- Trebinje se pozicioniralo kao regionalni centar kulture i postalo prepoznatljivo na jednom širem području kulturnih dešavanja. Strateško opredeljenje Trebinja je razvijanje kapaciteta vezanih za kulturu i kulturna dešavanja, i to je nešto što nam je u svom amanetu ostavio Jovan Dučić, a na nama je da to ispoštujemo - izjavio je načelnik Odjeljenja za privredu i društvene djelatnosti Grada Trebinja, gospodin Zoran Milošević.
Poslednjih godinu dana Trebinje doživljava turističku ekspanziju zahvaljujući ispunjenju njihovih očekivanja, kada su kulturni sadržaji u pitanju, obevezujući domaćine na neprekidan rad na njihovom inoviranju.
Kulturna scena Trebinja sačinjena je od kolaža tradicionalnih elemenata i savremenih tendencija. „Trebinjske ljetnje svečanosti“ održavaju se od 2001. godine, i traju od maja do oktobra, u koju su smeštene gotovo sve kulturne manifestacije koncentrisane u jeku turističke sezone; Ove godine 52.„Dučićeve večeri poezije“ je najveća pesnička manifestacija u regionu, posvećena najpoznatijem Trebinjcu, pesniku, diplomati i akademiku Jovanu Dučiću, kojom se zvanično završavaju „Trebinjske ljetnje svečanosti“; Ovog jula održan je i 62. „Festival festivala“, festival dramskih amatera bivše Jugoslavije, na kojem učestvuju pobednički pozorišni ansambli iz zemalja regiona. U vreme održavanja festivala Trebinje se transformiše u svojevrsni pozorišni Olimp u pozorišnom amaterizmu; u julu je održan i sedmi „Festival mediteranskog i evropskog filma“ a Anica Dobra i Irfan Mensur su dobitnici nagrade za izuzetan doprinos evro-mediteranskom filmu „Zlatni platan“. Ovu nagradu su pre njih poneli Milena Dravić, Svetlana Bojković, Petar Božović, Rade Šerbedžija. Dvanaestodnevni program umetničke muzike Trebinjci su mogli da prate kroz individualne časove, master klasove, predavanja i prezentacije svetski priznatih solista i pedagoga, na drugom Međunarodnom festivalu klasične muzike „Music and More Summerfest“, čiji je pokrovitelj Grad Trebinje. U Muzeju Hercegovine je tokom juna izložbom radova akademskog slikara iz Tivta, Ljubomira Popadića, počela IV Međunarodna umjetnička likovna kolonija „KOLO" na kojoj je radilo 26 umetnika iz devet zemalja.
Dovoljno je podsetiti da se u bogatoj riznici materijalnog kulturno-istorijskog nasleđa Republike Srpske, na području Trebinja nalazi najveći broj spomenika (preko 50 na privremenoj listi i 29 spomenika od nacionalnog značaja).
Tokom prošle godine Turistički-informativni centar u Trebinju posetili su turisti iz 90 zemalja, i ostvarili 100.000 noćenja.
Ono što turisti u Trebinju obavezno posete je Hercegovačka Gračanica na brdu Crkvina, u koji su 2000. godine prenešeni zemni ostaci Jovana Dučića iz Libertvila; Stari grad „Kastel“ na desnoj obali Trebišnjice, podignut početkom XVIII veka iznad najdubljeg mesta u reci, tzv. Ban-vira, sa svojim uskim uličicama, voltovima, kapijama i starinskim kamenim zdanjima, Osman-pašinom džamijom, Muzejom Hercegovine, brojnim kafićima, restoranima i buticima; ko dođe u Trebinje mora doživeti autentično iskustvo letnje bašte koju natkriva šesnaest 120 godina starih platana na centralnom gradskom trgu; manastir Svetog Petra i Pavla u Petrovom polju, Zavalu na obodu Popovog Polja, Tvrdoš sa sedištem Zahumsko-hercegovačke i Primorske eparhije, Manastir Duži (12 km od grada) nekadašnje sedište Eparhije. Zahvaljujući donaciji Vlade Republike Srbije, u Mrkonjićima, nedaleko od Trebinja, na temeljima rodne kuće svetitelja i čudotvorca Svetog Vasilija Ostroškog i Tvrdoškog, stoji novoizgrađeni hram.
- Sa sigurnošću mogu da potvrdim uslovljenost razvoja turizma sa širenjem kulturne mreže, te pored svih onih prirodnih lepota sa kojima Trebinje raspolaže, na nama je da ih nadogradimo tražeći stalno nove i dinamične programe. U prilog tome govore i zvanični podaci Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske da je Trebinje prepoznato kao grad koji u odnosu na svoj budžet, najveći procenat izdvaja za kulturu. To nas i raduje i obavezuje da u tom pravcu nastavimo - rekao je gospodin Zoran Milošević.