Konstatacija da je jedan od najznačajnijih svetskih naučnika Albert Ajnštajn u dva navrata, kako se veruje, boravio u Novom Sadu bila je dovoljna da pokrene mnoge inostrane posetioce da krenu njegovim novosadskim tragom. Interesovanje je bilo takođe podstaknuto mnogobrojnim publikacijma koje su se bavile privatnim životom slavnog naučnika i to onim periodom kada je svakodnevni život i radost naučnih otkrića delio sa prvom suprugom Novosađankom velikog dara za matematiku, Milevom Marić.
Kulturna baština
Tragom Ajnštajnovih
- 27 novembar 2020
POSETITE SAVREMENU GALERIJU ZRENJANIN
- 27 novembar 2020
Savremena galerija Zrenjanin (osnovana 1962. godine) sakuplja, čuva, sistematski istražuje i izlaže dela jugoslovenske i srpske posleratne likovne umetnosti, nastala uglavnom u Umetničkoj koloniji u Ečki (osnovana 1956. godine). Politikom prikupljanja i obrazovanja zbirke, koja danas sadrži preko dve hiljade šesto umetničkih predmeta umetnika iz bivše Jugoslavije i inostranstva, nije omogućeno samo praćenje rada kolonije u Ečki već je dobijen pregled savremene likovne umetnosti Jugoslavije (i Srbije) od 1946. godine do danas. Do osnivanja Muzeja savremene umetnosti u Beogradu 1965. godine, Umetnička kolonija u Ečki bila je jedino mesto u Srbiji gde se reprezentativna produkcija jugoslovenske likovne umetnosti mogla videti na jednom mestu.
SKUDS i FA VILA obeležili SVETSKI DAN SRPSKOG KOLA 2020
- 16 novembar 2020
U organizaciji Saveza kulturno-umetničkih društava Srbije (SKUDS) i Folklornog ansambla „Vila“ SKUD-a „Železničar“ iz Novog Sada, u hotelu Norcev na Fruškoj gori, održan je XII Festival zlatnih ansambala Srbije - Svetski dan srpskog kola i takmičenje koreografskih minijatura tradicionalnog plesa. U okviru ove manifestacije održava se saborno izvođenje Žikinog kolai nadmetanje u plesanju. Antologijska numera na koju je igrano Žikino kolosnimio je Tamburaški orkestar Radio televizije Srbije pod upravom Makse Popova, sa solistima Vlastimirom Pavlovićem Carevcem na violini, Radojkom i Tinetom Živković na harmonici i Savom Jeremićem na fruli.
Gvozden Đolić: Muzej u Aleksandrovcu - hram župskog i srpskog vinarstva i vinogradarstva
- 12 novembar 2020
Nije slučajno što je u Župi, staroj srpskoj prestonici najslađeg voća - grožđa, i najboljeg od svih pića - vina, početkom drugog milenijuma stasala ideja o otvaranju jedinstvenog u Srbiji, Muzeja vinarstva i vinogradarstva u Aleksandrovcu, sa osnovnim zadatakom čuvanja viševekovne tradicije u vinogradarenju i vinarenju, ne samo na prostorima blagorodne Župe, nego i čitave Republike Srbije. Ideja je potekla od njegovog budućeg direktora, Gvozdena Đolića, koji će od zvaničnog početka rada Muzeja, narednih devet godina, brižljivo i posvećeno raditi na definisanju njegovog profila, vezujući ga za oblast vinske kulture i kulture u njenom najširem smislu.
Narodni muzej Aranđelovac - baštinik tradicije centralne Šumadije
- 10 novembar 2020
Muzeji, čuvari materijalnog i nematerijalnog kulturnog nasleđa, nezamenjiv deo sećanja na prošlost i tradiciju, aktivni su kreatori kulturne ponude, i sa aspekta turista koji dolaze iz drugih mesta, država, i iz ugla domicionog stanovništva. Turistička ponuda bez pratećih kulturnih sadržaja ne može zadovoljiti kompleksne potrebe savremenog turiste, a muzeji su jedan od najatraktivnijih turističkih destinacija, bilo da se radi o primarnom ili sekundarnom cilju posete, na kojima se turisti na očigledan i brz način upoznaju sa kulturom, istorijom mesta, njegovim etno - folklornim vrednostima, materijalnim i duhovnim nasleđem.
Dr Dejan Radičević: Arheoloških nalaza ima mnogo ali ne i sredstava za njihovo konzerviranje i prezentovanje
- 04 novembar 2020
Arheološko nasleđe je blago od izuzetnog značaja za svaku zemlju. Arheološki nalazi oslikavaju tragove, ostatke ruševina i objekte kako autohtonog stanovništa, tako i predstavnika naroda koji su se kraće ili duže zadržavali na nekom prostoru i u određenom vremenu.
Gradski muzej Bečej: Kako privući i zadržati turiste u svom mestu
- 02 novembar 2020
Kulturni turizam je kao najbrži način upoznavanja turista, bilo da se radi o domaćem ili stranom gostu, sa lokalnom zajednicom, primarni deo svih vidova turizma. Iako je Gradski muzej Bečej (Glavna ulica 25), smešten u zgradi iz 1925. godine koju očekuje sveobuhvatna rekonstrukcija, trenutno ograničen na skroman izložbeni prostor, i dalje je čuvar pokretnog kulturnog nasleđa bečejske opštine i nekadašnjeg starobečejskog sreza.
Pevanje iz vika: Boljeg leka od pesme nema
- 14 oktobar 2020
„Pevanje iz vika predstavlja jedan od najrazvijenijih i sa stanovišta pevača najzahtevnijih oblika tradicionalnog pevanja“ - rekao je u Uvodu Metodskog praktikuma „Pevanje iz vika“ (Nova Varoš 2020), prof. dr Dimitrije Golemović, uz dr Sanju Radinović autor ove knjige. Odgovorajući na pitanje zašto neko želi da ga nauči, kaže: „Zato što je moćno, neobično, zato što vraća korenima, vremenu kada je na livadama Zlatara i Zlatibora paslo stotitne ovaca, kada se prevaljivalo po deset i više kilometara da bi se stiglo na sedeljku, jer tamo se peva i igra; vremenu kada se išlo na vašare i prvi put hvatalo u kolo, a neretko sretale prve ljubavi.“
Županijska palata /gradska kuća Zrenjanin - jubilej dostojan pažnje 2 veka
- 28 septembar 2020
Kao period izgradnje županijske zgrade prihvata se razdoblje od 1816-1820. godine. Zgrada je podignuta prema nacrtu Jožefa Fišera, poznatog peštanskog arhitekte u stilu klasicizma. Imala je osnovu u obliku ćiriličnog slova P i još jedno krilo na severu.
Park Bukovičke Banje - očuvana zelena oaza Aranđelovca
- 24 septembar 2020
Napraviti nešto je spor i težak proces koji traje godinama. Uništavanje je lak posao za koji vam nije potreban ni dan (V. Čerčil).