Muzeji, čuvari materijalnog i nematerijalnog kulturnog nasleđa, nezamenjiv deo sećanja na prošlost i tradiciju, aktivni su kreatori kulturne ponude, i sa aspekta turista koji dolaze iz drugih mesta, država, i iz ugla domicionog stanovništva. Turistička ponuda bez pratećih kulturnih sadržaja ne može zadovoljiti kompleksne potrebe savremenog turiste, a muzeji su jedan od najatraktivnijih turističkih destinacija, bilo da se radi o primarnom ili sekundarnom cilju posete, na kojima se turisti na očigledan i brz način upoznaju sa kulturom, istorijom mesta, njegovim etno - folklornim vrednostima, materijalnim i duhovnim nasleđem.
Kultura
Narodni muzej Aranđelovac - baštinik tradicije centralne Šumadije
- 10 novembar 2020
- Kulturna baština
Dr Dejan Radičević: Arheoloških nalaza ima mnogo ali ne i sredstava za njihovo konzerviranje i prezentovanje
- 04 novembar 2020
- Kulturna baština
Arheološko nasleđe je blago od izuzetnog značaja za svaku zemlju. Arheološki nalazi oslikavaju tragove, ostatke ruševina i objekte kako autohtonog stanovništa, tako i predstavnika naroda koji su se kraće ili duže zadržavali na nekom prostoru i u određenom vremenu.
Gradski muzej Bečej: Kako privući i zadržati turiste u svom mestu
- 02 novembar 2020
- Kulturna baština
Kulturni turizam je kao najbrži način upoznavanja turista, bilo da se radi o domaćem ili stranom gostu, sa lokalnom zajednicom, primarni deo svih vidova turizma. Iako je Gradski muzej Bečej (Glavna ulica 25), smešten u zgradi iz 1925. godine koju očekuje sveobuhvatna rekonstrukcija, trenutno ograničen na skroman izložbeni prostor, i dalje je čuvar pokretnog kulturnog nasleđa bečejske opštine i nekadašnjeg starobečejskog sreza.
Pevanje iz vika: Boljeg leka od pesme nema
- 14 oktobar 2020
- Kulturna baština
„Pevanje iz vika predstavlja jedan od najrazvijenijih i sa stanovišta pevača najzahtevnijih oblika tradicionalnog pevanja“ - rekao je u Uvodu Metodskog praktikuma „Pevanje iz vika“ (Nova Varoš 2020), prof. dr Dimitrije Golemović, uz dr Sanju Radinović autor ove knjige. Odgovorajući na pitanje zašto neko želi da ga nauči, kaže: „Zato što je moćno, neobično, zato što vraća korenima, vremenu kada je na livadama Zlatara i Zlatibora paslo stotitne ovaca, kada se prevaljivalo po deset i više kilometara da bi se stiglo na sedeljku, jer tamo se peva i igra; vremenu kada se išlo na vašare i prvi put hvatalo u kolo, a neretko sretale prve ljubavi.“
DANI EVROPSKE BAŠTINE 2020 - DANI BAČA
- 30 septembar 2020
- Obeležavanja
Opština Bač i Turistička orgnaizacija opštine Bač su i ove godine, uprkos epidemiološkoj situaciji, a u skladu sa svim preporučenim merama Republike Srbije, obeležili Dane evropske baštine, i tako ostali jedna od retkih opština koje pored velikih gradova poput Beograda i Novog Sada slave evropske vrednosti.
Izložba staro i nestalo voće Srbije u PZZP u Novom Sadu
- 29 septembar 2020
- Izložbe
Izložba pod nazivom „Staro i nestalo voće Srbije“ autorke Aleksandre Savić, otvorena je u utorak, 29. septembra u Pokrajinskom zavodu za zaštitu prirode (PZZP), u Novom Sadu, 13 godina pošto je prvi put predstavljena javnosti u Galeriji SANU, u Beogradu.
Županijska palata /gradska kuća Zrenjanin - jubilej dostojan pažnje 2 veka
- 28 septembar 2020
- Kulturna baština
Kao period izgradnje županijske zgrade prihvata se razdoblje od 1816-1820. godine. Zgrada je podignuta prema nacrtu Jožefa Fišera, poznatog peštanskog arhitekte u stilu klasicizma. Imala je osnovu u obliku ćiriličnog slova P i još jedno krilo na severu.
Staro i nestalo voće Srbije
- 28 septembar 2020
- Izložbe
Izložba „Staro i nestalo voće Srbije” autora Aleksandra Savić, biće otvorena u utorak, 29. septembra 2020. u 12 časova, u prostorijama Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode, Radnička 20a, Novi Sad. Na otvaranju će govoriti dr Slobodan Puzović - pomoćnik direktora PZZP, dr Milan Paunović - direktor Prirodnjačkog muzeja Beograd, i autor Aleksandra Savić - muzejski savetnik. Moderator je dr Oliver Fojkar.
Park Bukovičke Banje - očuvana zelena oaza Aranđelovca
- 24 septembar 2020
- Kulturna baština
Napraviti nešto je spor i težak proces koji traje godinama. Uništavanje je lak posao za koji vam nije potreban ni dan (V. Čerčil).
Marina Mićanović predstavila upečatljivu kolekciju torbi Ukiyo na International Digital Fashion Week-u
- 24 septembar 2020
- Izložbe
Marina Mićanović, poznata srpska dizajnerka koja poslednjih nekoliko godina živi u Njujorku, svoje kolekcije predstavljala je na brojnim nedeljama mode u svetskim modnim centrima. Njene kreacije su naišle na oduševljenje kako u Njujorku, tako i u Parizu. Međutim, kao odgovor na aktuelnu globalnu situaciju, modne revije se iz realnog izmeštaju u digitalni svet, te je Marina svoju novu kolekciju „Ukiyo“ predstavila svetskoj publici na International Digital Fashion Week.
Dani evropske baštine - Dani Bača 2020
- 23 septembar 2020
- Obeležavanja
Manifestacija Dani evropske baštine u 2020. godini slavi nasleđe i obrazovanje i to kroz ulogu obrazovanja u nasleđu i nasleđa u obrazovanju. Od samog početka obrazovanje predstavlja srž Dana evropske baštine i čini osnovu najvećeg broja događaja koji se svake godine održavaju širom Evrope.
Vreme poslednjih srpskih despota
- 22 septembar 2020
- Kulturna baština
Malo ko zna da se iza poslednjih kuća sela Kupinova, situiranog u tzv. Donjem Sremu, u najjužnijem naselju u Vojvodini, od Beograda udaljenom 45 km, a od Novog Sada oko 90 km, između Obedske bare i reke Save, nalaze ostaci srednjovekovnog grada, koji je od pada Smedereva (1459) do osmanlijskog osvajanja (1521) bio prestonica poslednjih srpskih despota. Kupinik je bio dom Zmaj Ognjenom Vuku, despotici Angelini i sinovima Đorđu i Jovanu, i poslednjem despotu Stefanu Berislaviću.