U subotu, 24. novembra, u Bačkom Monoštoru će biti održana ovogodišnja SFRJ Rakijada, povodom Dana Republike.
Od 13h u Domu kulture, Monoštorci i gosti predstaviće svoje “fele” domaće rakije.
Rakije
Sto fela rakije Jugoslavije 2018
- 19 novembar 2018
DANI VESELE MAŠINE I ZLATNI DESTILAT ŠLJIVOVICE U KLJAJIĆEVU
- 03 septembar 2018
Tradicionalni 11. Dani Vesele mašine i 6. Zlatni destilat rakije šljivovice organizuje se 09. septembra 2018. godine na Burduševom brdu iznad Kljajićeva.
Okupljanje takmičara, nameštanje kazana, upoznavanje sa pravilima takmičenja, punjenje kazana i palenje vatre je u 9.30h. Domaćin je za takmičenje u pečenju rakije obezbedio kom, a na učesnicima je da donesu svoj kazan.
Proglašene najbolje rakije na 13. Sajmu šljiva u Osečini
- 20 avgust 2018
Prošlogodišnje, 12-to ocenjivanje jakih alkoholnih pića na Sajmu šljiva u Osečini ostalo je zabeleženo po rekordnom broju uzoraka, pa je komisija ove godine znatno podigla kriterijume. Takmičenje u ocenjivanju jakih alkoholnih pića, koje se ove godine održalo 6. i 7. avgusta 2018. godine, prikazalo je veliku zainteresovanost proizvođača kao i svih prethodnih godina, za kvalitet, pre svega. Ovo takmičenje pomaže pri kristalizaciji kvaliteta rakije i njenoj proizvodnji u podgorskom kraju, a sve to je put ka izdvajanju brenda ovog podneblja.
Jovan Pešović: Drugovanje sa rakijom četiri decenije
- 16 avgust 2018
Jovan Pešović, iz Baljevca na Ibru, po struci je diplomirani ekonomista, po zanimanju je bio finansijski direktor u Ibarskim rudnicima preko 30 godina, a sada je penzioner, koji i danas kao i nekad pored svog redovnog posla, nalazi vremena za svoj hobi - pečenje rakije. Želja za postizanjem savršenstva u proizvodnji originalnog srpskog pića traje duže od četiri decenije. Deda je bio majstor, pa njegov otac, a Jovan je to usavršio do te mere da je postao poznat ne samo u svom kraju, već i priznat na raznim takmičenjima.
Porodična destilerija Plazinić: Rakije koje bude doživljaj moći prirode
- 08 jun 2018
Negovanje tradicije, prisutne u porodici decenijama unazad, unapređivanje njenih vrednosti, za dr Milana Plazinića, docenta na FTN u Čačku predstavlja izuzetnu čast, izazov i obavezu. Deda je započeo, otac održao, a dr Plazinić unapredio porodičnu proizvodnju, smeštenu u selo Premeća, na krajnjim obroncima planine Jelice, u čačanskoj opštini. Kormilo destilerije preuzeo je 1992. godine, i od tada svake godine iz nje izlaze šljivovica, kajsijevača, vilijamovka, dunjevača, višnjevača, jabukovača, kleka, travarica, orahovača, malinovac.
Destilerija 67: Rakija je veći srpski brend od vina
- 07 jun 2018
Dragan Momčilović, suvlasnik je „Destilerije 67“ situirane u selu Jakovac, opština Knjaževac, u kraju u kojem se oduvek znalo proizvoditi, ali i piti dobro vino i rakija.
Gospodin Momčilović se odlučio za proizvodnju ovog drugog, kako bi živeći u Nišu dao sebi oduška i „izbegao od svakodnevnih poslova“. Pedantan, kao u svemu što je u životu radio, ambiciju je usmerio na kvalitet, a ne na količine.
Rakija koja poziva na radost i pesmu
- 05 jun 2018
Blagotvorni uticaj umereno kontinentalne klime, sa velikim oscilacijama dnevnih i noćnih temeperatura, povoljnom nadomorskom visinom Tare i Povlena, iskoristili su Bajnobaštani, i od njega načinili voćarski raj.
Bojkovčanka u traganju za superiornim i neprikosnovenim
- 05 jun 2018
Godine 1985. osnovana je u mirnom okruženju naselja Zuce, podno Avale, destilerija Bojkovčanka. Ime je dobila po brdu Bojkovac kod Valjevske Mionice, rodnom mestu osnivača, gospodina Zorana Simića. Današnji vlasnik, gospodin Miroslav D. Kuburić 2009. nastavlja putem prethodnika, sa proizvodnjom top premijum rakija od šljiva van konkurencije.
Milan Damjanović: Flaša šljivovice najlepši poklon iz Srbije
- 04 jun 2018
Poznat kao kraj iz kojeg je vazda dolazila dobra rakija, još iz vremena stare Jugoslavije, Kosjerić je zadržao tu svoju određenost do današnjih dana. Ne mali broj najboljih destilerija, što velikih, što malih, potiče upravo iz ovog kraja.
Dva zlata Minićeve kuće rakije
- 30 maj 2018
Ono što se slutilo, a Stanislav Cane Minić duboko u srcu priželjkivao, obistililo se. Jovana se posle diplomiranja na Fakultetu za turistički i hotelijerski menadžment Univerizeteta Singidunum u Beogradu, uključila u jedan od najpoznatijih rakijskih timova u Srbiji – „Minićevu kuću rakije“. Unuka je obradovala deda Caneta i baku Gordanu više nego sve medalje koje je ova, rekli bismo kultna firma iz Trepče kraj Čačka osvojila do sada. A bilo ih je nebrojeno. Gde god se pojavljivala Minićeva, dabijala je najviše ocene od najvećih stručnjaka za rakiju i osvajala najsjajnija odličja. Najstroži među njima, prof. dr Ninoslav Nikićević, često je govorio da Canetovim rakijama mora da dodeli „ajkulu“, što je prevedeno na njegov jezik vrh vrhova.