Sijarinska Banja je situirana u jugoistočnom delu naše zemlje, u podnožju planine Goljak, u živopisnoj dolini Banjske reke, jedne od sastavnica reke Jablanice, po kojoj čitav kraj nosi ime. Od Beograda je udaljena 350, od Novog Sada 430, Leskovca 50 i Niša 40 kilometara.
Simbol Banje je gejzer, aktiviran 1954. godine tokom geoloških ispitivanja ovog okruga, kada se na devet metara pojavio snažan izvor i formirao vodeni stub od osam metara i temperature od 72°C, što je svrstava na treće mesto po temperaturi vode u Srbiji, iza Vranjske i Jošaničke Banje. Na pravcu od 800 metara u Sijarinskoj Banji, poput niske bisera, nanizano je 13 izvora koji imaju terapeutsku vrednost: Aragon, Inhalator, Gejzir, Borovac, Spas, Raj, Hisar, Jablanica, Zdravlje, Suzica, Snežnik, različitog su hemijskog sastava, temperature od 68-76 ºC. Lekovite vode Sijarinske Banje koriste se za kupanje, piće i inhaliranje, pomažu u lečenju hroničnih reumatskih, kožnih, neuroloških oboljenja, posledica traume, stanja nakon preloma kostiju i različitih intervencija.
Sijarinska Banja je okružena stoletnom šumom bukve i hrasta, prošarene četinarima, što joj uz nadmorsku visini od 520 metara na kojoj se nalazi, kao i udaljenost od industrijskih zagađivača, daje pravo da se naziva klimatskim mestom.
Službenik za odnos sa javnošću SBR „Gejzer“, gospodin Miloš Filipović, ističe da je SBR „Gejzer“, sa 277 ležaja, nosilac smeštajnih kapaciteta Banje. Moderan medicinski blok je opremljen kadama za podvodnu masažu, uređajima za elektroterapiju, zatvorenim bazenom sa termomineralnom vodom, temeperature 30 i 35°C i fitnes salom. U Banji je izgrađen i „Novi bazen“, kompleks od nekoliko manjih bazena i đakuzi kada sa termomineralnom vodom, na otvorenom, gde se nalazi sam gejzer, i kompleks „Olimpijski bazen“ okružen kafićima, restoranom i sa nekoliko terena za male sportove.
Struktura gostiju Sijarinske Banje je raznovrsna. Čine je korisnici Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje i 50 kreveta namenjeno je penzionerima. U skladu sa vladajućim konceptom očuvanja zdravlja sve je više grupa turista koji u banju dolazi radi prevencije, odmora i uživanja. Najbrojnije su grupe iz Vojvodine, Novog Sada i Zrenjanina, koji se u jeku sezone, od maja do septembra, smenjuju na deset dana, oduševljeni ambijentalnim kontrastom Banjske kotline i njihove Panonske nizuje.
Banja, rekreativni centar, nedirnuta priroda u jednom, idelano je mesto primarne prevencije, stvaranja raznorodnih uslova za akcije u sprečavanju pojave bolesti i socijalnih problema.
- Specifičnost ovog kraja koju pokušavamo da provučemo kroz turističku ponudu je i gastronomija, i prirodne karakteristike poput vazdušnih struja, nadmorske visine i dr. Pre par dana dobijena je i građevinska dozvola za izgradnju modernog wellness&spa centra, planiranog da bude pušten u rad 01. maja naredne turističke sezone, što će sigurno podići nivo kvaliteta usluga Banje – obavestio je gospodin Filipović.
U saradnji sa Turističkom organizacijom Medveđe i lokalnom samoupravom, SBR „Gejzer“, u cilju obogaćivanja turističkih sadržaja i kompletne banjske ponude, preuzela je ulogu organizatora manifestacija. Jedna od najznačajnijih i najstarijih su „Gejzerske noći“ (tokom jula i avgusta), koja će 2020. biti održana po 23 put. U okviru manifestacije jedno veče je posvećeno kulturno-umetničkim društvima... „Međunarodni festival folklora“ sredinom avgusta ove godine je okupio folklorne ansamble iz Poljske, Litvanije, Severne Makedonije i Srbije. „Veče usmene tradicije opštine Medveđa“ u decembru kao sećanje na vreme kada su svoja umetnička, kulturna i druga osećanja kazivani kroz usmena predanja, epsku poeziju i narodne pesme, i „Poselo“ manifestacija bez definisanog programa, sa pravom nastupa svih onih koji razmišljaju u duhu svojih predaka. Frulaši, guslari, besednici, pesnici i zdravičari, pevači starih narodnih pesama su nosioci dobrog raspoloženja ovih okupljanja.
- Interesovanje za Posela je sve veće, a pokazuju ga i oni stariji, evocirajući vreme iz svoje najranije mladosti, i oni mlađi, za koje je ovo novina. Važno je da se držimo onog što je naše, što je specifikum ovog kraja i naše zemlje, a ovo je jedna od aktivnosti koja podseća na prave vrednosti - objašnjava gospodin Filipović, podsećajući i na sportska nadmetanja. Ove godine po prvi put je organizovan Međunarodni vaterpolo turnir sa učesnicima iz Severne Makedonije, Bugarske i naše zemlje. Pobednik vaterpolo turnira „Sijarinska Banja 2019“ bio je VU „Vidra” iz Leskovca, i tim povodom, predsednik Vaterpolo saveza Srbije, gospodin Viktor Jelinić, je donirao dva gola i prateću opremu, a domaćini već sledeće godine planiraju da ugoste najtrofejnije vaterpolo klubove iz zemlje.
Sijarinska Banja je bila poznata i u antičkim vremenima i veliki broj lokaliteta iz tog perioda otkriven je u Banji i njenoj okolini. Banjska crkva posvećena Sv. proroku Iliji, podignuta na temeljima starije, iz ranog perioda Istočnog rimskog carstva, na uzvišenju od oniksa, u centralnom delu mesta; arheološko nalazište Kaljaje i Bazilika Sv. Jovana u Rujkovcu, Crkva vaznesenja Gospodnjeg u Medveđi, Crkva Sv. Trojice, manastir Brajina posvećen ikoni Presvete Bogorodice Pećke (XIV) u Tularu, džamija u Sijarini, koju je, zajedno sa školom, a da bi udovoljio Arnautima, podigao kralj Milan Obrenović (1854-1901), ali i Ćorov vodopad u ataru sela Petrilje, vulkanska kupa Mrkonjski vis (1.070m), Tularska Banja, Medveđa..., samo su neki predlozi za aktivan odmor turista koji dođu da uživaju u otkrivanju nečeg novog i drugačijeg.
Odnegovana tradicija i moderna turistička ponuda doprineli su da je ova, 2019. godina za Sijarinsku Banju bila rekordna u poslednjih 10 godina, i po broju gostiju i po broju ostvarenih noćenja.
- Tome su donekle kumovali i vaučeri, ali pre svega sistematski, planski rad turističkih radnika, te ljubaznost žitelja ovog kraja, vrednih domaćina i njihovih napora da daju svoj doprinos razvoju i unapređenju kako turizma, tako i svoje životne sredine - zaključio je Miloš Filipović