Dragi učesnici kongresa!
Mi, Senat viteškog reda vitezova Ordo Equestris Vini Europae vas kao učesnika F.I.C.B. Svetskog kongresa najsrdačnije pozdravljamo.
Dragi učesnici kongresa!
Mi, Senat viteškog reda vitezova Ordo Equestris Vini Europae vas kao učesnika F.I.C.B. Svetskog kongresa najsrdačnije pozdravljamo.
Nekada bilo, a sada se pripoveda, da je krajem XIX veka, Gudurica, kao deo Austrougarskog carstva, bila mesto gde se određivala cena vina, koja je važila u celoj Evropi. Na milenijumskoj izložbi u Budimpešti (1896) čuveni Vrščanin Paja Jovanović je izložio svoje kolosalno delo, sliku “Vršački triptih”, a Gudurica se prikazala sa 280 sorti grožđa.
“Poštena adresa”. To je slogan Vinarije Vinum iz Sremskih Karlovaca, vlasnika dr Milana Ubavića, koja je nosilac brojnih domaćih, ali i jedna od retkih nosilaca evropskih nagrada na prestižnim smotrama vina u Parizu 2004. godine za Frankovku (berba 2002) i 2010. godine za Sauvignon blanc (berba 2009).
Stalno govorimo kako je poljoprivreda naša šansa za izlazak iz krize. Ona to i jeste, vodeća je i najprofitabilnija, ali sve bi to moglo da bude višestruko bolje. Ovakva ocena u potpunosti važi za mnoge poljoprivredne grane, pa i za srpsko vinarstvo.
Najelitniji hotel u Srbiji, beogradski Hayat, bio je ovog vikenda svetska prestonica vina. Na VIII "Beogradskom salonu vina", koji tradicionalno organizuje Agencija IN VINO, pojavilo se čak 101 vinarija iz 15 zemalja sveta. Domaći vinari nisu bili najbrojniji, bilo ih je 22, već slovenački, koji su došli u maksimalnom broju, čak 26 vinarija.
Na prvoj manifestacija „Nova Potiska vina“ u Žablju, krajem novembra, predstavle su se vinarije od granice sa Mađarskom do Titela. Zadovoljni su bili svi prisutni, i organizatori, Turistička organizacija opštine Žabalj, i izlagači, i ne toliko brojni meštani, posetioci.
Na zidu stoji crno beli poster velikog formata, iz nekog posleratnog vremena. Na njemu je dvorište prepuno buradi, bačvi, kaca, kačica, čuturica, vandli, kanti, ručki, čabrica, alata okačenog o klinove ispod strehe naherene čerpićare i čovek, na trenutak prekinut u poslu, zarad fotografisanja.
Gospođa Dušanka Marković, viši kustos Zavičajne zbirke u Sremskim Karlovcima, je autorka izložbe pod nazivom Vinogradarstvo i vinarstvo Fruške gore, priređivač Kataloga izložbe „Još jedan litar“ i naš domaćin na otvaranju nesvakidašnje fešte priređene u čast Boga Bahusa, održane u četvrtak 24. novembra 2011. godine.
Pesma “Vino je poljubac postojanja” Vesiljke Nikolić iz Rume, izabrana je za najlepšu pesmu o vinu, na Konkursu za najlepšu pesmu o vinu, koji su Srpska čitaonica u Irigu i Vinarija Mačkov podrum iz Iriga raspisali u oktobru ove godine. “Pesma o vinu” Gordane Marčetin iz Manđelosa i “Vino” Borisava Bore Blagojevića iz Ćuprije, koje su ušle u uži izbor, nagrađene su utešnim nagradama.
Geografski položaj, obronci Fruške gore, mrtvaje i širok Dunav, te specifična mikroklima, dali su neštinskom krajoliku ne male prednosti, kada su u pitanju prirodne lepote, ali i pogodnost za uzgoj voća i vinove loze. Zato je ovaj kraj poznat po mnogobojnim voćarima, vinogradarima i vinarima.