Dr Bojana Kalenjuk, vanredni profesor na Katedri za gastronomiju, Departmana za geografiju, turizam i hotelijerstvo, Prirodno-matematičkog fakulteta, Univerziteta u Novom Sadu, svoj naučni rad vezala je za oblast gastronomije, hrane i pića, poslednjih nekoliko godina angažovana je na predmetu: Kuhinje sveta, za studente druge godine master studija iz Gastronomije.
Ako uzmemo u obzir tezu da od ove profesije zavisi vitalnost jedne nacije, lako je pretpostaviti koliki je značaj i odgovornost biti šef, kuvar i koliko znanje treba da stoji iza jednog gospodina/gospođe sa belom kapom, od kojeg se uvek očekuje da bude kreator i od nečeg uobičajenog stvori nešto novo.
U Sali 3 u gastronomskoj radionici, vezano za predmet: Kuhinje sveta, našla se sa petnaest reprezentativnih studenata, šefova kuhinja i kuvara iz regiona. Problem njihovog dolaska sa raznih strana je razlog da se nastava iz ovog predmeta organizuje svake subote. Ovog, kao i u sklopu ostalih termina, studenti se upoznaju sa po pet kuhinja sveta, konkretno ove subote: pripreme jela iz Koreje, Amerike, Španije, Ukrajine i Rusije.
Cilj ovih predavanja je sticanje znanja o istorijskom razvoju gastronomije i osnovnih gastronomskih karakteristika pojedinih evropskih regija, afričkog kontinenta, identifikacija poljoprivredne, prehrambene i gastronomske proizvodnje azijskog kontinenta, razlikovanje karakteristika kuhinja Severne, Centralne i Južne Amerike, razumevanje i primena određenih kodeksa pripreme jela naroda različitih religija.
Gastronomija ostalih kuhinja sveta je predmet na kojem se studenti master studija upućuju u tajne evropskih, ali i egzotičnih zemalja. Studenti treba da identifikuju elemente koji karakterištu gastronomiju jedne zemlje, prepoznaju namirnice i jela vezana za kuhinju te zemlje, razlikuju, razumeju i identifikuju specifičnosti, prepoznaju nosioce ukusa kuhinja koje su uticale na formiranje gastronomije.
Po rečima dr Bojane Kalenjuk, ovakav koncept nastave omogućen je otvaranjem gastronomske laboratorije u septembru 2018. godine, te modernizacijom nastave u pravcu brzog uključivanja, savremenog teoretskog, ali i praktičnog znanja i veština u nastavni proces, i praktično usavršavanje na savremenoj digitalizovanoj opremi. Problem u savladavanju Kuhinja sveta, prema tome, može biti samo (ne)nalaženje autentičnih namirnica zastupljenih u jelima određenih nacionalnih kuhinja.
Katedra za gastronomiju je, sudeći po broju nagrada i medalja sa takmičenja širom sveta, jedna od najtrofejnijih na Departmanu i PMF-u. Departman za geografiju, turizam i hotelijestvo, odnosno članovi Katedre za gastronomiju su deo organizacionog tima koji priprema tim juniora Srbije za nastup na Kulinarskoj olimpijadi, najvećem svetskom gastronomskom takmičenju, 2020. u Štutgartu. Ulog je veliki jer su na prošloj, u nemačkom gradu Erfurtu, mladi kuvari do 23 godine pokazali svoje umeće osvajanjem bronzane medalje u kategoriji regionalnih timova. Interesantno je da je svaki tim sastavljen od 11 članova, a da su tri člana budućeg srpskog tima studenti PMF-a Novi Sad. Organizacioni tim ulaže sve napore da ih što bolje pripremi, ali je praksa ta koja će doneti pobednika, uverena je dr Bojana Kalenjuk.