Hargita) i Kovasna (Covasna), u oblasti Transilvanije u centralnom delu ove zemlje koji ukupno broje više od 600.000 stanovnika. Županije se dalje dele u regione sa gradovima i naseljima različite veličine. Značajan deo populacije ovih Županija živi u ruralnim naseljima što je i generalna karakteristika cele zemlje. Detaljniji podaci o okrugu Hargita dobijeni su tokom sastanka sa predstavnicima lokalne administracije u gradu Odorheju Sekujesk (Odorheiu Secuiesc).
- Posebno su bila interesantna iskustva u vezi sa tranzicijom privrede i celokupne zemlje nakon više od 12 godina od ulaska u Evropsku uniju. Imali smo priliku da predstavimo privredu naše pokrajine i da zajednički konstatujemo da postoje segmenti za potencijalno intenziviranje saradnje. Delegacija je imala priliku da poseti i Poslovni centar Hargita (Hargita Business Centre) u ovom gradu gde smo videli primer konstituisanja poslovnog centra sa ciljem razvoja lokalnih malih kompanija. Ova oblast je regulisana odgovarajućim zakonima tako da se celokupno poslovanje i funkcionisanje ovakvih institucija odvija u skladu sa ovom regulativom, uz redovno praćenje efekata i performansi korisnika prostora kod kojih se očekuje da posle tri godina funkcionisanja u ovom centru, budu spremni za konačan iskorak na tržište - rekao je sekretar Udruženja industrije, mr Zoran Trpovski.
U okviru radne posete Županije Kovasna (Covasna), realizovan je susret sa Privrednom komorom u gradu Svantu George (Sfantu Gheorghe), gde je potpisan Sporazum o saradnji između PKV i Privredne komore Kovasna. Na sastanku su predstavljene privrede AP Vojvodine i Županije Kovasna. Slično kao i na prethodnim sastancima, zaključeno je da postoji značajan potencijal za razvoj međusobnih ekonomskih odnosa.
- Zajednički imenilac većine susreta u Rumuniji bio je IT sektor i mogućnost saradnje subjekata iz ove delatnosti. Sigurno je da ćemo u narednom periodu, razmotriti formiranje odgovarajućeg oblika udruživanja ovog sektora, naravno ako zajednički sa IT subjektima procenimo da bi to doprinelo unapređenju njihove aktivnosti, posebno u segmentu razvoja saradnje sa kolegama iz drugih zemalja i regiona - istakao je Trpovski.
Pored toga, razmotreno je nekoliko specifičnih pitanja zaštite prirode u vezi sa procesom pregovaranja sa Evropskom unijom i iskustvima koja mogu da prevaziđu potencijalne probleme u ovom segmentu.