Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet, Departman za hemiju, biohemiju i zaštitu životne sredine, Udruženje za unapređenje zaštite životne sredine „Novi Sad“, Fondacija „Docent dr Milena Dalmacija“, organizatori su ovogodišnje, 23. po redu Water Workshop škole, koja se dešava od 18. do 20. septembra na PMF-u. Centralne teme su: problemi i rešenja za održivo snabdevanje vodom za piće i prečišćavanje i kontrola kvaliteta otpadnih voda. Svečano otvaranje je u sredu, 18. septembra u 10,00 časova, amfiteatar A1 na Departmanu za biologiju i ekologiju. U okviru skupa, biće organizovana i tri okrugla stola (panel diskusije) na teme: Od monitoringa do postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda; Inovacione tehnologije prečišćavanja otpadnih voda i Primena PILOT istraživanja u okviru planova za bezbedno snabdevanje vodom za piće.
Ukupna produkcija otpadnih voda u Srbiji je oko 3,5 miliona m3/dan, od čega oko 70% potiče iz industrije, čije otpadne vode učestvuju sa oko 50% u organskom opterećenju. Očekuje se da će se sa razvojem industrije (i pored recirkulacije), kao i sa proširivanjem kanalizacione mreže naselja, količina otpadnih voda povećati za oko 3,2 puta u odnosu na sadašnju količinu. U Srbiji je oko 75% gradskog i oko 9% seoskog stanovništva povezano na javni kanalizacioni sistem. Ukupno u 19 opština u Srbiji postoje postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda (PPOV), 14 sa biološkim i 5 sa mehaničkim prečišćavanjem. Kada se ova analiza posmatra u odnosu na broj stanovnika koji je priključen na kanalizacioni sistem, stanje u ovoj oblasti je još više zabrinjavajuće, jer je samo oko 16% stanovništva priključeno na PPOV.
Prema Izveštajima o zdravstvenoj ispravnosti vode za piće iz javnih vodovoda i vodnih objekata instituta i zavoda za javno zdravlje na teritoriji Srbije, u Severnoj Bačkoj, procenat neispravnih uzoraka prema fizičko-hemijskim pokazateljima iznosio je od 42,2 do 48,4%, u Zapadnoj Bačkoj od 36,5 do 41,5% i u Južnoj Bačkoj od 9,5 do 19,8%. Kada su u pitanju mikrobiološki parametri, procenat neispravnih suzoraka u Severnoj Bačkoj bio je u datom periodu od 9,5-13,3%, u Zapadnoj Bačkoj 9,5-17,5% i u okrugu Južna Bačka 5,5-8,1%.
Jasno je da je tradicionalni pristup u upravljanju u vodnom sektoru osnova za obezbeđivanje adekvatnog vodosnabdevanja. Međutim, prilagođavanje na klimatske promene i njihov uticaj na ovaj sektor, zahteva i inovativni pristup na svim nivoima, uz korišćenje različitih resursa koji su dostupni i mogu pomoći u procesu odlučivanja i planiranja pri upravljanju vodnim sektorom. Neizvesnost u projekcijama klimatskih promena i teškoće u povezivanju ovih promena sa lokalnim uticajima predstavlja kompleksan skup izazova za vodovode. Razumevanje ovih uticaja doprinosi sigurnijem obezbeđivanju vode za piće uz primenu adaptivnog pristupa upravljanja resursima vode, bez obzira u čijoj su oni nadležnosti. Tehnologija pripreme vode mora da se postavi u odnosu na kvalitet vode u raspoloživom izvorištu; odnosno, nepoznavanje ili nedovoljno poznavanje kvaliteta vode izvorišta otežava ili čak sprečava, već na samom startu, ispravno formulisanje tehnologije pripreme vode za piće i projektovanje postrojenja sa najboljim mogućim tehno-ekonomskim performansama.
Kao odgovor na sve veću potrebu za obrazovanim kadrom u oblasti zaštite životne sredine, tokom proteklih deset godina, na Departmanu za hemiju, biohemiju i zaštitu životne sredine PMF-a, realizuju se programi na svim nivoima studija (osnovne, master, specijalističke i doktorske studije). Kroz navedene studijske programe, studenti stiču potrebne kvalifkacije za obavljanje poslova u okviru sektora za zaštitu životne sredine u industrijama, ministarstvima, sekretarijatima, agencijama, zavodima, obrazovnim ustanovama i dr. S obzirom na to da je razmena znanja i iskustava među studentima sa različitih univerziteta, kako u zemlji, tako i u inostranstvu, važan korak ka unapređenju kroz studije stečenih kompetencija, Katedra za hemijsku tehnologiju i zaštitu životne sredine i Fondacija „dr Milena Dalmacija” u okviru Water Workshop-a, održava okrugli sto pod nazivom Značaj studija zaštite životne sredine u zaštiti voda. U okviru ovog okruglog stola studenti osnovnih, master i doktorskih studija imaju mogućnost da predstave svoje radove sa temama iz oblasti zaštite životne sredine. Ove godine, na zadovoljstvo organizatora, prijava učešća stigla je od velikog, u poređenju sa predhodnim godinama, najvećeg broja studenata sa svih Univerziteta u Srbiji.